23 серпня 2023 року Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання» (реєстр. № 8223). «За» проголосували 274 народних депутати України.
Документ розроблений Держатомрегулюванням на виконання пункту 415 Плану законопроектної роботи Верховної Ради України на 2022 рік, затвердженого постановою Верховної Ради України від 15 лютого 2022 року № 2036-IX з метою імплементації в законодавство України стандартів захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання відповідно до права ЄС, зокрема Директиви Ради 2013/59/Євратом, яка встановлює основні стандарти безпеки для захисту від небезпеки, що виникає від іонізуючого випромінювання.
Законодавчий акт передбачає внесення змін до Закону України «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання», зокрема:
уточнення та конкретизацію повноважень Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, Національної комісії з радіаційного захисту населення України;
запровадження трьох ситуацій опромінення (планового, існуючого та аварійного);
встановлення основних дозових лімітів ефективної та еквівалентної дози для персоналу та населення;
запровадження граничних доз в ситуації планового опромінення для персоналу та населення, референтних рівнів для ситуацій існуючого та аварійного опромінення;
запровадження референтних рівнів середньої річної концентрації активності радону в повітрі приміщень для постійного перебування людей, на робочих місцях;
визначення основних заходів щодо обґрунтування та оптимізації заходів захисту та безпеки при медичному опроміненні тощо.
Крім того, вносяться зміни до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» з метою приведення термінів у відповідність до Закону України «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання».
Ухвалення Закону відповідає міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та праву Європейського Союзу, зокрема Стандарту МАГАТЕ «Радіаційний захист та безпека джерел випромінювання: Міжнародні основні норми безпеки» та Директиві 2013/59/Євратом, яка була прийнята на основі зазначеного стандарту.