Окупація української Запорізької АЕС російською федерацією та її військовими, що триває вже понад 20 місяців, є грубим порушенням основоположних принципів безпеки МАГАТЕ. Про це на пленарному засіданні Західноєвропейської асоціації ядерних регуляторів (WENRA), яке відбувається у Парижі (Франція), заявив в.о. Голови Держатомрегулювання – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег КОРІКОВ.
«Принцип №4 «Основоположних принципів безпеки» МАГАТЕ чітко зазначає, що експлуатація ядерних установок і діяльність, що пов’язана з радіаційними ризиками, мають приносити загальні позитивні результаті, які переважатимуть ймовірні ризики», - зазначив в.о. Голови Держатомрегулювання.
Він пояснив, що за нормальних умов Запорізька АЕС, як і будь-яка інша мирна ядерна установка в світі, експлуатується відповідальним оператором під регуляторним наглядом Державної інспекції ядерного регулювання України. Україна отримувала чималі переваги від безпечної експлуатації мирних ядерних установок: виробництво електроенергії та тепла, працевлаштування громадян, розвиток безпечної енергетичної інфраструктури тощо. Крім того, як відповідальна держава-член МАГАТЕ, Україна впроваджувала найвищі стандарти ядерної та радіаційної безпеки, найкращі світові практики, проводила регулярні переоцінки, реалізовувала заходи із підвищення безпеки, дотримувалася високої культури безпеки.
«Однак через те, що окупанти принесли війну на ЗАЕС і в Енергодар, перетворили найбільшого виробника електроенергії в Європі на споживача електроенергії, переваг, які дає ЗАЕС, більше немає, а радіаційні ризики значно збільшилися через безвідповідальні дії, які завдали шкоди ядерній безпеці та стану ядерних установок. Отже, ЗАЕС не може розглядатися як виправданий об'єкт», - сказав Олег КОРІКОВ.
«І єдиний спосіб для ЗАЕС дотримуватися Принципу обґрунтування – це виконання положень резолюції Генеральної конференції МАГАТЕ GC(67)/RES/16: терміново вивести всіх військових та інших неавторизованих співробітників із Запорізької АЕС і негайно повернути її під повний контроль компетентних українських органів відповідно до існуючої ліцензії, виданої Держатомрегулювання, для забезпечення його безпечної та надійної роботи та для безпечної, результативної та ефективної реалізації МАГАТЕ гарантій відповідно до Угоди України про комплексні гарантії та Додаткового протоколу до цієї Угоди», - наголосив голова української делегації.
У підсумку свого виступу Олег КОРІКОВ запропонував міжнародним партнерам:
- переглянути обмеження прав і привілеїв російської федерації в міжнародних інституціях, діяльність яких пов’язана із атомною енергією;
- подати на розгляд Ради керуючих МАГАТЕ виконання резолюції Генеральної конференції МАГАТЕ GC (67)/RES/16 і трьох резолюцій Ради керуючих МАГАТЕ GOV/2022/17, GOV/2022/58, GOV/2022/71.