У період із 30 вересня по 03 жовтня 2024 року в Люксембурзі відбулась фінальна робоча зустріч ENSREG, метою якої був захист національних звітів з оцінки стану протипожежного захисту ядерних установок країн-учасниць другої тематичної партнерської перевірки (TPR II). У цьому заході взяла участь українська делегація, до якої увійшли представники Держатомрегулювання та Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки.
TPR II проводилась у країнах ЄС на виконання вимог «Директиви Ради 2014/87/ЄВРАТОМ від 8 липня 2014 року про внесення змін і доповнень до Директиви 2009/71/Євратом про встановлення рамок Співтовариства для ядерної безпеки ядерних установок».
Тематичні партнерські перевірки організовуються кожні шість років керівництвом Європейської комісії, ENSREG та WENRA. Ці перевірки є обов’язковими для усіх країн-членів Європейського Союзу, які експлуатують ядерні установки, а звітність розглядається у Європейському парламенті (для України участь в таких перевірках є необов’язковою).
За ініціативи Держатомрегулювання та враховуючи успішну участь України у попередніх європейських ініціативах, спрямованих на підвищення рівня безпеки ядерних установок, наша держава приєдналась до цього процесу на добровільних засадах.
«Ця діяльність є важливим кроком України на шляху євроінтеграції та гармонізації національного законодавства України з законодавством Європейського Союзу та кращими європейськими практиками в галузі безпеки ядерних установок», - зазначив Голова Держатомрегулювання – Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.
Держатомрегулюванням було створено міжвідомчі координаційну та робочу групи з метою проведення самооцінки рівня протипожежного захисту ядерних установок за визначеною WENRA методологією (технічною специфікацією), розробки відповідного Національного звіту з оцінки та підготовки до його захисту на міжнародному рівні.
В ході семінару українська делегація успішно представила та захистила Національний звіт з оцінки протипожежного захисту ядерних установок. Країни-учасниці TPR II високо оцінили стан протипожежного захисту ядерних установок України.
Зазначений семінар був завершальним етапом більш ніж трирічного процесу TPR II. Держатомрегулюванням, за погодженням Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, спільно з Державним науково-технічного центром з ядерної та радіаційної безпеки та із залученням представників Міністерства енергетики України, Державної служби надзвичайних ситуацій, Державного агентства України з управління зоною відчуження, АТ «НАЕК «Енергоатом», ДСП «Чорнобильська АЕС», Інституту ядерних досліджень НАН України, забезпечено розробку Національного звіту України з оцінки протипожежного захисту ядерних установок, відповідно до технічної специфікації WENRA, подання цього звіту до ENSREG для проведення країнами-учасницями партнерської перевірки, а також надання відповідей на питання експертних груп та країн-учасниць другої партнерської перевірки.
Крім того, представники Держатомрегулювання та ДНТЦ ЯРБ увійшли до складу групи європейських експертів, метою роботи якої було проведення бенчмаркінгу національних звітів країн-учасниць TPR II та формування пропозицій до проекту підсумкового звіту ENSREG за результатами TPR II.
Після розробки та затвердження ENSREG результатів партнерської перевірки країнами-учасницями мають бути підготовлені Національні плани заходів з удосконалення протипожежного захисту ядерних установок.
За результатами участі України в TPR-II, керівництво TPR II та представники Єврокомісії відмітили вагомий вклад України у процес проведення TPR II та подякували представникам України за активну участь.