Звіт про періодичне відстеження результативності регуляторного акту
“Вимоги до упаковок для довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів від переробки відпрацьованого
ядерного палива”, затвердженого наказом Держатомрегулювання України від 16.02.2009 № 34, зареєстрованого в Мін’юсті 11.03.2009 за № 229/16245.
1. Виконавець заходів з відстеження регуляторного акту
Заходи з періодичного відстеження результативності регуляторного акту здійснені Департаментом з безпеки радіаційних технологій та поводження з РАВ Держатомрегулювання.
2. Цілі прийняття акта
Регуляторний акт “Вимоги до упаковок для довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів від переробки відпрацьованого ядерного палива”, затверджений наказом Держатомрегулювання України від 16.02.2009 № 34, зареєстрований в Мін’юсті 11.03.2009 за № 229/16245 (далі - НПА), спрямований на удосконалення системи забезпечення державного регулювання у сфері використання ядерної енергії, зокрема, стосовно діяльності по поводженню з радіоактивними відходами (далі – РАВ), а саме довгострокового зберігання та захоронення високоактивних РАВ, що будуть утворені у процесі переробки відпрацьованого ядерного палива українських атомних електростанцій (далі – АЕС).
Метою НПА є встановлення вичерпного переліку вимог до упаковок, призначених для довгострокового зберігання та захоронення відповідних РАВ для забезпечення належного рівня ядерної та радіаційної безпеки при виробленні і поводженні з цими упаковками та при експлуатації сховищ для довгострокового зберігання та захоронення високоактивних РАВ від переробки відпрацьованого ядерного палива. Вимоги НПА мають враховуватись при здійсненні діяльності з проектування, конструювання, виготовлення та постачання контейнерів, як складових упаковок РАВ, а також при виготовленні, транспортуванні та експлуатації упаковок РАВ та при проектуванні, будівництві та експлуатації сховищ таких РАВ.
3. Строк виконання заходів з відстеження
Заходи з періодичного відстеження результативності НПА здійснювались з 10.08.2022 р. по 10.08.2022 р.
4. Тип відстеження
Періодичне відстеження.
5. Методи одержання результатів відстеження
Відстеження результативності НПА здійснюється статистичним методом шляхом аналізу даних з кількості поданих суб’єктами господарювання документів з підтвердження відповідності контейнерів для зберігання та захоронення РАВ від переробки відпрацьованого ядерного палива встановленим вимогам (декларації або сертифікати про відповідність).
6. Дані та припущення, на основі яких відстежувалась результативність, а також способи одержання даних
У період після проведення попереднього періодичного відстеження НПА Держатомрегулюванням проведено експертизи ядерної та радіаційної безпеки:
- проектної документації «Будівництво сховища для проміжного зберігання високоактивних відходів (ВАВ), які повертаються з РФ після переробки відпрацьованого ядерного палива українських АЕС. Коригування» (далі – Проєкт ВВЕР-440);
- документації «Будівництво сховищ для проміжного зберігання осклованих ВАВ, твердих РАВ категорії ВАВ та цементованих РАВ категорії САВ, які повертаються з РФ після переробки відпрацьованого ядерного палива українських АЕС ВВЕР-1000. Техніко-економічне обґрунтування» (далі – ТЕО ВВЕР-1000).
Під час експертизи було проаналізовано відповідність зазначених проєктів у тому числі і вимогам НПА.
У Висновку експертизи ЯРБ Проєкту ВВЕР-440 зазначено, що під час розробки технічних умов (специфікацій) на пакувальний комплект необхідно уточнити розрахункові обґрунтування, зокрема, уточнити дані щодо конструкції пакувального комплекту.
Відповідно до Висновку експертизи ЯРБ ТЕО ВВЕР-1000 вимоги НПА застосовані некоректно та недостатньо.
7. Кількісні та якісні значення показників результативності
Кількісними показниками результативності НПА є кількість документів, наданих суб’єктами господарювання з підтвердження відповідності (декларації або сертифікату відповідності) контейнерів для зберігання та захоронення РАВ від переробки відпрацьованого ядерного палива.
На час періодичного відстеження таких документів від суб’єктів господарювання не надходило.
Якісними показниками є запобігання негативному впливу діяльності з довгострокового зберігання та захоронення відповідних РАВ і забезпечення належного рівня захисту людини та навколишнього природного середовища.
8. Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей
Суб'єкти господарювання, будуть економити кошти і час при проектуванні, виготовленні та підтвердженні відповідності контейнерів, призначених для довгострокового зберігання та захоронення високоактивних РАВ від переробки відпрацьованого ядерного палива українських АЕС, за рахунок того, що в НПА систематизовані і чітко визначені вимоги до конструкції, матеріалів, методів виготовлення та випробування цих упаковок та процедури проведення оцінки відповідності контейнерів, що є складовою упаковок радіоактивних відходів.
Виконуючий обов'язки Голови – Головного державного інспектора
з ядерної та радіаційної безпеки України Олег КОРІКОВ