ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до засідання колегії Держатомрегулювання з питання «Про взаємодію з громадськістю та стан розгляду звернень громадян в Держатомрегулюванні в першому півріччі 2010 року»
(станом на 14 червня)
На виконання рішення колегії Держатомрегулювання від 24 грудня 2009 року, затвердженого наказом Держатомрегулювання від 26.01.2010 № 07 та відповідно до “Плану роботи з громадськістю Держатомрегулювання на 2010 рік”, затвердженого наказом Держатомрегулювання від 29.01.2010 року № 09 “Про затвердження Комплексного плану діяльності Держатомрегулювання на 2010 рік”, взаємодія з громадськістю у І півріччі 2010 року здійснювалась за напрямками:
Інформування громадськості та забезпечення доступу до офіційної інформації
На виконання доручення Урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики на веб-сайті розміщено банер веб-ресурсу “Антикорупційний портал”.
Статистичні дані щодо відвідування веб-сайту Держатомрегулювання наведено у додатку 1.
Консультації з громадськістю
Згідно з Порядком особистого прийому громадян та участі у “гарячих” телефонних лініях Голови, Першого заступника та заступників Голови Держатомрегулювання двічі на місяць за участю керівництва та фахівців Держатомрегулювання проводились прямі телефонні лінії з питань регулювання ядерної та радіаційної безпеки в Україні, щочетверга керівництво Держатомрегулювання здійснювало особистий прийом громадян. Графіки проведення прийому громадян та “гарячих ліній” щомісяця оновлюються і оприлюднюються на веб-сайті, дошці оголошень Держатомрегулювання та Урядовому веб-сайті “Громадянське суспільство і влада”. На виконання п.4 постанови колегії від 24.12.2009р. №28 забезпечено завчасне розміщення інформації про проведення телефонних ліній на веб-сайтах: “Агентство атомних новостей” (www.atomnews.info), Національного екологічного центру України (www.atom.org.ua) та Дніпродзержинської громадської екологічної організації “Голос Природи” (за їх пропозицією).
З метою підвищення якості підготовки та прийняття рішень з питань ядерної та радіаційної безпеки з урахуванням думки громадськості на веб-сайті у рубриці “Обговорення” було розміщено проекти наступних нормативно-правових актів:
- остаточну редакцію НПА “Загальні положення безпеки об’єкта по виробництву ядерного палива”;
- “Правила та порядок звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю”. Проект зазначеного документу також розміщено на Урядовому веб-сайті “Громадянське суспільство і влада”.
Крім цього, Держатомрегулювання виносило на громадське та фахове обговорення “Пропозиції щодо удосконалення системи радіаційного захисту при медичному застосуванні джерел іонізуючого випромінювання”, розроблені Державною установою “Інститут медичної радіології ім.С.П. Григор’єва Академії медичних наук України” (м.Харків).
На виконання доручень Уряду (доручення прем’єр-міністра України від 30.07.2010 № 45366/2/1-10, доручення Першого віце-прем’єр-міністра України від 12.08.2010 №17406/9/1-10) за участю членів Громадської ради проведено громадське обговорення та надано пропозиції до:
- проекту Закону України “Про громадські організації”;
- проекту постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку затвердження конкурсу з визначенням програм і заходів, розроблених громадськими організаціями, для виконання яких надаватиметься державна фінансова підтримка”.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 року № 898 “Про взаємодію органів виконавчої влади та державної установи “Соціальний контактний центр” здійснювався постійний моніторинг Веб-сайту урядової гарячої лінії, за допомогою якого здійснюється обробка звернень громадян, та проводились консультації з аналітиками контактного центру, що забезпечують функціонування зазначеного Веб-сайту. Впродовж звітного періоду до Держатомрегулювання звернень адресовано не було.
У І півріччі 2010 року відбулось два засідання Громадської ради (2 квітня та 28 травня), на яких обговорювались питання:
· затвердження орієнтовного Плану роботи Громадської ради при Держатомрегулювання на 2010 рік;
· зміни до порядку прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення, законопроект (реєстр. № 5050 від 13.08.2009 р.) “Про розміщення, проектування та будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій”;
· стан виконання рішень, прийнятих на спільному засіданні Громадських рад при Мінприроди та при Держатомрегулювання, про дотримання вимог водного законодавства та вимог безпеки щодо використання водних ресурсів при функціонуванні та розміщенні об’єктів атомної енергетики.
Крім цього, протягом звітного періоду було проведено наступні заходи:
· проведено 2 прес-конференції (м. Дніпропетровськ, м. Мадрід (Іспанія);
· проведено 2 інтерв’ю керівництва Держатомрегулювання з резонансних питань ядерної та радіаційної безпеки (Інтернет-портал “Агентство атомных новостей” 12.03, журнал “Енергозбереження” січень).
На виконання п.2 постанови колегії від 24.12.2009р. №28 Інформаційно-кризовим управлінням надано пропозиції до плану НДДКР щодо проведення роботи з розробки просвітницьких матеріалів для масової аудиторії за тематикою “Радіація навколо нас” та укладено відповідний договір з ДП “Інфоатом” від 12.05.2010 № 03-2010/10-04.
На виконання п.3 постанови колегії від 24.12.2009р. №28 надано пропозиції до програми співробітництва між Держатомрегулювання та GRS у 2010 році щодо проведення навчання з питань спілкування із громадськістю та ЗМІ для оперативних чергових та посадових осіб територіальних підрозділів Держатомрегулювання, визначених відповідно до наказу від 27.10.2009р. №154.
Наказом Держатомрегулювання від 17.02.2010 №19 затверджено Порядок розповсюдження в регіонах інформації про діяльність Держатомрегулювання.
Державні інспекції з ядерної та радіаційної безпеки та Державні інспекції з ядерної безпеки на АЕС регулярно надають інформацію про свою роботу для розміщення на веб-сайті Держатомрегулювання.
Крім цього, фахівцями регіональних Державних інспекцій з ядерної та радіаційної безпеки та Державних інспекцій з ядерної безпеки на АЕС здійснено наступні заходи:
ДІ на РАЕС: ведеться моніторинг публікацій в місцевій пресі. В ефірі місцевої телерадіо компанії "ТРК Рівне-Атом" розміщено два інтерв'ю начальника Державної інспекції з ядерної безпеки на ВП РАЕС: в січні на тему: "Державний нагляд за дотриманням ядерної безпеки на ВП РАЕС"; в квітні на тему: "Програма підвищення досвіду персоналу регулюючого органу Ірану (INRA) в Державній інспекції з ядерної безпеки на ВП РАЕС";
ДІ на ЧАЕС: Інформаційним відділом ДСП ЧАЕС підготовлено інтерв’ю з Начальником Державної інспекції з ядерної безпеки на ЧАЕС для розміщення на міському телевізійному каналі “СТБ”;
ДІ на ЗАЕС: у лютому надано до Інформаційного центру ВП ЗАЕС інформацію про Держінспекцію на ЗАЕС для розміщення в друкованих виданнях АЕС та місцевих ЗМІ міст-супутників АЕС (друкованих виданнях, теле- та радіопрограмах) інформації про діяльність державних інспекцій з ядерної безпеки на АЕС. 29 квітня в Енергодарі відбулась нарада з питань подовження ресурсів енергоблоків ЗАЕС та АЕС України. В роботі взяли участь представники Держатомрегулювання, в тому числі і Держінспекції на ЗАЕС, НАЕК “Енергоатом”, дирекцій АЕС України, обласних та міських адміністрацій. Проведено прес-конференцію та зустріч заступника Голови, Начальника Держінспекції на ЗАЕС, інших посадових осіб з громадськістю;
ДІ на ЮУАЕС: ведеться моніторинг публікацій в місцевій пресі;
Північна ДІ:. у лютому та квітні в Житомирській області проведено засідання Спілки рентгенологів з обговорення актуальних питань забезпечення ядерної та радіаційної безпеки. Засідання організовано представником Північної держінспекції - головним державним інспектором Відділу безпеки застосування ДІВ у медицині Шевчуком А. Ф. Здійснювалось налагоджування зв’язків з місцевими ЗМІ у Київській, Житомирській, Черкаській, Чернігівській, Вінницькій областях щодо розповсюдження інформаційних повідомлень про здійснення дозвільної та наглядової діяльності Північної держінспекції;
Північно-західна ДІ : в обласних та місцевих друкованих виданнях опубліковано 2 статті просвітницького характеру та про діяльність Держінспекції. Розповсюджувалася в регіонах щорічна Доповідь з ядерної та радіаційної безпеки в Україні за 2008 рік. Підготовлено та направлено матеріали щодо стану радіаційної безпеки в регіоні до 4 регіональних Державних управлінь з охорони навколишнього природного середовища та Інформація щодо діяльності Північно-західної Держінспекції для підготовки щорічної Доповіді з ядерної та радіаційної безпеки в Україні за 2009 рік;
Східна ДІ: розроблено та затверджено План заходів з розповсюдження інформації про діяльність Східної держінспекції на підпорядкованій території /наказ № 18 від 25.02.10/. Розглянуто звернення співробітників ННЦ “ХФТІ” щодо проведення несанкціонованих радіаційно-опасних робіт. Проведено інспекцію-реагування, зазначені у зверненні факти не підтверджені. Направлено листи щодо розміщення публікацій про діяльность держінспекції до КП редакції газети “Слобідський край” та інформаційно-аналітичної газети “Прикордонне співробітництво”. Інформація про результати радіаційного моніторингу в зоні діяльності (санітарно-захисної зони, зони спостереження) Харківського державного міжобласного спецкомбінату ДК УкрДО “Радон” направлена та розміщена на веб-сайті Харківської обласної державної адміністрації та в газеті “Прикордонне співробітництво. Інформацію про діяльність Східної держінспекції за січень-травень направлено для розміщення на веб-сайти до Харківської, Полтавської та Сумської обласних державних адміністрацій;
Західна ДІ: на електронні адреси прес-служб Івано-Франківської, Львівської, Закарпатської та Чернівецької обласних державних адміністрацій надіслано 4 повідомлення про діяльність ДІ для розміщення на веб-сайтах. Інформація надіслана для розміщення на сайті ТРК “Вежа” (м.Івано-Франківськ). До редакції газети “Прикарпатська правда” (м.Івано-Франківськ) надісланий проект статті просвітницького характеру про діяльність держінспекції та вимоги радіаційної безпеки. Публікація в пресі ускладнена тим, що редакції не розміщують статті безкоштовно;
Кримська ДІ: у лютому співробітники ДІ спільно з представниками Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим та ДП “Кримстандартметрологія” взяли участь в інформаційно-консультативному семінарі “Практичні розробки і функціонування системи управління якістю при роботі з ДІВ”, на якому були присутні спеціалісти лікувальних закладів та представники громадських медичних товариств. На семінарі обговорювалися та роз’яснялися питання ліцензування, реєстрації ДІВ та права та обов’язки державних інспекторів Кримської Держінспекції.
У квітні ДІ були організовані комплексні разом зі спеціалістами Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим (рентгенорадіологічне відділення КРУ «КБ ім. Семашка»), Головного управління МНС України в Автономній Республіці Крим перевірки виконання вимог радіаційної безпеки в стоматологічних клініка та кабінетах при використанні джерел іонізуючого випромінювання, а саме: дентальних рентгенівських апаратів. До перевірок було залучено керівництво Громадського товариства “Кримське стоматологічне товариство” (надалі – ГТ “КСТ”). Виявлені недоліки обговорювалися на спільній нараді в присутності керівництва ГТ “КСТ” та вносилися до актів перевірок.
З метою розповсюдження в Кримському регіоні інформації про Держатомрегулювання Кримською Держінспекцією були направлені щорічні Доповіді про стан ядерної та радіаційної безпеки в Україні в міністерства, відомства, бібліотеки, навчальні заклади та деякі підприємства Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
При підготовці інформації про стан радіаційної безпеки в Кримському регіоні в 2009 році Держінспекцією було направлені запити щодо надання інформації про гама-фон, зміст радіонуклідів в воді (питній, морський, воді Північно-Кримського каналу, воді річок, прудив), ґрунті, продуктах харчування, будівельних матеріалів та інших. Уся отримана інформація була включена до Доповіді.
Друкування інформації в місцевих ЗМІ платне, у зв’язку з відсутністю фінансових коштів розповсюдження інформаційних повідомлень в місцевих ЗМІ про здійснення дозвільної, наглядової діяльності Кримською Держінспекцією не відбувалось.
Держінспекцією 2 рази на рік готуються та направляються листи до Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим та Ради міністрів Автономної Республіки Крим про стан радіаційної безпеки та виявлені порушення при проведенні інспекційних перевірок. На даний час проводиться робота стосовно розміщення на веб-сайті Ради міністрів Автономної Республіки Крим та Севастопольської райміськадміністрації інформації про дозвільну та наглядову роботу Кримської ДІ;
Південно-східна ДІ: видано наказ від 27.05.2010р.№30 в якому встановлено відповідальні особи за виконання заходів передбачених Порядком розповсюдження в регіонах інформації про діяльність Держатомрегулювання;
Центральна ДІ: інформація про радіаційну аварію (15.04.2010 ВАТ “АрселорМітал” до веб-сайту не надавалась (Держатомрегулювання було поінформовано письмово). 16 лютого під головуванням першого заступника Голови Кіровоградської обласної держадміністрації взято участь у загальній комісії з питань введення в експлуатацію нового корпусу Кіровоградського обласного онкологічного диспансеру;
Південна ДІ: заплановано у червні розмістити у щомісячній газеті “Акценти” (тираж 10 000 прим.) загальну інформацію про Держатомрегулювання, Південну ДІ та загальну інформацію про стан ліцензування діяльності з використання ДІВ. Передбачено окрему увагу приділити безпечній роботі з дентальними рентгенапаратами. В роботі знаходиться стаття про дифузію радіоактивного Йоду 131 з поверхні плями під час радіаційної аварії пов’язаної з руйнацією ампули з радіофармперпаратом Йод 131. Заплановано проведення зустрічі з мешканцями селища Червононам’янка, що розташовано поруч з ПЗРВ ОДМСК УкрДО Радон, разом з керівництвом УкрДО Радон.
II. Про стан розгляду звернень громадян
У І півріччі 2010 року до Держатомрегулювання надійшло 16 письмових звернень громадян, які були своєчасно розглянуті відповідно до чинного законодавства України. Інформація стосовно отриманих звернень та наданих відповідей наведено у додатку 2.
Стан роботи із зверненнями громадян в Держатомрегулювання відповідно до Методики оцінювання рівня організації роботи із зверненнями громадян в органах виконавчої влади, затвердженої постановою КМУ від 24 червня 2009 року № 630, оцінюється як така, що повністю відповідає вимогам, установленим законодавством.