Звіт про періодичне відстеження результативності регуляторного акта
“Умови і вимоги безпеки (ліцензійні умови) провадження діяльності з переробки, зберігання та захоронення радіоактивних відходів”,
затвердженого наказом Держатомрегулювання від 22.10.2002 № 110,
зареєстрованого у Мін’юсті 06.11.02 за № 874/7162.
1.Виконавець заходів з відстеження регуляторного акта
Заходи з відстеження результативності акта здійсненні Управлінням безпеки поводження з радіоактивними відходами (далі – РАВ) та зняття з експлуатації Держатомрегулювання.
2. Цілі прийняття регуляторного акта
Регуляторний акт спрямований на удосконалення системи забезпечення державного регулювання у сфері використання ядерної енергії, зокрема, у сфері поводження з РАВ, а саме забезпечення безпеки провадження діяльності, пов’язаної з переробкою, зберіганням та захороненням РАВ.
Мета регулювання досягається шляхом встановлення у регуляторному акті переліку робіт чи операцій, які належать до діяльності з переробки, зберігання та захоронення РАВ, умов та вимог безпеки провадження зазначеної діяльності.
3. Строк виконання заходів з відстеження
Заходи з відстеження здійснювались з 01.11.2010 по 01.12.2010.
4. Методи одержання результатів відстеження
Відстеження результативності регуляторного акту здійснювалось шляхом проведення аналізу статистичних даних щодо дотримання підприємствами ліцензіатами встановлених умов та вимог при здійсненні діяльності з переробки, зберігання та захоронення радіоактивних відходів.
5. Дані та припущення, на основі яких відстежувалась результативність, способи одержання даних
Для аналізу застосовувались дані та висновки щодо виконання підприємствами встановлених умов та вимог, отримані в рамках ліцензійної та наглядової діяльності.
1) В рамках ліцензійної діяльності Держатомрегулювання, при розгляді заявних документів щодо отримання ліцензій на провадження окремих видів діяльності з переробки та зберігання радіоактивних відходів та діяльності експлуатуючої організації на етапах життєвого циклу сховища для захоронення радіоактивних відходів, здійснюється аналіз повноти виконання підприємством-заявником технічних та організаційних заходів, відповідно до встановлених умов та вимог, що забезпечує передумови провадження ліцензованої діяльності відповідно до норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки. Ліцензія видається за умови виконання усього обсягу встановлених вимог.
2) В рамках наглядової діяльності при проведенні інспекційних перевірок та інспекційних обстежень підприємств що здійснюють діяльність з поводження з радіоактивними відходами, з урахуванням встановлених умов та вимог, державними інспекторами Держатомрегулювання розроблено "чек-лист" для перевірки впровадження на підприємствах відповідних технічних та організаційних заходів для забезпечення безпеки здійснення діяльності з переробки, зберігання та захоронення радіоактивних відходів. Не виконання окремих вимог є підставою для вжиття заходів адміністративного впливу на посадових осіб підприємств, що здійснюють діяльність.
3) В рамках наглядової діяльності також здійснюється розгляд щорічних звітів ліцензіатів, що здійснюють діяльність з переробки, зберігання та захоронення радіоактивних відходів, які подаються до Держатомрегулювання, відповідно до регуляторного акту “Вимоги до періодичності та змісту звітів, що надаються ліцензіатами у сфері використання ядерної енергії”, затвердженого наказом Держатомрегулювання України від 16.10.06 № 162, зареєстрованого в Мін’юсті 06.12.2006 за № 1268/13142. Розгляд звітів та аналіз представлених у них показників безпеки дозволяє зробити висновки щодо достатності та ефективності технічних та організаційних заходів впроваджених на підприємствах для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки при здійсненні діяльності.
6.Кількісні та якісні значення показників результативності акта
Кількісними показниками результативності регуляторного акта є
- кількість виданих Держатомрегулювання ліцензій на здійснення діяльності з переробки зберігання та захоронення РАВ з урахуванням аналізу забезпечення підприємствами-заявниками виконання встановлених умов та вимог;
- кількість виявлених порушень з виконання умов та вимог та вжиття адміністративних стягнень до керівників підприємств;
- кількість розглянутих звітів ліцензіатів.
Показники результативності | 2008 | 2009 | 2010 |
Кількість виданих Держатомрегулювання ліцензій на здійснення діяльності з переробки зберігання та захоронення РАВ | 10 | 10 | 5 |
Сума находжень до Державного бюджету від сплати за здійснення дозвільних процедур при видачі ліцензій | 8840 грн. | 34000 грн. | 14280 грн. |
кількість виявлених порушень з виконання умов та вимог та вжиття адміністративних стягнень до керівників підприємств | 1 | 1 | 2 |
Сума находжень до Державного бюджету від стягнень за адміністративні правопорушення | 850 грн. | 510 грн. | 1700 грн. |
Кількість розглянутих звітів ліцензіатів (квартальні та річні) | 35 | 37 | 36 |
Якісними показниками результативності акту є забезпечення дотримання норм ядерної та радіаційної безпеки при здійсненні діяльності з поводження з радіоактивними відходами, відсутність фактів перевищення контрольних рівнів показників радіаційної безпеки (доз опромінення персоналу, радіоактивних забруднень, концентрації радіонуклідів тощо).
7. Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей
Оцінка результатів реалізації регуляторного акта, зокрема, встановлення уніфікованих ліцензійних умов та вимог безпеки дозволяє ліцензіатам планувати та здійснювати відповідні технічні та організаційні заходи із забезпечення безпеки здійснення діяльності з поводження з радіоактивними відходами, органу державного регулювання – Держатомрегулювання підвищити ефективність у процесі ліцензування та нагляду.
Таким чином, регуляторний акт має високий ступінь досягнення визначених цілей, результати реалізації його положень мають позитивну динаміку, необхідність внесення змін чи доповнень розглядається у процесі приведення діючих норм та правил до положень нормативно-правових актів вищого рівня (Законів України, актів Кабінету Міністрів України тощо).
Заступник Голови О. А. Макаровська