Делегація України взяла участь у П’ятій позачерговій нараді та в Організаційному засіданні з підготовки до Восьмої наради договірних сторін Об’єднаної конвенції про безпеку поводження з відпрацьованим ядерним паливом та про безпеку поводження з радіоактивними відходами (далі – Об’єднана конвенція), що відбулися у штаб-квартирі МАГАТЕ, м. Відень з 25 по 28 березня 2024 року. Метою зазначених організаційних заходів був розгляд пропозицій з вдосконалення процедурних циркулярів Об’єднаної конвенції, беручи до уваги зростання кількості договірних сторін, підготовка до проведення наступної Восьмої наради сторін Об’єднаної конвенції, запланованої на березень 2025 року, призначення Президента та Віце-президентів Восьмої наради та інших офіцерів наради, визначення складу робочих груп договірних сторін з розгляду Національних доповідей з виконання зобов’язань за Об’єднаною конвенцією.
На початку заходів з привітальним словом до учасників звернувся Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі, який підкреслив важливість міжнародних конвенцій, у тому числі Об’єднаної конвенції, як інструменту забезпечення найвищих стандартів ядерної та радіаційної безпеки на міжнародному рівні, розповсюдження кращих практик та технологій у сфері використання ядерної енергії.
Заступник Генерального директора МАГАТЕ Ліді Еврар наголосила, що проведення підготовчих заходів має виключну важливість для забезпечення ефективного оглядового процесу в рамках Об’єднаної конвенції та успішного проведення наступної Восьмої наради сторін.
В ході П’ятої позачергової наради основна увага була приділена розгляду пропозицій договірних сторін стосовно:
- формування єдиних прозорих підходів до ідентифікації, оцінки, узагальнення «гарних практик» договірних сторін при підготовці, представленні, розгляді національних доповідей;
- підготовки офіцерів груп країн, які номінуються для забезпечення робочого процесу з представлення та розгляду національних доповідей в ході роботи Восьмої наради договірних сторін Об’єднаної конвенції.
Голова делегації України Олег Коріков у своєму виступі на П’ятій позачерговій нараді наголосив на важливості забезпечення відкритого, неупередженого процесу представлення та розгляду національних доповідей договірних сторін на засіданнях робочих груп сторін під час Восьмої наради сторін. Чутливим питанням у цьому аспекті є процес формування груп країн та вибір офіцерів із забезпечення роботи робочих груп сторін (голів, заступників голів, репортерів, координаторів). У цьому зв’язку було зазначено, що є недопустимим призначення в одну робочу групу представників країн, які перебувають у стані війни, військових дій, збройних конфліктів.
За результатами роботи делегації України в організаційних заходах з підготовки до Восьмої наради договірних сторін Об’єднаної конвенції було вжито заходів, які унеможливили вплив рф на результати роботи в робочій групі та дозволили Україні і надалі зміцнювати підтримку країн з розвиненою ядерною енергетикою та промисловістю, а саме:
- підтримано кандидата на посаду Президента Восьмої наради сторін – представника Канади;
- підтримано кандидатів на посаду Віце-президентів Восьмої наради сторін – представників США та Франції;
- недопущено включення України в одну групу країн з рф та білоруссю;
- недопущено призначення на посади офіцерів у групу країн, до якої увійшла Україна, представників рф та білорусі.