Український енергетичний сектор зазнає безперервних ракетних обстрілів та атак безпілотних літальних апаратів (БПЛА) з боку російської федерації. В результаті масованих комбінованих атак періодично пошкоджуються лінії електропередач, які забезпечують зв’язок українських атомних електростанцій з енергетичною мережею, що є вкрай важливим для їх безпечної експлуатації. Про це на 55-му пленарному засіданні Європейської групи регуляторів ядерної безпеки (ENSREG), що відбулося 28 листопада 2024 року, заявив Голова Держатомрегулювання – Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.
«Ракетні та комбіновані атаки російської сторони на об'єкти критичної енергетичної інфраструктури України – це не лише терор проти мирного населення, але й загроза ядерній безпеці діючих ядерних установок. І 17 листопада, і 28 листопада 2024 року рф продовжила цілеспрямовані удари по українській енергетичній інфраструктурі, в результаті чого пошкоджень зазнали лінії електропередач та підстанції. Підкреслю, що ці навмисні акти ядерного терору здійснено менш ніж за місяць після експертної розширеної моніторингової місії МАГАТЕ на електричні підстанції в Україні, яка відбулася 21 - 26 жовтня 2024 року», - наголосив Голова Держатомрегулювання.
Він нагадав, що надійне та стабільне електропостачання АЕС було виокремлено генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Маріано Гроссі на спеціальному засіданні Ради керуючих МАГАТЕ 2 березня 2022 року як один із семи стовпів ядерної безпеки та захисту (pillar №4).
«Вважаю, що це питання першочергової важливості потребує пильної та постійної уваги з боку МАГАТЕ, а пошкоджені підстанції мають бути предметом невідкладного спостереження та оцінки з боку експертів Агентства. Сподіваюсь на подальший моніторинг та нагляд з боку МАГАТЕ за ядерними та важливими для ядерної безпеки об'єктами з метою забезпечення ядерної та радіаційної безпеки, зниження ризику ядерного інциденту або аварії, відповідно до стандартів безпеки МАГАТЕ, керівних принципів безпеки та найкращих практик Агентства», - зазначив Олег Коріков.
Інформуючи міжнародних партнерів про ситуацію на окупованій рф Запорізькій АЕС, очільник українського ядерного регулятора сказав: «Змушений констатувати, що ситуація (з ядерною та радіаційною безпекою на ЗАЕС - ред.) не може стати кращою в умовах військової окупації, розміщення на майданчику військової техніки, особового складу та боєприпасів, використання промислового майданчика АЕС та прилеглої території як вогневої точки для артилерійських та реактивних установок, ракетних снарядів. росія несе відповідальність за всі збитки, завдані ЗАЕС, а також за те, що ЗАЕС стала ризиком і загрозою для всього цивілізованого світу».
Забезпечити ядерну та радіаційну безпеку на ЗАЕС можливо лише після повної та остаточної демілітаризації майданчика ЗАЕС – виведення всіх збройних формувань і військової техніки, не пов'язаних з системами безпеки і фізичного захисту; виведення російських військ з територій навколо майданчика ЗАЕС та припинення обстрілів цивільного населення; повернення ЗАЕС під контроль українського законного оператора та відновлення державного регулювання ядерної безпеки єдиним законним регулятором - Держатомрегулювання.
В ході засідання ENSREG делегати країн-учасниць також обговорили питання підготовки до Восьмої наради сторін Об'єднаної конвенції про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та про безпеку поводження з радіоактивними відходами.