ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА КОЛЕГІЇ
27 січня 2012 р. м. Київ № 2__
Про підсумки діяльності з регулювання
ядерної та радіаційної безпеки за 2011 рік
та її пріоритетні напрями у 2012 році
У 2011 році робота Державної інспекції ядерного регулювання України, що є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії, була спрямована на забезпечення виконання пріоритетних завдань Уряду України, актів та доручень Президента України, рішень Ради національної безпеки та оборони України у контексті провадження адміністративних реформ, структурної перебудови економіки, реалізації програм соціально-економічного розвитку та виконання міжнародних зобов’язань України.
В зв’язку з аварією на АЕС «Фукусіма-Даічі» в Японії після потужного землетрусу і цунамі 11 березня 2011 року, пріоритетом діяльності Держатомрегулювання України стало виконання Указу Президента України від 12 травня 2011 року № 585/2011 щодо введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про підвищення безпеки експлуатації атомних електростанцій України», яким передбачено проведення поглибленої позачергової оцінки стану безпеки енергоблоків АЕС України, включаючи перевірку їх сейсмостійкості.
У травні 2011 року Держатомрегулюванням України був схвалений План дій щодо виконання цільової позачергової оцінки стану безпеки та подальшого підвищення безпеки енергоблоків АЕС, розроблені та введені в дію наказом від 23.06.2011 р. № 91 Рекомендації до структури та змісту звіту з цільової переоцінки безпеки ядерних установок, розміщених на майданчику АЕС, з урахуванням уроків аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі», розроблені на основі узгодженої Європейською Групою Регуляторів Ядерної Безпеки (ENSREG) та Європейською Комісією методології проведення «стрес-тестів» для європейських АЕС.
Україна приєдналася до ініціативи ЄК та ENSREG щодо проведення «стрес-тестів» для АЕС у країнах-членах ЄС та сусідніх країнах (Декларація щодо проведення «стрес-тестів», 24.06.2011 р.).
Результати виконання цільової позачергової оцінки стану безпеки діючих енергоблоків АЕС та ССВЯП ЗАЕС було розглянуто на відкритому засіданні Колегії та затверджено Постановою Колегії Держатомрегулювання України від 24-25 листопада 2011 року № 13.
Держатомрегулювання України на П’ятій нараді з розгляду виконання країнами-учасницями зобов’язань за Конвенцією про ядерну безпеку у квітні 2011 року презентувала П’яту Національну доповідь та надала аргументовані і вичерпні відповіді на запитання представників інших країн. Україна підтвердила виконання своїх зобов’язань відповідно до Конвенції про ядерну безпеку, що визнано Договірними сторонами під час презентації та розгляду П’ятої національної доповіді України і знайшло відображення у підсумкових документах наради.
У 2011 році забезпечено підготовку та представлено до розгляду МАГАТЕ четверту Доповідь про виконання Україною зобов’язань за Об’єднаною конвенцією про безпеку поводження з відпрацьованим ядерним паливом та безпеку поводження з радіоактивними відходами.
На виконання Концепції підвищення безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій, схваленої розпорядженням Кабінетом Міністрів України від 13.12.2005 р. № 515-р, протягом 2011 року, Держатомрегулюванням України було узгоджено реалізацію 32-х заходів Концепції на підставі розгляду документів з обґрунтування безпеки. На кінець 2011 року виконано 232 «пілотні» заходи Концепції та 384 заходи, що адаптуються.
На виконання Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки АЕС України, введеної в дію спільним наказом Мінпаливенерго та Держатомрегулювання № 517/172 від 07 грудня 2010 року, передбаченої на період до 2017 року, було здійснено всебічну оцінку безпеки та узгоджено практичне впровадження 28 заходів цієї програми.
На підставі всебічної оцінки безпеки ядерних установок Держатомрегулювання України у 2011 році:
- видано окремий письмовий дозвіл на введення в експлуатацію другої черги сухого СВЯП ЗАЕС;
- видано окремий письмовий дозвіл на звільнення басейнів витримки блоків № 1;2 ЧАЕС від відпрацьованого ядерного палива;
- забезпечено контроль за виконанням заходів «Плану підвищення безпеки СВЯП-1»;
- погоджено «План ліцензування СВЯП-2»;
- погоджено проект Закону України «Про розміщення комплексу з поводження з відпрацьованим ядерним паливом Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» для зберігання відпрацьованого ядерного палива вітчизняних атомних електростанцій»;![endif]>![if>
- погоджені критерії та вимоги до майданчику для розміщення заводу з виробництва ядерного палива;
- погоджений «План ліцензування Об‘єкту з виробництва ядерного палива на етапах вибору майданчика, проектування та будівництва»;
- виконана державна експертиза ядерної та радіаційної безпеки ТЕО спорудження Джерела нейтронів;
- видано дозвіл на початок дослідно-промислової експлуатації ТВЗ-W на енергоблоці № 2 ЮУАЕС.
У контексті продовження експлуатації енергоблоку № 1 ЮУ АЕС завершено (крім реактора та захисної оболонки) розгляд звітних матеріалів з оцінки технічного стану систем та елементів енергоблоку; проведено аналіз повноти виконання заходів з підвищення безпеки, передбачених Комплексною програмою підвищення безпеки; узгоджено документи щодо поточного стану кваліфікації обладнання та видано зауваження щодо підтвердження характеристик обладнання на «жорсткі» умови експлуатації та сейсмічні впливи.
У березні 2011 року за результатами розгляду застосування гарантій нерозповсюдження ядерної зброї Секретаріат МАГАТЕ вперше для України зробив розширений висновок, що означає упевненість у тому, що наша держава неухильно і послідовно дотримується принципів нерозповсюдження ядерної зброї. Держатомрегулюванням України у 2011 р. проведено роботу з підготовки до застосування інтегрованих гарантій в Україні, зокрема щодо забезпечення перегляду внутрішніх процедур доступу інспекторів МАГАТЕ на майданчики без попереднього повідомлення.
Державна інспекція ядерного регулювання України продовжувала активно контролювати ініційовані нею роботи з підвищення рівня захищеності джерел іонізуючого випромінювання. За результатами планомірного збору та консолідації відпрацьованих ДІВ на спеціалізованих підприємствах з поводження з РАВ значно знижена небезпека для суспільства від можливих радіаційних аварій з ДІВ, які покинуті без нагляду та знаходяться у незаконному обігу.
Державні інспекції з ядерної та радіаційної безпеки (далі – держінспекції) здійснюють ліцензування та нагляд 4389 суб’єктів діяльності в сфері використання ядерної енергії, що використовують більше 27 544 ДІВ. З них 3899 суб’єктів діяльності підлягають ліцензуванню. Протягом 2011 року держінспекціями забезпечено державну реєстрацію 4 622 ДІВ (радіонуклідних та генеруючих).
Здійснювалось виконання пріоритетних завдань щодо регулювання безпеки об'єктів інфраструктури для поводження з РАВ на Чорнобильській АЕС (промислового комплексу для поводження з твердими РАВ, заводу з переробки рідких РАВ, тимчасового сховища РАВ (ЛОТ 0), сховища для захоронення РАВ СОПСТРВ (ЛОТ 3), а також об’єктів комплексу «Вектор».
Проведено державну експертизу ядерної та радіаційної безпеки проекту «Новий Безпечний Конфайнмент (НБК). Пусковий комплекс-1 (ПК-1). Ліцензійний пакет – 5 (ЛП-5). Проект «Основна споруда і система основних кранів»». Проект погоджено та визнано, що він відповідає вимогам ядерної та радіаційної безпеки в частині, що стосується основних фундаментів, несучих конструкцій Арки, обшивки Арки та потребує доопрацювання в частині системи основних кранів. На підставі Ліцензійного пакету ЛП-5, Держатомрегулюванням України видано окремий письмовий дозвіл на здійснення робіт з будівництва, монтажу основної споруди першого пускового комплексу нового безпечного конфайнмента (ПК-1 НБК), включаючи будівництво фундаментів НБК в сервісній зоні, монтаж несучих елементів стальної конструкції та обшивки основної споруди.
Щодо спорудження нової вентиляційної труби ІІ черги ЧАЕС (НВТ) було розглянуто та погоджено наступні 5 проектів виконання робіт та видано окремий письмовий дозвіл на здійснення робіт з будівництва нової вентиляційної труби ІІ черги ЧАЕС, яка й змонтована у 2011 році.
Важливою складовою діяльності Держатомрегулювання у 2011 році було нормативно-правове регулювання безпеки використання ядерної енергії. В 2011 році було прийнято 9 актів Кабінету Міністрів України, розроблених та поданих Держатомрегулювання. Серед найважливіших є постанова Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 591, якою затверджено перелік платних адміністративних послуг, які надаються Держатомрегулювання та її територіальними органами, а також розмір плати за їх надання, а також постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1174 «Про затвердження критеріїв, за якими діяльність з використання джерел іонізуючого випромінювання звільняється від ліцензування» та від 21 грудня 2011 р. N 1337 «Про затвердження Порядку функціонування державної системи фізичного захисту».
Окрема увага приділялась прийняттю норм, правил, стандартів з ядерної та радіаційної безпеки та норм, правил з фізичного захисту. В 2011 році було затверджено та зареєстровано в Міністерстві юстиції 7 нормативно-правових актів Держатомрегулювання. Дуже важливим є прийняття в 2011 році двох нормативно-правових актів на виконання рішення РНБО від 08.04.11 “Про підвищення безпеки експлуатації атомних електростанцій України”, уведеного в дію Указом Президента України від 12.05.11 № 585 - Порядок здійснення невідкладних заходів йодної профілактики серед населення України у разі виникнення радіаційної аварії а також Вимоги щодо визначення розмірів і меж зони спостереження атомної електричної станції.
Слід також зазначити, що в 2011 році в зв’язку з перейменуванням Державного комітету ядерного регулювання України в Державну iнспекцiю ядерного регулювання України Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 403 затверджено Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України. З метою подальшого удосконалення органу державного регулювання безпеки використання ядерної енергії в 2011 році Держатомрегулюванням України було подано на розгляд Кабінету Міністрів України проект Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання безпеки у сфері використання ядерної енергії». Запропонований проект Закону встановлює законодавчі засади утворення та функціонування компетентного, колегіального центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом, посилення його інституційної стабільності, ефективності та незалежності.
За результатами розгляду та обговорення основних результатів діяльності з регулювання ядерної та радіаційної безпеки за 2011 рік та її пріоритетних завдань на 2012 рік, Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України
постановляє:
1. Визнати пріоритетні завдання діяльності Держатомрегулювання України у 2011 році в цілому виконаними, роботу – задовільною.
2. Затвердити пріоритетні напрями діяльності з регулювання ядерної та радіаційної безпеки в Україні на 2012 рік:
- регулюючий супровід виконання детального плану-графіку реалізації Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС та додаткових заходів з підвищення безпеки за результатами виконаної цільової позачергової оцінки стану безпеки діючих АЕС;
- підготовка до Четвертої наради з розгляду виконання країнами-учасницями зобов’язань за Об’єднаною Конвенцією про безпеку поводження з відпрацьованим ядерним паливом та безпеку поводження з радіоактивними відходами та позачергової оглядової наради з виконання зобов’язань за Конвенцією про ядерну безпеку та представлення Національних доповідей України;
- забезпечення практичного застосування інтегрованих гарантій;
- вдосконалення стану ядерної захищеності шляхом розробки проекту Загальнодержавної цільової програми «Захищеність ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів та джерел іонізуючого випромінювання» та комплексного плану заходів з удосконалення фізичного захисту, включаючи забезпечення ядерної і радіаційної безпеки та захищеності під час Чемпіонату Євро-2012;
- розгляд та регулююче погодження проекту першого пускового комплексу нового безпечного конфайнмента об’єкта «Укриття».
Голова Колегії О.А. Миколайчук
Секретар Колегії Т.В. Козулько