Забезпечення дотримання Україною своїх міжнародних зобов’язань у галузі гарантій нерозповсюдження ядерної зброї є одним з пріоритетних завдань у діяльності Держатомрегулювання. Для виконання цих завдань 20 жовтня 2022 року на промисловому майданчику ВП «Хмельницька АЕС» відбулося щорічне засідання спільної Україна-МАГАТЕ Робочої групи (SIRG) щодо застосування гарантій МАГАТЕ в Україні. У заході взяли участь представники Держатомрегулювання, МАГАТЕ, Міністерства енергетики України, Міністерства закордонних справ України, ДП «НАЕК «Енергоатом», ВП «Атомремонтсервіс», ВП «Хмельницька АЕС», ВП «Південноукраїнська АЕС», ВП «Рівненська АЕС», ДСП «Чорнобильська АЕС».
У ході засідання учасники обговорили поточні питання застосування гарантій МАГАТЕ в Україні та заходи, що необхідні для підвищення ефективності імплементації гарантій МАГАТЕ.
У своєму вступному слові в.о. Голови Держатомрегулювання – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков підкреслив, що наша країна залишається відповідальною стороною за реалізацію Угоди про гарантії та Додаткового протоколу до цієї Угоди.
«Наголошую, що в Україні є єдина легітимна експлуатуюча організація – ДП «НАЕК» Енергоатом, є закони і підзаконні акти, які абсолютно чітко регулюють сферу використання ядерної енергії. Є, відповідно, і регулятор – Держатомрегулювання, і ліцензований нами персонал, який працює на відповідних підприємствах ядерної галузі», - заявив Олег Коріков, додавши, що лише така конструкція дозволяє легально та безпечно експлуатувати українські ядерні об’єкти.
Директор відділу експлуатації С департаменту гарантій МАГАТЕ Гарольдо Баррозо (Junior) зазначив, що, не зважаючи на повномасштабну війну, яку розпочала російська федерація, Україна робить усе для виконання зобов’язань в рамках Угоди щодо застосування гарантій МАГАТЕ. Він підкреслив, що попри складні воєнні обставини, українською стороною забезпечувалося виконання всіх зобов’язань, які передбачені Угодою про гарантії та Додатковим протоколом та створювалися необхідні умови для роботи інспекторів МАГАТЕ.
Учасники зустрічі обговорили низку важливих питань щодо показників ефективності функціонування державної системи обліку та контролю ядерних матеріалів та нові аспекти співпраці, зокрема, й ті, які виникли внаслідок повномасштабного військового вторгнення рф в Україну.
Представники МАГАТЕ наголосили на важливості відновлення доступу до тих підприємств, діяльність яких пов’язана із ядерним паливом, радіоактивними відходами та джерелами іонізуючого випромінювання, що опинилися на тимчасово непідконтрольних та окупованих територіях України. Однак, висловили повне розуміння, що це стане можливим після звільнення та деокупації цих українських регіонів.
Під час засідання Робочої групи сторони домовилися про організацію МАГАТЕ відповідних тренінгів для українських спеціалістів у сфері нерозповсюдження ядерної зброї. Також представники Міжнародного агентства з атомної енергії запевнили у готовності надавати усю необхідну допомогу для відновлення повної функціональності тих підприємств та ядерних об’єктів, які перебували під окупацією російських військ чи зазнали військових впливів.