Для непрямої діагностики COVID-19 широко застосовуються рентгенографічні методи, зокрема, КТ-дослідження. За рекомендаціями МАГАТЕ, під час пандемії коронавірусу надзвичайно важливо управляти дозою медичного опромінення.
«У ситуації, що склалася з масовим проведенням комп’ютерної томографії органів грудної клітини для діагностування COVID-19, надзвичайно важливо дотримуватись основних принципів радіаційного захисту при медичному опроміненні, а саме: обґрунтування та оптимізації цих діагностичних процедур для населення в цілому та для кожного пацієнта, зокрема», – зазначила Руслана Тріпайло – заступник Голови Державної інспекції ядерного регулювання України – заступник Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України.
На сьогодні в Україні відсутні протоколи та діагностичні референтні рівні доз комп’ютерної томографії органів грудної клітини пацієнтів з COVID-19. За нормальних умов дослідження ефективна доза опромінення при КТ складає до 7 мЗв за одну процедуру (що відноситься до високих доз медичного опромінення), цифрового рентгенографічного апарату – до 0,2 мЗв.
Міжнародні фахівці за напрямом радять проводити однофазну неконтрастну комп’ютерну томографію органів грудної клітини з низькою дозою (значення індексу дози (CTDIvol) – менше 3 мГр для дорослої людини та менше 1 мГр для дитини.
За словами Руслани Тріпайло, під час дозвільної діяльності та здійснення заходів державного нагляду Держатомрегулювання вимагає дотримання вимог законодавства, норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки. Проведення медичного опромінення має відбуватися лише за наявності письмового призначення лікаря (сімейного лікаря), вичерпних консультацій з лікарем-рентгенологом щодо очікуваної користі та ризиків для здоров’я, обґрунтованості та доцільності проведення комп’ютерної томографії для конкретного пацієнта та можливих альтернативних (нерадіаційних) методів досліджень.
«Необхідність проведення медичного опромінення є виключно пріоритетним правом лікаря-рентгенолога, який, власне, і несе відповідальність за обґрунтованість призначення комп’ютерної томографії, контроль якості проведення процедури та оптимізацію радіаційного захисту пацієнта», – підсумовує заступник Голови Держатомрегулювання.