Перед Україною та усією світовою ядерною спільнотою постав новий виклик, що пов'язаний з намаганнями російської федерації легалізувати збройне захоплення та окупацію мирних ядерних об’єктів України, використовуючи інструмент міжнародних конвенцій. Про це заявив Голова Держатомрегулювання – Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков в ході чергового пленарного засідання Західноєвропейської асоціації органів регулювання ядерної безпеки (WENRA), яке відбулося 6-8 листопада 2024 року у м. Варшава (Республіка Польща) в офісі Національного агентства з атомної енергії Польщі (PAA).
«В рамках підготовки до Восьмої наради сторін Об'єднаної конвенції про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та про безпеку поводження з радіоактивними відходами, рф, як сторона Конвенції, у своєму національному звіті представила статистичну інформацію щодо окупованих нею українських ядерних установок, що розташовані на майданчику Запорізької АЕС та в Автономній республіці Крим. Країна-агресор намагається видати ці установки за свої, всупереч ряду резолюцій Генеральної асамблеї ООН, Генеральної конференції та Ради Керуючих МАГАТЕ, позиції всього цивілізованого світу», - зазначив Олег Коріков у своїй доповіді.
Голова Держатомрегулювання закликав WENRA та країни, що входять до Асоціації, вжити заходів щодо недопущення використання таких міжнародних інструментів із забезпечення світової ядерної та радіаційної безпеки як Об’єднана конвенція для легалізації агресії та терору рф проти мирних ядерних об’єктів України.
За результатами обговорення цього питання країни-члени WENRA висловили повну солідарність з Україною, а також – готовність вжити всіх можливих заходів, що передбачені правилами Об’єднаної конвенції, для недопущення визнання окупованих українських ядерних об’єктів російськими.
Зазначимо, що починаючи з 2022 року програмою пленарних засідань WENRA передбачена окрема сесія щодо ситуації в Україні. Цього разу делегацією Держатомрегулювання у Варшаві було представлено ряд доповідей, під час яких учасників заходу поінформовано про:
- поточний стан ядерної та радіаційної безпеки Запорізької АЕС та інших ядерних установок України;
- результати роботи місій МАГАТЕ в Україні та їх ефективність з точки зору забезпечення ядерної та радіаційної безпеки України в умовах повномасштабного вторгнення рф в Україну;
- наслідки обстрілів енергетичної інфраструктури України;
- прогрес у ліцензуванні використання ядерного палива компанії Westinghouse на АЕС України;
- досягнення України в процесі імплементації референтних рівнів WENRA з безпеки реакторів до національного законодавства (зокрема, перегляду Загальних положень безпеки атомних станцій, оновлена редакція яких набрала чинності 15 травня 2024 року).
Крім того в рамках пленарного засідання було розглянуто стан імплементації референтних рівнів WENRA з реакторної безпеки в національних регулюючих вимогах з ядерної безпеки Польщі (у 2023 році набула статусу повноправного члена Асоціації) та Японії (у 2023 році набула статусу асоційованого члена Асоціації), а також плани та готовність органів регулювання ядерної безпеки цих країни щодо проведення бенчмаркінгу результатів імплементації. Обговорено питання залучення громадськості у процесі підготовки до довгострокової експлуатації та продовження проєктного строку експлуатації енергоблоків АЕС, розглянуто національний досвід країн-членів асоціації та відповідні регулюючі вимоги до можливості використання загальнопромислових компонентів та матеріалів для систем важливих для безпеки. Опрацьовано Проєкт цілей безпеки для нових АЕС.
Також було заслухано доповіді керівників робочих груп WENRA з гармонізації безпеки реакторів (RHWG), поводження з радіоактивними відходами та зняття з експлуатації (WGWD), безпеки дослідницьких реакторів (WGRR), доповіді представників органів регулювання ядерної безпеки країн-учасниць заходу про важливі з точки зору регулювання ядерної безпеки досягнення.