Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Людям із порушенням зору
A- A+
Українською
In English
Регуляторні акти Держатомрегулювання / Звіти про відстеження результативності
від 10 вересня 2010 р.
Київ
Звіт про базове відстеження результативності регуляторного акта “Порядок звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю у рамках практичної діяльності”

Звіт про базове відстеження результативності регуляторного акта

“Порядок звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю у рамках практичної діяльності”,

затвердженого наказом Держатомрегулювання України від 01.07.2010 № 84, зареєстрованого в Мін’юсті 20.08.2010 за № 718/18013.

Набув чинності 6 вересня 2010 року.

 

1.Виконавець заходів з відстеження регуляторного акта

Заходи з відстеження результативності акту здійсненні Управлінням безпеки поводження з радіоактивними відходами та зняття з експлуатації Держатомрегулювання України.

 

2. Цілі прийняття регуляторного акта

Мета прийняття нормативно-правового акта – встановлення критеріїв та порядку звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю.

Регуляторний акт розроблено та введено в дію на виконання пункту 32 Плану заходів щодо виконання у 2010 році Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09.06.2010 № 1196-р.

Практика застосування процедур звільнення дозволяє зменшити обсяги матеріалів, які знаходилися під регулюючим контролем, але внаслідок процесів природного розпаду, витримки чи застосування технологій переробки/дезактивації зменшили свої характеристики за фактором радіаційної небезпеки до таких рівнів, що поширювати на них вимоги радіаційного захисту та регулюючий контроль у повному обсязі не є виправданим.

Така діяльність сприяє зменшенню об’ємів накопичення радіоактивних відходів, оптимізує процеси управління радіоактивними відходами, є економічно виправданою та сприяє прийняттю і поширенню доступних технологій дезактивації, переробки та вторинного використання матеріальних ресурсів, якщо доведено, що рівні їх радіоактивного забруднення нижчі встановлених певних числових значень.

 

3. Строк виконання заходів з відстеження

Заходи з відстеження здійснювались з 10 серпня по 10 вересня 2010 року.

 

4. Тип відстеження: базове

 

5. Методи одержання результатів відстеження

Відстеження результативності акта проводилось статистичним методом за результатами аналізу даних з кількості поданих заяв, наданих суб’єктами господарювання про звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю, кількості виданих дозволів чи відмов.

На час базового відстеження надійшла одна заява щодо звільнення від регулюючого контролю партії металевих виробів після проведення їх дезактивації. Заява надана до Держатомрегулювання від Державного спеціалізованого підприємства "Комплекс", що здійснює діяльність по поводженню з РАВ на території зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення. За результатами експертного розгляду представлених матеріалів, відповідно до порядку визначеного регуляторним актом, буде прийнято рішення щодо видачі або відмови у видачі відповідного дозволу.

Державне спеціалізоване підприємство "Чорнобильська АЕС", відповідно до положень регуляторного акту, здійснює розробку похідних рівнів звільнення, які підлягають погодженню Держатомрегулювання та органів санітарно-епідеміологічної служби. Після погодження, вказані похідні рівні будуть застосовуватись при обґрунтуванні звільнення від регулюючого контролю матеріалів, що утворюватимуться при реалізації робіт із зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС.

Впровадження процедури звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю, відповідно до встановленого у регуляторному акті порядку, дозволить мінімізувати кількість радіоактивних відходів, що утворюються від практичної діяльності, та таким чином оптимізувати ресурси та витрати суб’єктів господарювання, необхідні для забезпечення поводження з радіоактивними відходами відповідно до норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки. Кількість звільнених від регулюючого контролю матеріалів, а також їх цінність для подальшого використання також стануть важливими показниками результативності регуляторного акту.

Встановлені регуляторним актом процедури із проведення вимірювань, досліджень, аналізу, експертиз та обстежень матеріалу, що звільняється, дозволять виключити потрапляння у вільний обіг та до місць доступних для населення матеріалів, радіоактивне забруднення яких може становити небезпеку для людини та навколишнього середовища.

 

6. Дані та припущення, на основі яких відстежувалась результативність, способи одержання даних

Суб'єкти господарювання, які проваджують діяльність, пов’язану з ядерно-паливним циклом або використанням радіаційних технологій отримали систематизовані чітко визначені критерії щодо звільнення радіоактивних матеріалів. При цьому встановлені дозові та радіаційні критерії повною мірою гармонізовані із міжнародними вимогами.

Суб’єкти господарювання будуть економити кошти і час при підготовці документів для отримання дозволів на звільнення від регулюючого контролю радіоактивних матеріалів за рахунок того, що в регуляторному акті вставлено вичерпний перелік документів, що надаються разом із заявою.

Отримання дозволу Держатомрегулювання про звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю дозволить суб'єктам господарювання отримати економію ресурсів за рахунок зменшення обсягів радіоактивних відходів, що потребують контролю, а у випадках, коли звільнені матеріали мають ринкову цінність, отримати прибуток від їхньої реалізації чи застосування.

 

7.Кількісні та якісні значення показників результативності акта

Кількісними показниками результативності регуляторного акта є кількість поданих заяв, наданих суб’єктами господарювання на звільнення від регулюючого контролю радіоактивних матеріалів та відповідно кількість виданих дозволів чи відмов.

Кількісними показниками результативності регуляторного акту є обсяг звільнених від регулюючого контролю матеріалів, у тому числі таких, які являють собою цінні вторинні ресурси, які будуть повернуті для використання у народне господарство, із гарантуванням їх повної радіаційної безпеки.

Якісними показниками є запобігання потрапляння у вільний обіг та до місць доступних для населення матеріалів, рівень радіоактивного забруднення яких перевищує встановлені числові значення для повного звільнення від регулюючого контролю.

 

 

8. Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей

Суб'єкти господарювання, які проваджують діяльність, пов’язану з ядерно-паливним циклом або використанням радіаційних технологій отримали можливість, відповідно до встановленого порядку подати до Держатомрегулювання заяву про звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю.

Отримання дозволу Держатомрегулювання про звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю дозволить суб'єктам господарювання отримати економію ресурсів, необхідних для поводження з радіоактивними відходами, а також, у випадку коли звільнені матеріали є цінним вторинним матеріалом, отримати прибуток від їхньої реалізації. При цьому, відповідні цінні вторинні матеріали будуть повернуті у народне господарство із гарантуванням їх повної радіаційної безпеки.

Встановлені регуляторним актом процедури із проведення вимірювань, досліджень, аналізу, експертиз та обстежень матеріалу, що звільняється, дозволять виключити потрапляння у вільний обіг та до місць доступних для населення матеріалів, радіоактивне забруднення яких може становити небезпеку для людини та навколишнього середовища.

 

Заступник Голови О. Макаровська

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux