Звіт про періодичне відстеження результативності регуляторного акту - наказу Державної інспекції ядерного регулювання України від 25.07.2013 № 76 «Про затвердження Порядку формування та розвитку культури захищеності ядерних установок та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання та Інструкції з проведення оцінки стану культури захищеності ядерних установок, об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, іншими джерелами
іонізуючого випромінювання»
Виконавець заходів з відстеження регуляторного акту
Заходи з періодичного відстеження результативності регуляторного акта здійснені Управлінням з питань ядерної захищеності та гарантій Держатомрегулювання.
Цілі прийняття регуляторного акту
- Цілями прийняття регуляторного акта є зменшення ризику вчинення протиправних дій щодо ядерних установок та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання, затвердження Порядку формування та розвитку культури захищеності ядерних установок та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання та встановлення єдиної процедури проведення оцінки стану культури захищеності ядерних установок, об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання.
- Визначена мета досягається шляхом:
- встановлення порядку формування та розвитку культури захищеності;
- максимального врахування людського фактора в сфері забезпечення фізичного захисту;
- встановлення єдиної процедури проведення оцінки стану культури захищеності.
Кожний розділ акту містить вимоги, яких необхідно дотримуватись конкретним посадовим особам, щоб забезпечити високий рівень культури захищеності ядерних установок, об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання.
Строк виконання заходів з відстеження
Заходи з періодичного відстеження результативності регуляторного акта здійснювались один раз на кожні три роки, починаючи з дня закінчення заходів з дня його повторного відстеження, на підставі статистичних даних за результатами аналізу звітних документів ліцензіатів (з 01.10.2020 по 02.11.2020).
Тип відстеження: періодичне
Методи одержання результатів відстеження
Періодичне відстеження результативності регуляторного акта здійснено статистичним методом за результатами аналізу щорічних звітів з питань фізичного захисту суб’єктів державної системи фізичного захисту.
Дані та припущення, на основі яких відстежувалась результативність, способи одержання даних.
За результатами періодичного відстеження встановлено наступне:
кількість суб'єктів господарювання, на яких поширюватиметься дія акта, – понад 1000, серед них суб’єкти:
а) що здійснюють експлуатацію ядерних установок в Україні;
б) що здійснюють експлуатацію об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами;
в) що здійснюють експлуатацію об’єктів, призначених для поводження іншими джерелами іонізуючого випромінювання.
Усі організації, що здійснюють фізичний захист ядерних установок, приділяють особливу увагу культурі захищеності, її розвитку та підтримці, як необхідним факторам для її ефективного впровадження в організації в цілому, та прагнуть досягнути високого рівня культури захищеності.
На підприємствах, що здійснюють експлуатацію ядерних установок в Україні, розроблені плани заходів з розвитку та підтримання високого рівня культури захищеності, виконання яких контролюється керівництвом. Крім того, керівництвом ліцензіата впроваджуються заходи з мотивації персоналу, проводиться навчання персоналу підрозділу фізичного захисту та іншого персоналу об’єкта з питань культури захищеності. З метою визначення ступеня усвідомлення персоналом важливості фізичного захисту та пріоритету культури захищеності, проводиться анкетування персоналу.
Керівництвом здійснюється аналіз порушень вимог фізичного захисту на об’єкті та за результатами аналізу вживаються заходи зі зменшення впливу людського фактора на безпеку об’єкта.
На більшості підприємств, що здійснюють експлуатацію об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами та експлуатацію об’єктів, призначених для поводження іншими джерелами іонізуючого випромінювання, здійснюються заходи з формування культури захищеності з подальшим її розвитком з метою досягнення високого рівня культури захищеності.
Кількісні та якісні значення показників результативності акта.
Протягом звітного періоду проведено 8 інспекційних перевірок стану систем фізичного захисту, розглянуто 29 звітів про стан системи фізичного захисту, за результатами яких визначені кількісні та якісні показники результативності регуляторного акта.
Якісними показниками результативності регуляторного акта є:
- єдиний підхід до проведення оцінки стану культури захищеності на ядерних установках, об’єктах, призначених для поводження з радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання;
- єдині критерії високого рівня культури захищеності та культури захищеності на час здійснення заходів з формування культури захищеності;
- відсутність зауважень МАГАТЕ щодо порушення вимог міжнародних конвенцій та інших актів.
Кількісними показниками результативності регуляторного акта є:
- відсутність зауважень МАГАТЕ щодо порушення вимог міжнародних конвенцій та інших актів.
- відсутність порушень, що створюють передумови для здійснення диверсії щодо ядерних установок та ядерних матеріалів, крадіжки чи іншого несанкціонованого вилучення ядерних та інших радіоактивних матеріалів.
Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей.
Неухильне виконання положень цього нормативно-правового акту сприятиме мінімізації можливості здійснення диверсії щодо ядерних установок та ядерних матеріалів, крадіжки чи іншого несанкціонованого вилучення ядерних та інших радіоактивних матеріалів, а також зміцненню режиму нерозповсюдження ядерної зброї.
Формування та розвиток високого рівня культури захищеності на об’єктах призведе до зменшення ризику вчинення протиправних дій щодо об’єкта шляхом максимального врахування людського фактора.
Голова – Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Григорій ПЛАЧКОВ