Звіт про базове відстеження результативності наказу Держатомрегулювання від від 04 серпня 2020 р. № 319 «Про затвердження Загальних вимог безпеки до улаштування та експлуатації обладнання й трубопроводів атомних станцій», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 р. за № 955/35238
1. Виконавець заходів з відстеження
Заходи з базового відстеження результативності регуляторного акта здійсненні Департаментом з питань безпеки ядерних установок Держатомрегулювання.
2. Цілі прийняття акта
Основною ціллю прийняття регуляторного акта є забезпечення безпеки для населення та навколишнього природного середовища через удосконалення системи нормативно-правового регулювання ядерної та радіаційної безпеки в частині будови та безпечної експлуатації обладнання й трубопроводів АС та гармонізація національного законодавства із європейською практикою, кращим міжнародним досвідом і рекомендаціями Міжнародного агентства з атомної енергії (далі – МАГАТЕ).
3. Строк виконання заходів з відстеження
Заходи з базового відстеження результативності регуляторного акта здійснювались протягом місяця з 21.09.2020 по 21.10.2020.
4. Тип відстеження: базове.
5. Методи одержання результатів відстеження
Базове відстеження результативності регуляторного акта здійснювалося статистичним методом, шляхом аналізу документів суб’єктів діяльності, які надаються до Держатомрегулювання та пов’язані з питаннями улаштування та експлуатації обладнання й трубопроводів атомних станцій.
6. Дані та припущення, на основі яких відстежувалась результативність, способи одержання даних
Кількість суб’єктів, на яких поширюватиметься дія акта – не обмежується. Під дію регулювання підпадають чотири АЕС, що експлуатуються в Україні, а також суб’єкти господарювання, які здійснюють або планують здійснювати діяльність з проєктування (конструювання), виготовлення, монтажу, експлуатації, ремонту, контролю та випробування обладнання й трубопроводів АС та елементів для них.
Про результативність акту свідчить кількість проведених Держатомрегулюванням реєстрацій обладнання й трубопроводів та збільшення відсотку прийнятих з першого розгляду заявних документів.
7. Кількісні та якісні значення показників результативності акта.
Кількісними показниками результативності регуляторного акта буде: кількість поданих на розгляд матеріалів (зокрема щодо проведення реєстрації обладнання, організації проведення атестації матеріалів та методів проведення зварювальних робіт, тощо). Якісними показниками буде збільшення (позитивний)/зменшення (негативний) відсотку прийнятих з першого розгляду заявних документів.
8. Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей.
З прийняттям цього регуляторного акта забезпечено удосконалення системи нормативно-правового регулювання ядерної та радіаційної безпеки ядерних установок в частині будови та безпечної експлуатації обладнання й трубопроводів атомних станцій та приведення національного законодавства у відповідність міжнародним нормам, шляхом:
- деталізації та конкретизації регулюючих вимог в частині будови та безпеки під час експлуатації обладнання й трубопроводів атомних станцій, викладених у Загальних положеннях безпеки атомних станцій, затверджених наказом Державного комітету ядерного регулювання України від 19 листопада 2007 р. № 162, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25 січня 2008 р. за № 56/14747 (зі змінами), та Загальних вимог до управління старінням елементів і конструкцій та довгострокової експлуатації енергоблоків атомних станцій, затверджених наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 13 квітня 2017 р. № 136, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 травня 2017 р. за № 578/30446;
- гармонізації національних норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки з оновленими референтними рівнями WENRA для діючих реакторів «WENRA Safety Reference Levels for Existing Reactors» (2014) і міжнародними нормами безпеки МАГАТЕ.
Аналіз статистичного даних виявив збільшення відсотку прийнятих з першого розгляду заявних документів
Голова – Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України |
Григорій ПЛАЧКОВ |
«_____» ______________2020