Звіт про повторне відстеження результативності регуляторного акта
“Порядок звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого
контролю у рамках практичної діяльності”, затвердженого наказом Держатомрегулювання України від 01.07.2010 № 84,
зареєстрованого в Мін’юсті 20.08.2010 за № 718/18013.
1.Виконавець заходів з відстеження регуляторного акта
Заходи з відстеження результативності акту здійснені Управлінням безпеки поводження з радіоактивними відходами та зняття з експлуатації Держатомрегулювання України.
2. Цілі прийняття регуляторного акта
Мета прийняття нормативно-правового акта – встановлення критеріїв та порядку звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю.
Практика застосування процедур звільнення дозволяє зменшити обсяги матеріалів, які знаходилися під регулюючим контролем, але внаслідок процесів природного розпаду, витримки чи застосування технологій переробки/дезактивації зменшили свої характеристики за фактором радіаційної небезпеки до таких рівнів, що поширювати на них вимоги радіаційного захисту та регулюючий контроль у повному обсязі не є виправданим.
Така діяльність сприяє зменшенню об’ємів накопичення радіоактивних відходів, оптимізує процеси управління радіоактивними відходами, є економічно виправданою та сприяє прийняттю і поширенню доступних технологій дезактивації, переробки та вторинного використання матеріальних ресурсів, якщо доведено, що рівні їх радіоактивного забруднення нижчі встановлених певних числових значень.
3. Строк виконання заходів з відстеження
Заходи з відстеження здійснювались з 10 серпня по 10 вересня 2011 року.
4. Тип відстеження: повторне.
5. Методи одержання результатів відстеження
Відстеження результативності акта проводилось статистичним методом за результатами аналізу поданих заяв, наданих суб’єктами господарювання на звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю, кількості позитивних та негативних рішень.
На час повторного відстеження надійшла одна заява щодо звільнення від регулюючого контролю партії металевих виробів після проведення їх дезактивації. Заява надана до Держатомрегулювання України від Державного спеціалізованого підприємства "Централізоване підприємство з поводження з радіоактивними відходами", що здійснює діяльність по поводженню з РАВ на території зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення. Пакет документів знаходиться на розгляді в Держатомрегулювання України.
6. Дані та припущення, на основі яких відстежувалась результативність, а також способи одержання даних
Про результативність акту свідчить повнота та достатність заявних документів, наданих суб’єктами господарювання на звільнення від регулюючого контролю радіоактивних матеріалів.
Відстеження результативності цього регуляторного акта здійснювалося шляхом аналізу інформації щодо поданих заяв суб’єктами господарювання на звільнення від регулюючого контролю радіоактивних матеріалів.
7.Кількісні та якісні значення показників результативності
Кількісними показниками результативності регуляторного акта є кількість поданих заяв, наданих суб’єктами господарювання на звільнення від регулюючого контролю радіоактивних матеріалів та відповідно кількість позитивних та негативних рішень. У разі позитивного рішення, кількісними показниками також є обсяги звільнених від регулюючого контролю матеріалів.
Якісними показниками є:
- повнота та достатність поданих заявних документів;
- запобігання потрапляння у вільний обіг та до місць доступних для населення матеріалів, рівень радіоактивного забруднення яких перевищує встановлені числові значення для повного звільнення від регулюючого контролю.
№ за /п | Методи одержання результатів відстеження | Базове відстеження (з 10.08.2010 по 10.09.2010) | Повторне відстеження (з 10.08.2011 по 10.09.2011) |
1 | Аналіз кількості поданих заяв, позитивних та негативних рішень. | Отримано заяв, наданих суб’єктами господарювання на звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю – 1. На час базового відстеження проводився розгляд заявних документів. За результатами розгляду прийнято негативне рішення – 1. | Отримано заяв, наданих суб’єктами господарювання на звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю – 1. Пакет заявних документів знаходиться на розгляді |
8. Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей
При повторному відстеженні результативності регуляторного акту розгляд поданих заявних документів показав наступне. У порівнянні з попереднім відстеженням, наданий пакет документів за складом відповідає вимогам регуляторного акту. Рішення про звільнення радіоактивних матеріалів буде прийнято Держатомрегулювання України за результатами розгляду пакету документів.
Позитивне рішення Держатомрегулювання України на звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю дозволить суб'єктам господарювання отримати економію ресурсів, необхідних для поводження з радіоактивними відходами, а також, у випадку коли звільнені матеріали є цінним вторинним матеріалом, отримати прибуток від їхньої реалізації. При цьому, відповідні цінні вторинні матеріали будуть повернуті у народне господарство із гарантуванням їх повної радіаційної безпеки.
Разом з тим, негативне рішення про звільнення від регулюючого контролю радіоактивних матеріалів, унеможливить потрапляння у вільний обіг та до місць доступних для населення матеріалів, радіоактивне забруднення яких може становити небезпеку для людини та навколишнього середовища.