10 лютого 2012 року, з дня офіційної публікації в «Офіційному віснику України», набуває чинності наказ Держатомрегулювання України від 28 грудня 2011 року «Про затвердження умов та порядку видачі ліцензій на провадження діяльності посадових осіб експлуатуючої організації», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 січня 2012 року за № 113/20426.
Ці Умови та порядок розроблені відповідно до Законів України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії", Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 403 і визначають організаційні, кваліфікаційні та особливі вимоги та процедури щодо ліцензування діяльності посадових осіб експлуатуючої організації, до службових обов'язків яких належить здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов'язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки.
Розробка цього документу була також передбачена п.5 Плану заходів щодо забезпечення відкритості і доступності інформації, пов'язаної з використанням ядерної енергії, а також підвищення рівня культури ядерної безпеки в атомній енергетиці, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 736-р.
Введенням в дію цього документу започатковується практика ліцензування діяльності посадових осіб експлуатуючої організації ядерних установок та сховищ для захоронення радіоактивних відходів, як додатковий механізм всебічної оцінки рівня компетентності і кваліфікації посадових осіб, підвищення відповідальності та усвідомлення впливу і наслідків їх управлінських рішень на рівень ядерної та радіаційної безпеки.
У сфері безпеки використання ядерної енергії людському фактору належить вирішальна роль. Уроки Чорнобильської аварії та розвиток подій на АЕС Фукусіма-Даічі в Японії свідчать про те, що рівень безпеки ядерних установок залежить не лише від взаємодії «людина-машина» -«оператор БЩУ-ЯУ», а й від надійності і ефективності системи управління безпекою на всіх етапах життєвого циклу ядерних установок і виробничих процесів, усвідомлення керівниками і персоналом фундаментальних принципів культури ядерної безпеки та їх неухильного дотримання у повсякденній практиці.
Довідково: термін "Культура безпеки" вперше введено у Підсумковій доповіді Міжнародної консультативної групи ядерної безпеки МАГАТЕ з розгляду причин і наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, опублікованій в Серії видань з безпеки. № 75-INSAG-1, в 1986 р. Надалі це поняття, як необхідна умова безпечної експлуатації АЕС, розкривається в "Основних принципах безпеки атомних електростанцій", Серія видань з безпеки, № 75-INSAG-3, 1988.
Детальніше: http://sstc.kiev.ua/documents/journal/2009/3/11_3_2009_text_uk.pdf