З 4 по 8 листопада 2024 року в Україні відбулася місія МАГАТЕ щодо підтримки та допомоги з питань безпеки та захищеності джерел іонізуючого випромінювання – IAEA Support and Assistance Mission on the Safety and Security of Radioactive Sources in Ukraine (ISAMRAD), яка є другою місією Агентства з цього напрямку після проведення за ініціативою України початкової місії у липні 2023 року.
Відповідно до програми місії ISAMRAD, узгодженої МАГАТЕ та Держатомрегулювання, її метою є оцінка з боку МАГАТЕ стану забезпечення безпеки та захищеності ДІВ на усіх стадіях їх використання та поводження з ними, в тому числі з врахуванням наданої вітчизняним підприємствам допомоги з боку МАГАТЕ та міжнародних партнерів і донорів через платформу МАГАТЕ RANET, а також визначення пріоритетів подальшої підтримки суб’єктів діяльності для забезпечення та вдосконалення безпеки та захищеності ДІВ в умовах дії воєнного стану, військових ризиків, продовження на території України воєнних дій, пов’язаних із військовим вторгненням рф в Україну.
В ході роботи місії залучені експерти МАГАТЕ, у супроводі представників Держатомрегулювання та ДНТЦ ЯРБ, відвідали майданчики ряду підприємств та закладів, які здійснюють діяльність з використання, перевезення, зберігання ДІВ та відпрацьованих ДІВ. В ході проведених зустрічей, нарад та консультацій здійснено детальний розгляд подальших потреб підприємств, оцінка ефективності використання вже наданої допомоги, в рамках постачання обладнання та послуг в рамках RANET.
Представники Держатомрегулювання поінформували експертів місії про проблемні питання, з якими стикається орган регулювання ядерної та радіаційної безпеки в умовах дії воєнного стану, особливості регулювання та заходи, які застосовуються Держатомрегулювання та її територіальними інспекціями, безпосередньо залученими до регулювання діяльності з використання ДІВ, для забезпечення ефективного регулювання ядерної та радіаційної безпеки у державі.
«Ліцензування діяльності з виробництва, використання ДІВ, а також перевезення радіоактивних матеріалів, поводження з радіоактивними відходами, у формі відпрацьованих ДІВ, здійснюється у повному обсязі. Державні інспектори територіальних інспекцій у складі Держатомрегулювання, в умовах обмеження інспекційних заходів, в рамках наглядової діяльності, підтримують постійний зв'язок із суб’єктами діяльності, аналізують звітну інформацію ліцензіатів та оцінки безпеки. У разі втрати контролю з боку України на територіях, де розміщені підприємства та заклади, що використовують ДІВ, Держатомрегулювання здійснює оперативне інформування МАГАТЕ відповідними каналами»,- зазначила директор Департаменту з безпеки радіаційних технологій та поводження з РАВ Наталія Рибалка на вступній нараді місії ISAMRAD.