Заступник Голови Державної інспекції ядерного регулювання України Тріпайло Руслана взяла участь у відкритій нараді для національних експертів з обміну досвідом з імплементації в країнах – членах МАГАТЕ положень Керівних матеріалів з експорту та імпорту радіонуклідних джерел до Кодексу поведінки із забезпечення безпеки та збереженості радіоактивних джерел, що відбулася з 11 по 13 червня 2018 року у м. Відень (Республіка Австрія).
У цій нараді взяли участь 155 експертів з 85 країн. Україна та ще 26 країн було представлено хорошу практику із впровадження дозвільної системи імпорту радіонуклідних джерел та експорту (у випадках повернення відпрацьованих радіонуклідних джерел до країни – виробника).
![endif]>![if>
Це у 2004 році Україна одна із перших країн світу зобов‘язалась виконувати положення Кодексу поведінки з забезпечення безпеки і збереженості радіоактивних джерел та доданих до нього Керівних матеріалів з експорту та імпорту радіонуклідних джерел.
На сьогодні Кодекс та додані до нього Керівні матеріали з експорту та імпорту радіоактивних джерел є складовою частиною національного законодавства та важливим інструментом забезпечення міжнародного режиму безпеки та збереженості радіонуклідних джерел іонізуючого випромінювання.
Беручи до уваги те, що в Україні радіонуклідні джерела застосовуються в різних галузях народного господарства (промисловість, медицина, наукові дослідження, навчання тощо), надзвичайно важливо, щоб їх використання було безпечним та відповідало національним та міжнародно-визнаним вимогам.
Подальшої імплементації в Україні потребують положення щодо взаємодії на міжнародному рівні (обмін інформацією між регулюючими органами про наміри експорту/імпорту на етапі видачі відповідних дозволів) та національному рівні (взаємодії з митними органами) з метою забезпечення контролю на усіх етапах імпорту/експорту радіонуклідних джерел іонізуючого випромінювання (включаючи транзитні перевезення та особливі обставини, визначені вищезазначеними Керівними матеріалами, наприклад постачання радіонуклідних джерел 1 та 2 категорій для медичного опромінення).