Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Людям із порушенням зору
A- A+
Українською
In English
Заява Євроатому у рамках об’єднаної Восьмої та Дев’ятої наради з розгляду дії Конвенції про ядерну безпеку
Опубліковано 12 квітня 2023 року о 11:44

Заява Євроатому

Обєднана Восьма та Дев'ята нарада з розгляду виконання зобов'язань за Конвенцією про ядерну безпеку

Відень, 20-31 березня 2023 року

Письмова заява від імені Австрії, Бельгії, Болгарії, Хорватії, Кіпру, Чехії, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Греції, Угорщини, Ірландії, Італії, Латвії, Литви, Люксембургу, Мальти, Нідерландів, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччини, Словенії, Іспанії, Швеції, та Євроатому. Наступні країни приєднуються до цієї заяви: Північна Македонія, Чорногорія, Україна, Республіка Молдова, Боснія і Герцеговина, Ісландія та Норвегія.

Євроатом та його країни-члени найрішучішим чином засуджують незаконну, неспровоковану та невиправдану агресивну війну російської федерації проти України, яка поставила під серйозну загрозу ядерну безпеку як в Україні, так і за її межами.

Агресивна війна Росії проти України, що триває, створює серйозні загрози для українських ядерних об'єктів, про що свідчить спроба незаконного захоплення спочатку Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС), а потім Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), а також для українського персоналу, який працює на цих об'єктах, і для установ, що здійснюють нагляд за їхньою діяльністю. Це є грубим порушенням міжнародного права і суперечить колективному зобов'язанню Договірних Сторін зміцнювати міжнародну систему ядерної безпеки, в тому числі шляхом дотримання та впровадження зобов’язань за Конвенцією про ядерну безпеку.

Ми закликаємо російську федерацію негайно вивести свої війська з усіх ядерних установок України і повернути повний контроль над ними українському регулюючому органу з ядерної та радіаційної безпеки та іншим компетентним і законним органам влади, повністю визнаючи суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Ми дуже стурбовані ситуацією на ЗАЕС, зокрема, ситуацією, яку Генеральний директор МАГАТЕ назвав все більш "небезпечною, нестабільною та складною". Експерти МАГАТЕ на місці повідомляють, що український оперативний персонал відчуває "тривожний рівень виснаження". Ми стурбовані інформацією про те, що український оперативний персонал змушують підписувати контракти з російськими підприємствами, під постійною загрозою викрадень, затримань і шантажу, і багатьом з них довелося відмовитися від виконання своїх обов'язків. За таких обставин їхня здатність виконувати свої обов'язки та надавати пріоритет безпеці суттєво обмежена. Це неприйнятно і ставить під загрозу ядерну безпеку.

Євроатом та його країни-члени закликають російську федерацію припинити залякування українського оперативного персоналу та негайно звільнити затриманих. Присутність несанкціонованого російського персоналу впливає на прийняття рішень на об'єкті, що ставить під загрозу його безпечну експлуатацію.  

МАГАТЕ неодноразово піднімало питання несанкціонованого перебування військової техніки та складів, які спостерігаються в машинних залах енергоблоків №1 та №2 ЗАЕС, оскільки це становить додаткову пожежну небезпеку для об'єкту. Жодних заходів у відповідь на це питання не було вжито, і несанкціоновані транспортні засоби та склади залишаються в машинних залах.

Безпечна та надійна робота ЗАЕС може бути забезпечена лише за умови, що російська федерація вийде з території станції, припинить усі дії проти неї та дозволить повноважним українським органам влади відновити повний контроль над станцією.

Крім того, цілеспрямовані обстріли росією українських ядерних об'єктів, а також обстріли енергетичної інфраструктури, яка забезпечує постачання електроенергії на атомні електростанції, продовжують наражати Україну і всіх нас на небезпеку.

Очевидно, що росія порушує мету Конвенції про ядерну безпеку, викладену в статті 1, зокрема, "забезпечення та збереження високого рівня ядерної безпеки в усьому світі".   

Ми високо оцінюємо роботу українського регулюючого органу з ядерної та радіаційної безпеки та його персоналу, а також персоналу українських ядерних об'єктів, який продовжує працювати в надзвичайно складних умовах.

Євроатом та його країни-члени високо оцінюють зусилля українських органів влади, спрямовані на виконання зобов'язань за Конвенцією, незважаючи на складні обставини, в яких їм доводиться працювати. Ми високо оцінюємо підготовку детальної національної доповіді, а також активну участь у процесі розгляду з поданням великої кількості запитань (275) іншим Договірним Сторонам та підготовку відповідей на отримані запитання.   

Але в той же час дії росії порушують суверенну відповідальність України за виконання зобов'язань України за Конвенцією. До спроби незаконного захоплення ЗАЕС Україна десятиліттями експлуатувала ці об'єкти безпечно, надійно та мирно, у повній відповідності до Конвенції.

На основі звітів місій МАГАТЕ на українських ядерних об'єктах, дії росії в Україні порушують Конвенцію в тому аспекті, що росія перешкоджає Україні, зокрема, у виконанні наступних статей:

 • запровадження заходів для підтримки системи регулюючих інспекцій та оцінки для управління безпекою ядерних установок, відповідно до статті 7;
 • забезпечення того, щоб ліцензіат ядерних установок виконував свою основну відповідальність за безпеку, відповідно до статті 9; 
 • запровадження заходів для забезпечення належного пріоритету ядерної безпеки в усіх видах діяльності, згідно зі статтею 10;
 • забезпечення наявності достатньої кількості кваліфікованого персоналу для всіх видів діяльності, пов'язаних з безпекою, на кожній ядерній установці, відповідно до статті 11,
 • беручи до уваги спроможності та межі людської діяльності, згідно зі статтею 12;
 • запровадження заходів для забезпечення проведення перевірки з метою гарантування того, що фізичний стан і експлуатація ядерних установок продовжують відповідати їх проекту, застосовним національним вимогам безпеки, а також експлуатаційним межам і умовам, згідно зі статтею 14;
 • запровадження належних заходів для забезпечення того, щоб у всіх експлуатаційних станах опромінення працівників і населення було настільки низьким, наскільки це є можливо, і жодна особа не піддавалася опроміненню в дозах, що перевищують встановлені нормативні ліміти, згідно зі статтею 15;
 • запровадження необхідних заходів для того, щоб аварійні плани на майданчику та за межами майданчика регулярно перевірялися і передбачали дії, які необхідно здійснити у разі виникнення аварійної ситуації, відповідно до статті 16;
 • забезпечення того, щоб експлуатація, технічне обслуговування, інспекції та випробування проводилися відповідно до затверджених процедур; щоб була доступна необхідна інженерно-технічна підтримка; щоб експлуатаційні межі та умови були визначені та переглянуті в разі необхідності для визначення безпечних меж експлуатації, як це передбачено статтею 19.

Євроатом та його країни-члени повністю підтримують роботу МАГАТЕ з надання допомоги Україні у забезпеченні, зокрема, ядерної безпеки. Ми схвалюємо продовження присутності МАГАТЕ на ЗАЕС та встановлення постійної присутності експертів МАГАТЕ на всіх ядерних об'єктах України. Ми підкреслюємо важливість збереження їх доступу без обмежень до різних об'єктів та забезпечення регулярної ротації експертів МАГАТЕ на всіх ядерних об'єктах.

Євроатом та його країни-члени продовжують підтримувати зусилля Генерального директора МАГАТЕ, спрямовані на досягнення домовленості щодо створення на ЗАЕС захисної зони ядерної та фізичної безпеки при дотриманні повної відповідності суверенітету та територіальної цілісності України. 

Євроатом та його країни-члени рішуче підтримують Україну у виконанні нею зобов'язань за Конвенцією про ядерну безпеку.

Із текстом заяви Євроатому англійською мовою можна ознайомитися тут.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux