Принципи гарантування ядерної безпеки на Запорізькій АЕС мають передбачати повну демілітаризацію та деокупацію станції. На цьому наголосив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця під час засідання Ради безпеки ООН щодо ситуації на Запорізькій АЕС, яке відбулося 30 травня 2023 року.
Сергій Кислиця нагадав, що рф продовжує активно використовувати ЗАЕС у воєнних цілях. Військова техніка, боєприпаси та вибухові речовини, розташовані в турбінних залах енергоблоків №№ 1, 2 і 4.
«Ми беремо до відома принципи Генерального директора (МАГАТЕ – ред.), спрямовані на сприяння забезпеченню ядерної безпеки на ЗАЕС... Однак ці принципи мають бути доповнені вимогою щодо повної демілітаризації та деокупації станції», - заявив український дипломат, коментуючи п’ять принципів гарантування ядерної безпеки на ЗАЕС, які запропонував Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі під час свого вчорашнього виступу на засіданні РБ ООН.
Постійний представник України при ООН підкреслив, що принципи гарантування ядерної безпеки на ЗАЕС мають передбачати:
- виведення військ і всього іншого російського персоналу, які незаконно присутні на станції;
- гарантії безперебійного електропостачання ЗАЕС із території, що підконтрольна уряду України;
- гуманітарний коридор для забезпечення ротації управлінського, експлуатаційного та ремонтного персоналу ЗАЕС з метою підтримки станції в безпечному стані.
Постійний представник України при ООН також зазначив, що ці пункти обов’язково необхідно включити у нову Резолюцію Ради керуючих МАГАТЕ у разі її ухвалення.
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі на вчорашньому засіданні Ради безпеки ООН назвав п’ять принципів, додатково до семи основ ядерної безпеки та захищеності, які мають забезпечити ядерну безпеку та захист на ЗАЕС, запобігти ядерній аварії:
- Не повинно бути будь-яких нападів з боку ЗАЕС або на станцію, зокрема на реактори, сховища відпрацьованого палива, іншу критичну інфраструктуру або персонал;
- ЗАЕС не можна використовувати як сховище або базу для важкого озброєння (тобто реактивних систем залпового вогню, артилерійських систем і боєприпасів, танків) або військового персоналу, який може бути використаний для нападу з території АЕС;
- Електропостачання ЗАЕС не повинно бути під загрозою. З цією метою слід докласти всіх зусиль, щоб забезпечити постійну доступність і безпеку зовнішнього живлення;
- Усі конструкції, системи та компоненти, необхідні для безпечної та захищеної експлуатації ЗАЕС, повинні бути захищені від нападів або диверсій;
- Не можна вживати жодних дій, які підривають ці принципи.
Рафаель Гроссі також заявив, що МАГАТЕ має намір розпочати моніторинг цих принципів через Місію підтримки та допомоги МАГАТЕ на Запорізькій АЕС, та запевнив, що публічно звітуватиме про будь-які порушення цих принципів.