ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА КОЛЕГІЇ
04 серпня 2022 року м. Київ № 08
Про розгляд проєктів рекомендаційних документів для підтримки регулювання
безпеки під час відновлення контролю над ядерними і радіаційними об'єктами
у Чорнобильській зоні відчуження, яка зазнала впливів військових дій
У Чорнобильській зоні відчуження (ЧЗВ) розташовано ряд ядерних і радіаційних об'єктів, таких як об'єкти, призначені для поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП), радіоактивними відходами (РАВ) і джерелами іонізуючого випромінювання (ДІВ), енергоблоки Чорнобильської АЕС, що знімаються з експлуатації, комплекс нового безпечного конфайнмента та об’єкту «Укриття» (НБК-ОУ). У лютому та березні 2022 року ці об’єкти були поза контролем України через військову окупацію з боку російської федерації. Наразі відбувається відновлення контролю над об’єктами у ЧЗВ.
Перед Держатомрегулюванням стоїть завдання забезпечення державного регулювання за зазначеними об’єктами в умовах, що склались після звільнення ЧЗВ від окупантів. Світовий досвід чи міжнародні рекомендації щодо регулювання безпеки за подібних умов відсутні.
Для підтримки регулювання безпеки ядерних і радіаційних об’єктів ЧЗВ під час відновлення контролю над цією територією з боку України, за підтримки Норвезького агентства з радіаційної та ядерної безпеки (DSA), розроблені такі рекомендаційні документи:
1) «Рекомендований підхід до державного регулювання безпеки ядерних і радіаційних об’єктів, розташованих у Чорнобильській зоні відчуження, яка зазнала впливів військових дій»;
2) «Рекомендований порядок відновлення рівня безпеки ядерних та радіаційних об’єктів у Чорнобильській зоні відчуження, яка зазнала впливів військових дій».
Документ «Рекомендований підхід до державного регулювання безпеки ядерних і радіаційних об’єктів, розташованих у Чорнобильській зоні відчуження, яка зазнала впливів військових дій» визначає рекомендований підхід щодо обсягів та особливостей застосування для різних типів об’єктів (ядерних установок, об’єктів, призначених для поводження з РАВ, блоків Чорнобильської АЕС, що знімаються з експлуатації, комплексу НБК-ОУ):
- принципів, загальних положень та відповідних вимог безпеки;
- процедур ліцензування та державного нагляду.
У цьому документі викладені рекомендовані умови здійснення діяльності на об’єктах в період до повного відновлення рівня їх безпеки та спроможності ліцензіатів виконувати в повному обсязі дозволену діяльність, зокрема:
- функціонування об’єктів в обмежених режимах з мінімальними ризиками аварійних ситуацій та аварій;
- обмеження дозволеної діяльності з мінімізацією ризиків порушення вимог безпеки під час її виконання;
- дотримання принципів та загальних положень безпеки в обсязі, необхідному для безпечного функціонування об’єктів в обмежених режимах та здійснення відповідної діяльності;
- мінімізація/призупинення діяльності з поводження з ВЯП, РАВ та конкретних типах об’єктів;
- забезпечення дотримання меж та умов безпечної експлуатації об’єктів, визначених в технологічних регламентах.
Документ «Рекомендований порядок відновлення рівня безпеки ядерних та радіаційних об’єктів у Чорнобильській зоні відчуження, яка зазнала впливів військових дій» встановлює рекомендований порядок, зокрема, щодо:
- перевірок наявності та стану ВЯП, РАВ, радіоактивних матеріалів на об'єктах;
- перевірок стану та можливостей безпечної експлуатації об'єктів;
- перевірок стану радіаційного моніторингу на майданчиках і об'єктах;
- перевірок спроможності ліцензіатів здійснювати діяльність на об'єктах відповідно до вимог безпеки;
- виявлення дефіцитів безпеки;
- розробки та впровадження заходів з усунення виявлених дефіцитів безпеки;
- взаємодії між ліцензіатами та Держатомрегулюванням.
Проєкти зазначених документів у процесі їх розробки розглянуті, у тому числі, експертами Норвезького агентства з радіаційної та ядерної безпеки (DSA) і отримали позитивну оцінку. Коментарі експертів DSA були в основному враховані під час підготовки остаточних редакцій документів.
Отже, два вищезазначені рекомендаційні документи забезпечують рекомендовані підходи до застосування нормативно-правової бази для ядерних та радіаційних об’єктів, розташованих у ЧЗВ, після відновлення Україною контролю над цією територією, яка тимчасово була окупована.
Ці рекомендаційні документи передбачено застосовувати у період до відновлення рівня безпеки об’єктів та діяльності на них відповідно до положень документів, на підставі яких Держатомрегулювання видавало ліцензії. Очікується, що у даний період ці рекомендаційні документи будуть основою для здійснення регулярного конструктивного діалогу між ліцензіатами та Держатомрегулюванням.
Документи призначені для застосування на ядерних та радіаційних об'єктах у межах ЧЗВ. Інші окремі території України, на яких розташовані ядерні та радіаційні об’єкти, також знаходяться під впливом військових дій з боку рф. З огляду на таку ситуацію розроблені документи можна вважати «пілотними», досвід їх застосування для об’єктів у ЧЗВ може бути використаний під час регулювання безпеки інших ядерних та радіаційних об’єктів на території України, яка зазнала впливів військових дій.
Враховуючи зазначене, Колегія Держатомрегулювання КОНСТАТУЄ:
- Необхідність зазначених рекомендаційних документів для підтримки регулювання безпеки під час відновлення контролю над ядерними і радіаційними об'єктами у Чорнобильській зоні відчуження, яка зазнала впливів військових дій.
Підсумовуючи вищенаведене, Колегія Держатомрегулювання ПОСТАНОВЛЯЄ:
- Схвалити проєкти рекомендаційних документів:
«Рекомендований підхід до державного регулювання безпеки ядерних і радіаційних об’єктів, розташованих у Чорнобильській зоні відчуження, яка зазнала впливів військових дій»;
«Рекомендований порядок відновлення рівня безпеки ядерних та радіаційних об’єктів у Чорнобильській зоні відчуження, яка зазнала впливів військових дій».
- Рекомендувати Держатомрегулюванню використовувати зазначені документи під час практичної діяльності з регулювання безпеки ядерних та радіаційних об’єктів у Чорнобильській зоні відчуження.
- Держатомрегулюванню направити та рекомендувати врахувати та застосовувати зазначені документи ліцензіатам, що здійснюють діяльність у сфері використання ядерної енергії на території Чорнобильської зони відчуження.
Голова Колегії Олег КОРІКОВ
Секретар Колегії Тетяна КНЯЖНИЦЬКА