На сьогодні важливо зберегти лінію, яка з’єднує Запорізьку АЕС із енергосистемою України. В умовах, коли усі енергоблоки переведені у стан «холодний зупин», ця лініє є джерелом електроживлення власних потреб станції – охолодження ядерного палива. Про це під час брифінгу у Медіацентрі «Україна» заявив в.о. Голови Держатомрегулювання – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.
«Зараз на ЗАЕС відновлено зв’язок з українською енергосистемою і, відповідно, стало можливим перевести шостий енергоблок в стан «холодний зупин». Але дуже важливо підтримувати зв’язок з енергосистемою України, щоб системи безпеки були заживлені», - пояснив Олег Коріков.
Він наголосив, що для відновлення нормальних умов експлуатації ЗАЕС необхідно припинити обстріли самої станції, прилеглих територій та ліній електропередач, які з’єднують станцію із українською енергосистемою.
У разі, якщо окупанти пошкодять єдину на сьогодні працюючу лінію, електричний струм доведеться виробляти за рахунок дизельних генераторів. Однак резерв палива для забезпечення їхньої роботи обмежений – розрахований на 10 діб.
«Зараз дуже проблематично завезти на непідконтрольну територію новий обсяг дизпалива. У випадку знеструмлення і завершення запасів дизельного пального, можлива навіть важка аварія. Йдеться про розплавлення ядерного палива з можливим викидом радіоактивних продуктів в атмосферу, обсяги яких можна порівняти із Фукусімою та Чорнобилем», - зазначив Олег Коріков.
За словами керівника Держатомрегулювання, єдиним і довгостроковим варіантом усунення загрозливої ситуації є термінове і невідкладне припинення обстрілів, деокупація і демілітаризація ЗАЕС, прилеглих територій та міста Енергодар російськими військами. Необхідно повернути АЕС під повний контроль української влади. Лише тоді будуть відновлені безпечні умови експлуатації ядерного об’єкта. За потреби – буде доставлено додатково дизельне пальне. З’явиться можливість відремонтувати пошкоджені електромережі, що з’єднують АЕС із українською енергосистемою. А, відтак, це поверне ЗАЕС до безпечних умов експлуатації.