21-27 жовтня 2024 року команда експертів Міжнародного агентства з атомної енергії продовжила розпочату у вересні роботу з оцінки стану важливих для безпечного функціонування АЕС України об'єктів енергетичної інфраструктури. Розширена моніторингова місія на електричних підстанціях відбулась у рамках практичної реалізації домовленостей, досягнутих під час зустрічі Генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі з Президентом України Володимиром Зеленським 3 вересня 2024 року в Києві, та відповідно до запиту Уряду України.
Протягом минулого тижня експерти МАГАТЕ спільно з фахівцями НЕК «Укренерго», АТ НАЕК «Енергоатом» та Держатомрегулювання відвідали електричні підстанції, визначені Міністерством енергетики Україні як пріоритетні, та розглянули експлуатаційні наслідки фактичного пошкодження енергетичної інфраструктури, через яку здійснюється видача потужності атомних електростанцій споживачам і забезпечується живлення власних потреб енергоблоків.
У рамках роботи місії експерти МАГАТЕ оцінили та задокументували:
- пошкодження електричних підстанцій, яких вони зазнали внаслідок ракетних і комбінованих атак, здійснених російською федерацією;
- результати відновлювальних робіт, реалізованих станом на сьогодні, та плани з відновлення і модернізації підстанцій у перспективі;
- стан пропускної здатності електричних підстанцій в їх поточній конфігурації.
Крім того, експерти МАГАТЕ мали можливість поспілкуватися з керівниками і персоналом підстанцій, Хмельницької та Південноукраїнської АЕС, представниками Дирекції АТ «НАЕК «Енергоатом» та обговорити питання:
- взаємодії операторів енергетичних мереж та АЕС при реагуванні на зовнішні впливи;
- застосування заходів забезпечення надійності зовнішнього електропостачання станцій під час перехідних процесів в мережі;
- запровадження додаткових дій для підвищення безпеки АЕС і захищеності електричних підстанцій;
- розширення співпраці і потенційних можливостей МАГАТЕ з підтримки ядерної безпеки, захищеності і запобігання ядерним аваріям в умовах повномасштабної війни, розв’язаної російською федерацією проти України.
Зазначимо, що надійне зовнішнє електропостачання має надважливе значення для роботи атомних електростанцій. Виведення з ладу обладнання електричних підстанції створює значні проблеми для безпеки АЕС через швидкі перехідні процеси, що характеризуються раптовими серйозними коливаннями в електромережі, вимагають від операторів негайної реакції і можуть призводити до негативних наслідків для ядерної та радіаційної безпеки.
Ці загальновизнані і зрозумілі аксіоми добре відомі керівництву країни-агресора, яке імітує свою прихильність принципам ядерної безпеки при просуванні проєктів будівництва нових АЕС в різних країнах світу, однак замовчує факти суттєвого здорожчання і навіть неможливості успішної реалізації таких проєктів без стабільної роботи відповідних енергосистем.
Зважаючи на досвід України, держави-члени, які планують розвивати свої ядерні програми у співпраці з росією, мають враховувати, що організація захисту елементів енергетичної інфраструктури на випадок військових дій потребує суттєвих фінансових і технічних ресурсів, що суттєво збільшує вартість спорудження нових об’єктів і не гарантує їх належної стійкості, якщо проектантом і генеральним конструктором виступає країна-агресор, якій заздалегідь відомі вразливості об’єктів та способи виведення їх з ладу.
«рф безвідповідально спрямовує різноманітні засоби ураження на відкриті розподільчі пристрої, трансформатори, щити управління, релейні пристрої і джерела резервного енергоживлення підстанцій, що збільшує критичність стану української енергосистеми, створює ризики виникнення аварій на АЕС, а також є свідомим злочином ядерної держави, який можливо припинити тільки спільними зусиллями МАГАТЕ та країн-членів Агентства», – зазначив Голова Держатомрегулювання - Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.
Він додав, що Уряд України, Міністерство енергетики, регулюючий орган з ядерної та радіаційної безпеки, оператори енергосистеми і АЕС працюють над продовженням і розширенням формату співпраці з МАГАТЕ на основі міжнародних стандартів безпеки, технічного потенціалу і політичних можливостей Агентства для забезпечення ядерної безпеки і захищеності АЕС в умовах військової агресії та на етапі відновлення.
Довідково:
Генеральний директор МАГАТЕ на спеціальному засіданні Ради керуючих МАГАТЕ 2 березня 2022 року визначив сім основ безпеки, що мають бути забезпечені за будь яких умов, і підкреслив необхідність надійного і стабільного електропостачання для безпеки АЕС (Pilars 4).
Наявність надійного і стабільного електропостачання також передбачена Спеціальними вимогами безпеки МАГАТЕ SSR-2/1 (Rev. 1) «Безпека атомних електростанцій: проектування» (Вимога 41) і більш детально описана в публікації МАГАТЕ SSG-34 «Проектування систем електропостачання для атомних електростанцій» та IAEA-TECDOC-1770 «Проектні положення для стійкості до повного знеструмлення атомних електростанцій».
За даними Звіту Генерального директора МАГАТЕ про аварію на АЕС «Фукусіма-Даїчі»: «землетрус 11 березня 2011 року завдав значної шкоди інфраструктурі в регіоні, включно з втратою зв’язку із зовнішньою електромережою до АЕС Фукусіма-Даїчі. Це призвело до відхилень від нормальної експлуатації станції (рівень 1 глибокоешелонованого захисту».
Згідно з IAEA INSAG-10 «Глибокоешелонований захист в ядерній безпеці», допоміжні і забезпечуючі системи, такі як джерела електроживлення, визнаються такими, що пов’язані з безпекою, і підлягають відповідному нагляду.