Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Людям із порушенням зору
A- A+
Українською
In English
Регуляторні акти Держатомрегулювання / Проєкти регуляторних актів
від 16 грудня 2013 р.
Київ
пояснювальна записка

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

до наказу Держатомрегулювання України

«Про внесення змін до Умов і вимог безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності з переробки, зберігання та захоронення радіоактивних відходів»

 

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Наказ Держатомрегулювання України «Про внесення змін до Умов і вимог безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності з переробки, зберігання та захоронення радіоактивних відходів» (далі – НПА) підготовлено Держатомрегулюванням України з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до чинного законодавства, зокрема, до Закону України «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії», пункту 4 Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 403/2011, пунктів 4 і 9 «Плану заходів стосовно імплементації рекомендацій та пропозицій місії МАГАТЕ «Комплексний огляд регулюючої діяльності» IRRS», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08 жовтня
2008 року № 1307-р «Про затвердження плану заходів стосовно імплементації рекомендацій та пропозицій місії МАГАТЕ «Комплексний огляд регулюючої діяльності» IRRS» (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2013 року № 751-р)
. Перегляд НПА та підготовка відповідних змін до цього документу визначено Планом нормативного регулювання Держатомрегулювання України на 2013 рік.

 

2. Мета і шляхи її досягнення

НПА спрямований на встановлення організаційних засад дозвільної діяльності у сфері використання ядерної енергії, зокрема, у сфері поводження з радіоактивними відходами (далі – РАВ).

Цей НПА встановлює умови і вимоги безпеки (ліцензійні умови) провадження діяльності у сфері поводження з РАВ, а саме: діяльності експлуатуючої організації (оператора) на окремому етапі життєвого циклу сховища для захоронення РАВ та здійснення суб’єктами діяльності окремих видів діяльності переробка та/або зберігання РАВ.

НПА поширюється на експлуатуючу організацію (оператора) на окремому етапі життєвого циклу сховища для захоронення РАВ та на суб’єктів діяльності окремих видів діяльності у сфері поводження з РАВ.

У зв’язку з тим, що унесення змін до НПА істотно впливають на зміст документу, акт викладено у новій редакції.

 

3. Правові аспекти

У даній сфері регулювання суспільних відносин здійснюється у відповідності до:

Закону України “Про ратифікацію Об'єднаної конвенції про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та про безпеку поводження з радіоактивними відходами”;

Закону України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку”;

Закону України “Про поводження з радіоактивними відходами”;

Закону України “Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії”;

Закону України «Про Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними відходами»;

Закону України “Про захист людини від впливу іонізуючих випромінювань”;

Закону України “Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання”;

а також:

Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 403/2011.

Технічного регламенту щодо пакувальних комплектів для зберігання та захоронення радіоактивних відходів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 939 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.10.2012 № 1099);

Основних санітарних правилах забезпечення радіаційної безпеки України, затверджених наказом Міністерства охорони здоровя від 02.02.2005 № 54, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 20.05.2005 за № 552/10832.

Предмет правового регулювання НПА не стосується прав і свобод людини, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

 

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація НПА не потребує додаткових фінансових і матеріальних за рахунок Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

НПА підлягає погоджено зі структурними підрозділами Держатомрегулювання України, а також зовнішньому погодженню із заінтересованими органами: Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством екології та природних ресурсів України, Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Державним агентством України з управління зоною відчуження та Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва. Після погодження НПА підлягає державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.

 

6. Регіональний аспект

НПА не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

 

 

61. Запобігання дискримінації

 

У НПА відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

 

7. Запобігання корупції

У НПА відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

 

8. Громадське обговорення

В рамках громадського обговорення НПА розміщено на офіційному сайті Держатомрегулювання України.

9. Позиція соціальних партнерів

Положення НПА не стосуються соціально-трудової сфери та не потребують узгодження з уповноваженими представниками від всеукраїнських профспілок, їх об’єднань і всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців.

 

10. Оцінка регуляторного впливу

Відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» до НПА розроблено аналіз регуляторного впливу, який разом з НПА розміщено на офіційному сайті Держатомрегулювання України.

 

11. Прогноз результатів

Позитивні соціально-економічні наслідки запровадження НПА пов’язані з удосконалення організаційних засад дозвільної діяльності у сфері використання ядерної енергії, зокрема, при провадженні діяльності експлуатуючої організації (оператора) на окремому етапі життєвого циклу сховища для захоронення РАВ та при провадженні суб’єктами діяльності окремих видів діяльності у сфері поводження з РАВ.

Цим НПА встановлюється вимоги, що у сфері поводження з РАВ окремо не ліцензується діяльність із переробки та зберігання РАВ, які здійснюється:

виробниками РАВсуб’єктами діяльності у сфері використання ядерної енергії, внаслідок діяльності яких утворюються РАВ;

підрядними організаціями, які надають послуги виробникам РАВ, спеціалізованим підприємствам з поводження з РАВ, у тому числі експлуатуючим організаціям (операторам) сховищ для захоронення РАВ, суб’єктам діяльності, що здійснюють окремий вид діяльності переробка РАВ, якщо послуги надаються в обсязі робіт, на які розповсюджується ліцензія у сфері використання ядерної енергії замовника.

До виробників РАВ умови і вимоги безпеки поводження з РАВ, до моменту передачі РАВ спеціалізованим підприємствам з поводження з РАВ, встановлюються в рамках умов і вимог безпеки та ліцензійних умов здійснення діяльності, в результаті якої утворюються РАВ (експлуатація та зняття з експлуатації ядерних установок, використання та виробництво джерел іонізуючого випромінювання).

Відповідальність за дотримання підрядними організаціями вимог безпеки при поводженні з РАВ покладається на спеціалізовані підприємства з поводження з РАВ, у тому числі експлуатуючі організації (операторів) сховищ для захоронення РАВ, та суб’єктів діяльності, що здійснюють окремий вид діяльності переробка РАВ, які користуються послугами підрядних організацій при здійсненні ліцензованої діяльності з переробки, зберігання, захоронення РАВ.

 

 

Заступник Голови О.А. Макаровська

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux