Атака на автомобіль супроводу місії Міжнародного агентства з атомної енергії, що була здійснена 10 грудня 2024 року дроном під час ротації експертів постійної моніторингової місії на окупованій Запорізькій АЕС, є черговим актом російського терору відносно представників міжнародної організації, що належить до системи ООН, оскільки їх робота в Україні спрямована на зменшення ризику ядерної аварії в умовах війни і залишається основним джерелом інформації про стан ядерної безпеки для країн-членів МАГАТЕ на противагу пропаганді країни-агресора.
«На щастя, підступна атака на автомобіль, що входив до конвою, який забезпечував чергову ротацію експертів МАГАТЕ на окупованій ЗАЕС, обійшлася без жертв та постраждалих. Але ця подія – яскравий прояв зневаги рф до міжнародної інституції, членом якої країна-агресор досі залишається. Це слід розцінювати як спробу залякати експертів Агентства, які виконують важливу місію як на українських АЕС, так і у розширеному форматі – на об’єктах енергетичної інфраструктури, що мають вплив на безпеку АЕС», - заявив Голова Держатомрегулювання – Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.
Він нагадав, що постійні моніторингові місії МАГАТЕ започатковано за ініціативою української сторони на запрошення Уряду України, а розширені місії з оцінки стану важливих для безпечного функціонування АЕС об'єктів енергетичної інфраструктури відбуваються в рамках практичної реалізації домовленостей, досягнутих під час зустрічі Гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі з Президентом України Володимиром Зеленським.
«Ми зацікавлені в присутності експертів МАГАТЕ як на всіх АЕС України, так і в їх роботі на електричних підстанціях, що є важливими для безпеки атомних електростанцій. Адже одна із головних функцій, які вони виконують – це фіксація усіх тих злочинних наслідків для ядерної та радіаційної безпеки, що виникають у результаті повномасштабної військової агресії рф проти нашої держави», - зазначив Голова Держатомрегулювання.
Ця подія, а також злочинні дії рф проти міжнародного гуманітарного права, ядерної та енергетичної безпеки, будуть розглянуті на позачерговому засіданні Ради Керуючих МАГАТЕ, що ініційоване українською стороною та відбудеться 12 грудня 2024 року.