Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Людям із порушенням зору
A- A+
Українською
In English
Постанова Колегії Держатомрегулювання № 12 від 29 листопада 2018 року
Опубліковано 30 листопада 2018 року о 13:58

 

ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ

 

ПОСТАНОВА КОЛЕГІЇ

 

29 листопада 2018 р. м. Київ № 12

 

 

Про виконання умов ліцензії на право

провадження діяльності з будівництва

та введення в експлуатацію ядерної

підкритичної установки «Джерело нейтронів»

 

Ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів, що засноване на підкритичній збірці, керованій лінійним прискорювачем електронів» (далі - ЯПУ «Джерело нейтронів») створюється на базі Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» (далі - ННЦ ХФТІ) у відповідності до домовленостей Вашингтонського саміту, викладених у Спільній заяві Президентів України та США в квітні 2010 року, та «Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки в рамках співробітництва з питань ядерної безпеки», підписаного 26 вересня 2011 року. Реалізація проекту із створення ЯПУ «Джерело нейтронів» здійснюється за рахунок підтримки Аргонської національної лабораторії США.

ЯПУ «Джерело нейтронів» призначене для проведення наукових і прикладних досліджень в області ядерної фізики, радіаційного матеріалознавства, біології, хімії та для виробництва медичних радіоізотопів.

Спорудження цієї ядерної установки здійснюється ННЦ ХФТІ у відповідності до умов ліцензії серії ЕО № 001018 на провадження діяльності з будівництва та введення в експлуатацію ЯПУ «Джерело нейтронів», що була видана Держатомрегулюванням 10 жовтня 2013 року.

Відповідно до умов вищезазначеної ліцензії, ННЦ ХФТІ, як експлуатуюча організація, протягом 2013-2018 рр. здійснювала будівельно-монтажні роботи, а також роботи з розробки та погодження з Держатомрегулюванням технічних умов та технічних специфікацій на обладнання, важливе для безпеки, а також експлуатаційної документації ЯПУ «Джерело нейтронів».

Окрім цього, в рамках цієї ліцензії ННЦ ХФТІ, як експлуатуюча організація, повинна отримати три окремих дозволи на:

перше завезення ядерного палива для ЯПУ «Джерело нейтронів» на територію промислового майданчика ННЦ ХФТІ;

фізичний пуск ЯПУ «Джерело нейтронів»;

дослідно-промислову експлуатацію ЯПУ «Джерело нейтронів».

Нагляд за дотриманням ННЦ ХФТІ вимог з ядерної та радіаційної безпеки, а також умов ліцензії № 001018 під час будівництва та введення в експлуатацію ЯПУ «Джерело нейтронів» здійснюється Держатомрегулюванням шляхом:

аналізу щомісячних звітів ННЦ ХФТІ щодо виконання умов вищезазначеної ліцензії;

проведення інспекційних перевірок та обстежень;

безпосередньої участі представників регулюючого органу у роботі комісій з перевірки знань вимог ядерної та радіаційної безпеки у посадових осіб ЯПУ «Джерело нейтронів».

17 вересня 2018 року Держатомрегулюванням отримана заява ННЦ ХФТІ (від 14.09.2018) про видачу окремого письмового дозволу на перше завезення ядерного палива для ЯПУ «Джерело нейтронів» на територію промислового майданчика ННЦ ХФТІ, а 28 вересня 2018 року заява ННЦ ХФТІ (від 21.09.2018 р.) про продовження терміну дії ліцензії серії ЕО № 001018 до 01 грудня 2020 року.

У відповідності до вимог чинного законодавства (стаття 12 Закону України «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії») комісією Держатомрегулювання в період з 16 по 18 жовтня 2018 р. було виконано інспекційне обстеження заявника на предмет готовності експлуатуючої організації до безпечного провадження робіт стосовно першого завезення ядерного палива для ЯПУ «Джерело нейтронів» на територію промислового майданчика ННЦ ХФТІ.

Результати інспекційного обстеження, що викладені в Акті від 18.10.2018  № 11-15-13/7, засвідчили неготовність ННЦ ХФТІ, як експлуатуючої організації, до безпечного провадження робіт стосовно першого завезення ядерного палива для ЯПУ «Джерело нейтронів» на територію промислового майданчика ННЦ ХФТІ. Виявлені під час інспекційного обстеження невідповідності стосувалися:

організаційно-розпорядчої та експлуатаційної документації, що підтверджує можливість отримання експлуатуючою організацією окремого дозволу на перше завезення ядерного палива для ЯПУ «Джерело нейтронів» на територію промислового майданчика ННЦ ХФТІ;

комплектації ЯПУ «Джерело нейтронів» підготовленим та атестованим персоналом;

готовності систем та обладнання радіаційного контролю;

організації індивідуального дозиметричного контролю;

функціонування системи обліку та контролю ядерних матеріалів у зв’язку із запланованим отриманням ядерного палива;

стану інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту ЯПУ «Джерело нейтронів» та його інтегрування в систему фізичного захисту ХФТІ;

виконання Акту міжвідомчої комісії щодо взяття об’єкту під охорону;

стану аварійної готовності та здатність до ліквідації наслідків аварійних ситуацій.

Враховуючи наведене вище Держатомрегулювання листом від 09.11.2018  № 15-32/8-7425 повернула заяву про видачу окремого письмового дозволу на перше завезення ядерного палива для ЯПУ «Джерело нейтронів» на територію промислового майданчика ННЦ ХФТІ заявнику та проінформувала експлуатуючу організацію про умови повторного розгляду цієї заяви.

 

Підсумовуючи вищенаведене Колегія к о н с т а т у є:

Умови ліцензії ЕО № 001018 експлуатуючою організацією виконуються, але дуже повільно, а тому термін проведення фізичного пуску ЯПУ «Джерело нейтронів» постійно переноситься.

Вказане вище головним чином пов’язане із відсутністю у ННЦ ХФТІ, як експлуатуючої організації, досвіду створення будь-якої ядерної установки «з нуля», а у НАН України, як органу державного управління, досвіду управління цим процесом.

За відсутності ядерного палива для ЯПУ «Джерело нейтронів» на території промислового майданчика ННЦ ХФТІ, зафіксовані у Акті від 18.10.2018 р. № 11-15-13/7 невідповідності не впливають на можливість продовження Держатомрегулюванням терміну дії ліцензії ЕО № 001018 до 01 грудня 2020 року.

 

Враховуючи інформацію, що була представлена на засіданні, Колегія Держатомрегулювання ПОСТАНОВИЛА:

 

1. Підтримати пропозицію Департаменту з питань безпеки ядерних установок стосовно продовження терміну дії ліцензії серії ЕО № 001018 на провадження діяльності з будівництва та введення в експлуатацію ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів, що засноване на підкритичній збірці, керованій лінійним прискорювачем електронів», що була видана Держатомрегулюванням 10 жовтня 2013 року, до 01 грудня 2020 року.

 

2. Доручити Департаменту з питань безпеки ядерних установок забезпечити внесення змін до ліцензії серії ЕО № 001018 на провадження діяльності з будівництва та введення в експлуатацію ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів, що засноване на підкритичній збірці, керованій лінійним прискорювачем електронів», що була видана Держатомрегулюванням 10 жовтня 2013 року, до 01 грудня 2020 року.

Термін: у встановленому порядку.

 

3. Звернути увагу Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» на необхідність розробки та направлення до Держатомрегулювання Плану з усунення виявлених під час інспекційного обстеження невідповідностей та подальшої реалізації заходів з будівництва та введення в експлуатацію ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів» відповідно до ліцензії серії ЕО № 001018 з визначенням строків та персональної відповідальності.

Термін: 28 грудня 2018 року.

 

4. Департаменту з питань безпеки ядерних установок надати пропозицію до орієнтовного плану роботи Колегії у 2019 році щодо розгляду питання «Про виконання умов ліцензії на право провадження діяльності з будівництва та введення в експлуатацію ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів»

Термін: у встановленому порядку.

 

 

Голова Колегії Г. ПЛАЧКОВ

 

 

Секретар Колегії Т. КНЯЖНИЦЬКА

 


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux