ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту постанови Кабінету Міністрів України
«Про доповнення переліку джерел іонізуючого випромінювання,
діяльність з використання яких звільняється від ліцензування»
1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Підставою для розробки проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про доповнення переліку джерел іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких звільняється від ліцензування", є досвід застосування Переліку джерел іонізуючого випромінювання, діяльність з якими звільняється від ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.02 № 912 (далі Перелік), який показав ефективність звільнення джерел іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ) з низькою потенційною небезпекою від ліцензування.
Включення до переліку додаткових ДІВ дозволить зосередити зусилля фахівців органу державного регулювання з ядерної та радіаційної безпеки на оцінці безпеки і встановленні обґрунтованих умов та обмежень щодо використання ДІВ з високою потенційною небезпекою, аварії з якими можуть призвести до суттєвого переопромінення людей і радіаційного забруднення навколишнього природного середовища.
2. Цілі і завдання прийняття акта
Цілями прийняття акта є зменшення регуляторного тиску на користувачів обладнання, яке генерує іонізуюче випромінювання, та за своїми характеристиками може бути звільнене від ліцензування.
Завданнями прийняття акта є доповнення Переліку обладнанням, яке генерує іонізуюче випромінювання та використовується в промисловості, наукових дослідженнях, навчанні та має низьку потенційну небезпеку.
3. Загальна характеристика і основні положення акта
Нормативно-правовий акт за змістом належить до документів обов´язкового характеру, що встановлюють загальні принципи провадження діяльності з використання ДІВ в сфері використання ядерної енергії. Об´єктом регулювання нормативно-правового акта є звільнення діяльності з використання визначених типів ДІВ від ліцензування.
Відповідно до вимог ст. 26 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", використання ДІВ на території України базується на дозвільному принципі. В ст. 5 Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії" проголошено принцип диференційованого підходу до різних видів діяльності та різних типів ДІВ з урахуванням потенційної радіаційної небезпеки, пов´язаної з ними.
Перелік генеруючих пристроїв, яким доповнюється розділ 4 Переліку. сформований за результатами здійснення оцінки відповідності характеристик ДІВ умовам звільнення від ліцензування, визначеним в ст. 7 Закону України «Про дозвільну діяльність в сфері використання ядерної енергії».
Необхідно відзначити, що ДІВ, які звільняються від ліцензування, підлягають державній реєстрації в Державному регістрі ДІВ відповідно до встановленого законодавством порядку.
4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
У даній сфері застосовуються наступні нормативно правові акти:
ЗаконУкраїни"Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії";
Закон України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку";
Постанова Кабінету Міністрів України від 01.07.02. № 912 "Про затвердження переліку джерел іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких звільняється від ліцензування";
Постанова Кабінету Міністрів України від 16.11.2000 № 1718 "Деякі питання державного регулювання діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання" в частині Порядку державної реєстрації джерел іонізуючого випромінювання.
5. Фінансово - економічне обґрунтування
Реалізація проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про доповнення переліку джерел іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких звільняється від ліцензування» не потребує додаткових фінансових та інших ресурсів.
6. Прогноз соціально - економічних та інших наслідків прийняття акту
За рахунок доповнення Переліку джерелами іонізуючого випромінювання, що використовується в промисловості, наукових дослідженнях, навчанні, діяльність з якими за визначеними законодавством критеріями може бути звільнена від ліцензування через низьку потенційну небезпеку, зменшиться регуляторний тиск на користувачів обладнання, яке генерує іонізуюче випромінювання.
Це дозволить застосувати принцип диференційованого підходу до поводження з ДІВ, зосередивши регулюючі зусилля на тих генеруючих пристроях, які можуть бути джерелом найбільших променевих навантажень на персонал та населення та при використанні котрих можливе виникнення радіаційних аварій.
Голова Державного комітету
ядерного регулювання України О. Миколайчук