Звіт щодо проведення громадського обговорення пропозицій Держатомрегулювання України стосовно удосконалення вимог безпеки до АЕС з урахуванням уроків аварії на АЕС Фукусіма-Даічі
З метою забезпечення вивчення та врахування думки громадськості, дотримання вимог абзацу другого пункту 12 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996, 7 грудня 2012 року на офіційному сайті Державної інспекції ядерного регулювання України для публічного обговорення було розміщено пропозицій Держатомрегулювання України стосовно удосконалення вимог безпеки до АЕС з урахуванням уроків аварії на АЕС Фукусіма-Даічі.
З 7 грудня 2012 року по 10 січня 2013 року зауважень та пропозицій не надходило. Підведення підсумків публічного громадського обговорення відбулось під час розширеного засідання Громадської ради.
ПРОТОКОЛ
засідання Громадської ради
при Державній інспекції ядерного регулювання України
10 січня 2013 року
Голова: Толкачов О.А.
Секретар: Козулько Т.В.
Присутні від громадських організацій :
- Толкачов О.А. - ГО “Громадський комітет національної безпеки України”, Голова Громадської ради;
- Слєсаренко В.В. - ГО “Я – Киянин”;
- Майборода Оксана - Міська молодіжна громадська організація «Екоклуб»;
- Кошарна О.П. – Асоціація «Український ядерний форум»;
- Колєсніков С.Т. – Екологічна асоціація «Зелений світ» м. Вознесенська Миколаївської обл.;
- Захаров В.Г. – Об‘єднання «Ядерний страховий пул»;
- Локацька Т.С. – Миколаївська міська громадська організація «Товариство спасіння природи»;
- Щелчков О.В. – Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Союз молоді регіонів України» (позиція представлена письмово).
Запрошені:
- Козулько Т.В. – помічник Голови з питань взаємодії з громадськістю Держатомрегулювання України, секретар Громадської ради;
- Гашев М.Х. – перший заступник Голови – Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Держатомрегулювання України;
- Шоломицький С.Е. – перший заступник директора ДНТЦ ЯРБ;
- Бойчук В.С. - Держатомрегулювання України;
- Єган С.М. - Держатомрегулювання України;
- Матарикіна О.А. - Держатомрегулювання України;
- Петренко Ірина – видання «Українська енергетика»;
- Ярошенко Вадим – Київський державний телерадіоканал;
- Сабодаш Оксана – Українське радіо;
- Черних Петро – прес-центр НАЕК «Енергоатом».
1. Про затвердження порядку денного
Заслухали:
Толкачов О.А. - ознайомив присутніх з порядком денним.
Гашев М.Х. виступив з вітальним словом до присутніх, зазначивши необхідність вироблення більш жорстких вимог до безпеки АЕС з урахуванням насідків аварії на АЕС Фукусіма-Даічі в Японії.
Вирішили:
Затвердити порядок денний засідання Громадської ради.
2. Пропозиції стосовно удосконалення вимог безпеки до АЕС з урахуванням уроків аварії на АЕС Фукусіма-Даічі
Заслухали :
Козулько Т.В. про підсумки публічного громадського обговорення пропозицій стосовно удосконалення вимог безпеки до АЕС з урахуванням уроків аварії на АЕС Фукусіма-Даічі, а саме:
- документ Асоціації західноєвропейських органів ядерного регулювання (WENRA) «Проектна безпека нових АЕС»;
- пропозиції Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки стосовно удосконалення вимог безпеки до АЕС, як першого етапу публічного обговорення нових нормативних актів з ядерної та радіаційної безпеки.
Шоломицький С.Е. виступив з доповіддю «Пропозиції Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки стосовно удосконалення вимог безпеки до АЕС», що додається.
Бойчук В.С. виступив з доповіддю «Перегляд критеріїв і регулюючих вимог з безпеки АЕС», що додається.
Єган С.М. виступив з доповіддю «Огляд положень Асоціації західноєвропейських органів ядерного регулювання (WENRA) щодо проектної безпеки нових АЕС», що додається.
Толкачов О.А. запитав про проектну та важку аварії в новому документі WENRA.
Захаров В.Г. запитав про терміни впровадження в Україні документу з новими вимогами до безпеки АЕС.
Бойчук В.С., Єган С.М. надали відповіді та роз‘яснення.
Толкачов О.А., Локацька Т.С. запитали про врахування вимог під час будівництва нових енергоблоків № 3,4 Хмельницької АЕС.
Гашев М.Х. пояснив позицію Держатомрегулювання України щодо технічних вимог до реакторної установки для нових енергоблоків № 3,4 Хмельницької АЕС.
Колєсніков С.Т. запитав про аварію на АЕС Фукусіма-Даічі та безпеку діючих енергоблоків АЕС України.
Гашев М.Х., Козулько Т.В. поінформували про ведення на офіційному веб-сайті Держатомрегулювання України окремої рубрики «АЕС Фукусіма-Даічі» та про стан виконання Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних станцій, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2011 року № 1270.
Щелчков О.В. висловив запитання щодо:
- запровадження системи, яка дозволяє вмикати та працювати резервним дизель-генераторам під водою.
- проведення експертизи сейсмостійкості українських АЕС, що має бути доручена незалежним експертам, які уповноважені на проведення відповідної експертизи відповідно до норм чинного законодавства України.
Гашев М.Х. роз‘яснив присутнім про гідроізоляцію дизель-генераторів та заходи, що вживаються для недопущення затоплення дизель-генераторів, а також вимоги законодавства щодо проведення експертизи сейсмічності українських АЕС.
Локацька Т.С. про санітарно-захисну зону Южно-Української АЕС.
В обговоренні питання взяли участь Толкачов О.А., Єган С.М., Захаров В.Г., Бойчук В.С., Локацька Т.С., Гашев М.Х., Щелчков О.В., Козулько Т.В., Колєсніков С.Т.
Вирішили:
1. Взяти до відома інформацію, представлену Державною інспекцією ядерного регулювання України.
2. Завершити підведення підсумків публічного громадського обговорення пропозицій стосовно удосконалення вимог безпеки до АЕС з урахуванням уроків аварії на АЕС Фукусіма-Даічі.
Голова О.А. Толкачов