В контексті зростання загроз та появи нових викликів для ядерної та радіаційної безпеки, що спричинені повномасштабним військовим вторгненням рф у нашу державу, Україна зацікавлена в інтеграції до європейських механізмів кризового реагування на ядерні аварійні ситуації, зокрема шляхом приєднання до Європейської системи з термінового обміну радіологічною інформацією (European Community Urgent Radiological Information Exchange – ECURIE).
Про це заявив Голова Держатомрегулювання – Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков під час зустрічі з заступником гендиректора Генеральної дирекції з питань енергетики Єврокомісії Массімо Гарріббою, що відбулася минулого тижня.
«В Україні радіаційний моніторинг здійснюють різні відомства і суб’єкти господарювання. Відповідно до затвердженої урядом стратегії триває робота над створенням інтегрованої автоматизованої системи радіаційного моніторингу, що забезпечить можливість інтеграції результатів спостережень радіаційної обстановки в єдиній системі автоматизованого збору, обробки, передачі та аналізу даних про радіаційну обстановку на території України. Контроль за достовірністю і об'єктивністю даних відомчих служб, що здійснюють радіаційний контроль незалежно від їх підпорядкування, покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки використання ядерної енергії. Тому для нас є важливою як консультативна, так і технічна допомога європейських партнерів в процесі побудови сучасної інтегрованої системи радіаційного моніторингу – основного інструменту виявлення радіологічних загроз та організації своєчасного реагування і захисту», - зазначив у ході зустрічі Голова Держатомрегулювання.
Олег Коріков також поінформував представника Єврокомісії, що рф продовжує здійснювати ядерний терор, завдаючи нових ударів по українській ядерно-енергетичній інфраструктурі: розподільчих пристроях на АЕС, електричних підстанціях об’єднаної енергетичної системи України, які є критично важливими для безпечної експлуатації ядерних об’єктів.
Він наголосив на важливості продовження здійснення моніторингових місій МАГАТЕ на електричні підстанції, які є важливими для безпечної та стабільної роботи АЕС, про що було досягнуто домовленостей під час зустрічі Президента України Володимира Зеленського та Генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі 3 вересня 2024 року в Києві та підтверджено під час зустрічей високого рівня в рамках участі української делегації у засіданні Ради керуючих МАГАТЕ на минулому тижні у м. Відні.