Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Людям із порушенням зору
A- A+
Українською
In English
Постанова Колегії Держатомрегулювання № 02 від 18 лютого 2021 року
Опубліковано 22 лютого 2021 року о 11:00

ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА КОЛЕГІЇ

 

18 лютого 2021 р.                                  м. Київ                                                     № 02
Про підсумки діяльності з регулювання ядерної та радіаційної безпеки за 2020 рік. Пріоритетні напрями діяльності Держатомрегулювання на 2021 рік


Безпечне використання ядерної енергії створює сприятливі умови для забезпечення розвитку суспільства та економічного процвітання України.

Один з найважливіших аспектів діяльності у сфері використання ядерної енергії є ядерна та радіаційна безпека та захищеність ядерних установок, джерел іонізуючого випромінювання, радіоактивних відходів, ядерних матеріалів та інших матеріалів з вмістом радіонуклідів.

Формування та реалізацію державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії покладено на Державну інспекцію ядерного регулювання України, центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Виконання покладених функцій забезпечується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 363 «Про затвердження Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України».

Підсумки діяльності з регулювання ядерної та радіаційної безпеки викладено у Звіті про діяльність Державної інспекції ядерного регулювання України у 2020 році, що підготовлено структурними підрозділами центрального Апарату, територіальними органами з ядерної та радіаційної безпеки,  на майданчиках АЕС та підприємством, що належить до сфери управління Держатомрегулювання. Звіт охоплює усі напрями, а саме: зміни у структурі органу, використання бюджету, кадрове забезпечення, нормативне регулювання, міжнародне співробітництво, дотримання антикорупційного законодавства, результати заходів внутрішнього аудиту, взаємодія з громадськістю, робота зі ЗМІ, впровадження електронного урядування, документальне забезпечення та контроль виконання, регулювання безпеки ядерних установок, інспекційна діяльність, штрафні санкції та їх дієвість, аварійна готовність та реагування, регулювання у сфері поводження з радіоактивними відходами, зняття з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, регулювання безпеки поводження з ДІВ, діяльності з переробки та видобування уранових руд, регулювання безпеки перевезень радіоактивних матеріалів, регулювання ядерної захищеності, гарантії нерозповсюдження ядерної зброї, підсумки роботи державних інспекцій з ядерної та радіаційної безпеки, Інспекції з ядерної та радіаційної безпеки в зоні відчуження та підприємства, що належить до сфери управління Держатомрегулювання.

У 2020 році Держатомрегулюванням було забезпечено виконання пріоритетних завдань, визначених законами, актами і дорученнями Президента та Уряду України, спрямованих на забезпечення ядерної та радіаційної безпеки і захищеності, у тому числі Планом заходів з реалізації Стратегії реформування державного управління України на 2016 – 2020 роки, Стратегією розвитку системи технічного регулювання на період до 2020 року, Середньостроковим планом пріоритетних дій Уряду до 2020 року, міжнародними стандартами безпеки, виконання зобов’язань, які випливають з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Забезпечувалась реалізація положень Плану заходів з імплементації Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони; планів гармонізації національних норм і правил з безпеки з референтними рівнями WENRA.

Протягом 2020 року забезпечено виконання пріоритетних завдань Держатомрегулювання у сфері регулювання безпеки використання ядерної енергії.

Забезпечено висвітлення та інформаційний супровід подій, у тому числі таких, що не мають безпосереднього впливу на стан безпеки ядерних установок та діяльності у сфері використання ядерної енергії, однак викликають підвищену увагу засобів масової інформації та стурбованість громадськості.

Незважаючи на обмеження, запроваджені країнами, продовжувалось реалізація двостороннього та багатостороннього співробітництва. Серед основних партнерів Держатомрегулювання в 2020 році були Сполучені Штати Америки, Швеція, Норвегія та інші країни.

Більшість заходів у 2020 році проводились у онлайн форматі з застосуванням нових механізмів та інструментів комунікацій та взаємодії, що дозволило забезпечити  належний рівень ядерної та радіаційної безпеки у країні та мати певні досягнення.

Пандемія COVID-19 негативно вплинула на оглядові процеси в рамках міжнародних інструментів з питань безпеки, депозитарієм яких виступає МАГАТЕ. Ряд заходів були перенесені на пізніший термін. Більшість міжнародних зустрічей проведено у онлайн режимі.

У рамках визначених пріоритетів та покладених на Держатомрегулювання завдань серед визначних досягнень 2020 року можна виділити:

 • прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо безпеки використання ядерної енергії» № 613-IX та внесення змін до Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» і «Про ліцензування видів господарської діяльності», що підтверджує надійність України в світі як країни, яка виконує свої міжнародні зобов'язання, та спроможна забезпечити безпечне використання ядерної енергії;
 • видача окремого дозволу на фізичний пуск ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів, засноване на підкритичній збірці, що керується  лінійним прискорювачем електронів» (ЯПУ «Джерело нейтронів»);
 • видача окремого дозволу на дослідно-промислову експлуатацію першого пускового комплексу нового безпечного конфайнмента об’єкта «Укриття»;
 • схвалення Сьомої Національної доповіді про виконання Україною зобов’язань, що випливають за Об‘єднаною Конвенцією про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та про безпеку поводження з радіоактивними відходами;
 • видача окремого дозволу на право провадження діяльності з введення в експлуатацію ядерної установки - проміжного Сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2);
 • отримання статусу спостерігача Європейської групи регуляторів ядерної безпеки (ENSREG);
 • підписання Протоколу щодо практичної реалізації процедур оперативного сповіщення про ядерні аварії та обмін інформацією про ядерні установки між Державною інспекцією ядерного регулювання України та Норвезьким агентством з радіаційної та ядерної безпеки.

За результатами розгляду та обговорення основних результатів діяльності з регулювання ядерної та радіаційної безпеки за 2020 рік та пріоритетних завдань на 2021 рік, Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України ПОСТАНОВИЛА:

1. Визнати діяльність Державної інспекції ядерного регулювання України спрямовану на реалізацію пріоритетних завдань, визначених на 2020 рік, належною.

2. Затвердити Звіт про діяльність Державної інспекції ядерного регулювання України за 2020 рік, що додається.

3. Затвердити пріоритетні напрями діяльності Державної інспекції ядерного регулювання України на 2021 рік, що додаються.


Голова Колегії

  Григорій ПЛАЧКОВ

Секретар Колегії 

  Тетяна КНЯЖНИЦЬКА


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux