Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Людям із порушенням зору
A- A+
Українською
In English
Проєкти нормативно-правових актів
від 17 липня 2008 р.
Київ
Пояснювальна записка до наказу Держатомрегулювання "Про затвердження Вимог до упаковок для довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів від переробки відпрацьованого ядерного палива”

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до наказу Держатомрегулювання

"Про затвердження Вимог до упаковок для довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів від переробки відпрацьованого ядерного палива”


1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Нормативно-правовий акт “Вимоги до упаковок для довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів від переробки відпрацьованого ядерного палива” розроблено відповідно до Законів України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку”, “Про поводження з радіоактивними відходами”, “Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії” з метою забезпечення державного регулювання у сфері використання ядерної енергії.

НПА визначає основні вимоги до конструкції, матеріалів, виготовлення, методів випробування, приймання, постачання та експлуатації упаковок для довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів переробки відпрацьованого ядерного палива.

 

2. Мета і шляхи її досягнення.

НПА спрямований на удосконалення системи забезпечення державного регулювання у сфері використання ядерної енергії, зокрема, у сфері поводження з РАВ.

Метою прийняття НПА є забезпечення безпеки провадження діяльності, пов’язаної з довгостроковим зберіганням та захороненням високоактивних радіоактивних відходів.

Мета регулювання досягається шляхом встановлення в НПА вимог до конструкції, матеріалів, методів виготовлення та випробування упаковок для довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів, приймання та постачання цих упаковок, проведення оцінки відповідності контейнерів, що є складовою упаковок,

 

3. Правові аспекти 

У даній сфері регулювання суспільних відносин здійснюється у відповідності до Об'єднаної конвенції про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та про безпеку поводження з радіоактивними відходами, й таких Законів України:

“Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку”,

“Про поводження з радіоактивними відходами”,

“Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії”,

“Про захист людини від впливу іонізуючих випромінювань”,

“Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання”,

“Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення”;

а також: Технічного регламенту щодо контейнерів для зберігання та захоронення радіоактивних відходів і плану заходів з його застосування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. № 939;

Основних санітарних правилах забезпечення радіаційної безпеки України, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я від 02.02.2005 р. № 54, зареєстрованих у Мін’юсті 20.05.2005 р. за № 552/10832;

Норм радіаційної безпеки України, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я від 14.07.1997 р. № 208, введених в дію з 01.01.1998 р. постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1997 р. № 62;

Норм радіаційної безпеки України, доповнення: Радіаційний захист від джерел потенційного опромінення (НРБУ-97/Д-2000), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 12.07.2000 р. № 116.

Реалізація акта не потребує внесення змін до чинних чи розроблення нових актів.

Предмет правового регулювання акта не стосується прав і свобод людини, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

 

4.Фінансово-економічне обґрунтування.

Реалізація НПА не потребує додаткових матеріальних та інших втрат з державного бюджету.


5. Позиція заінтересованих органів

НПА погоджено без зауважень Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерством палива та енергетики України та Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва.

 

6. Регіональний аспект 

НПА не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

 

7. Громадське обговорення 

Відповідну інформацію про НПА було розміщено на веб-сайті Держатомрегулювання.

Зауваження та пропозиції приймалися до 30 жовтня 2007 р. за адресою: 01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11; тел. 254-32-87 та на електронну пошту Держатомрегулювання: [email protected]

Надійшли зауваження та пропозиції від:

1. Ольховика Ю.О. - кандидата наук, начальника відділу перспективних технологій поводження з ВЯП та РАВ Департаменту зняття з експлуатації Дирекції з подовження експлуатації ДП НАЕК “Енергоатом”.

2. Старинця В.Д. - заступника начальника департаменту ОКУЕ “Енергоринок” Мінпаливенерго України.

3. Пшінки Г.М. - кандидата хімічних наук, тимчасово виконуючого обов’язки завідувача відділу радіохімії та екології Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України.

За результатами розгляду наданих зауважень складено відповідний звіт.

 

6. Прогноз результатів 

Позитивні соціально-економічні наслідки запровадження цього акта пов’язані з підвищенням ефективності функціонування системи нормативно-правового регулювання ядерної та радіаційної безпеки при поводженні з РАВ, зокрема, при довгостроковому зберіганні та захороненні високоактивних радіоактивних відходів від переробки відпрацьованого ядерного палива, спрямованої на запобігання перевищенню допустимих рівнів опромінення людей і забруднення навколишнього природного середовища.

 

Об’єкт впливу

Вигоди

Витрати

Держава

Забезпечення безпеки під час здійснення діяльності з довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів від переробки відпрацьованого ядерного палива.

Відсутні

Населення

Забезпечення безпеки населення, персоналу, навколишнього природного середовища під час здійснення діяльності з довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів від переробки відпрацьованого ядерного палива.

Відсутні

Суб’єкти господарювання

Забезпечення належного рівня ядерної та радіаційної безпеки при здійсненні діяльності з довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів.

Виключення прийняття регулюючим органом необґрунтованих рішень при застосуванні упаковок для довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів.

Економія коштів та часу суб'єктів господарювання під час підготовки відповідної документації для застосування упаковок для довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів.

Економія коштів і часу, на ліквідацію аварій, які можуть виникати при порушенні законодавства, норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки.

Додаткові фінансові витрати у зв’язку з упровадженням цього НПА не передбачаються.

Передбачаються витрати часу на підготовку відповідної документації для застосування упаковок для довгострокового зберігання та захоронення високоактивних радіоактивних відходів, але чітке визначення вимог до конструкції, матеріалів, виготовлення, методів випробування, приймання та постачання цих упаковок зводять ці витрати до мінімуму.


 


 

Заступник Голови ______________________________________________________ О.А. МАКАРОВСЬКА


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux