Парламент України розгляне законопроєкт від 01.11.2019 № 2372 «Про внесення змін до деяких законів України щодо безпеки використання ядерної енергії»
24 квітня 2020 року відбудеться позачергове пленарне засідання Верховної Ради України. До порядку денного засідання включено розгляд законопроєкту від 01.11.2019 № 2372 «Про внесення змін до деяких законів України щодо безпеки використання ядерної енергії».
Цей проєкт нормативного акту, спрямований на вирішення питання щодо відновлення незалежності органу регулювання безпеки використання ядерної енергії при прийнятті рішень під час нагляду та ліцензування. Особливості сфери та необхідність установлення в Україні міжнародних режимів безпеки, міжнародних норм безпеки (МАГАТЕ) вимагають дотримання та виконання взятих зобов’язань як перед громадянами України так і перед міжнародною спільнотою.
Діяльність у сфері використання ядерної енергії має високу потенційну небезпеку не тільки для України, а й світу в цілому, маємо, як уроки, Чорнобильську та Фукусімську катастрофи. Саме тому, вся міжнародна спільнота стурбована фактами порушення незалежності органу, а дії Держатомрегулювання, починаючи з 2015 року, направленні на виправлення ситуації, що склалася у зв’язку з прийняттям Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а після внесення змін у новій редакції Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності», та передбачають виключення сфери безпеки використання ядерної енергії, що обмежує регулюючий орган при виконанні покладених задач та реалізації визначених функцій.
Неодноразово, питання відновлення незалежних функцій регулювання ядерної та радіаційної безпеки є предметом пильної уваги з боку Європейської Союзу, Європейської Комісії, МАГАТЕ, послів країн «Група семи». Також умова щодо незалежності органу ядерного регулювання України є однією із умов Меморандуму про взаєморозуміння щодо Стратегічного Енергетичного Партнерства між Україною та ЄС, а також однією із умов Гарантійної Угоди між ЄС і Україною, згідно якої європейською стороною Україні виділяються кошти на реалізацію Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій.
Законопроєкт розглянути профільним Комітетом Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг та рекомендується Верховній Раді України за результатом розгляду у першому читанні прийняти за основу та в цілому як Закон.