Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Людям із порушенням зору
A- A+
Українською
In English
Г.Плачков: ЯПУ «Джерело нейтронів» бути чи не бути в Україні?
Опубліковано 07 березня 2018 року о 13:18

Історія зі спорудженням та введенням в експлуатацію ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів, що засноване на підкритичній збірці, керованій лінійним прискорювачем електронів» триває вже близько восьми років. На сьогодні усі будівельні роботи на об’єкті завершено. Наступний етап – введення об’єкту в експлуатацію. Можливо це лише після того, як експлуатуюча організація ННЦ «ХФТІ» отримає письмові дозволи на перше завезення ядерного палива на промисловий майданчик ядерної установки, на фізичний пуск «Джерела нейтронів» та на його дослідно-промислову експлуатацію. Для того, щоб одержати ці три дозволи – ННЦ «ХФТІ» має надати Державній інспекції ядерного регулювання України повний пакет необхідних документів.

Про позицію вітчизняного ядерного регулятора в цьому питанні редакція веб-сайту Uatom.org спілкувалася з Головою Держатомрегулювання Григорієм Івановичем Плачковим.

 

Голова Держатомрегулювання Григорій Плачков

 

Григорію Івановичу, нагадайте, будь ласка, читачам історію створення «Джерела нейтронів»?

 

– Ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів, що засноване на підкритичній збірці, керованій лінійним прискорювачем електронів» створюється на базі Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» (ННЦ «ХФТІ») у відповідності до домовленостей Вашингтонського саміту, викладених у Спільній заяві Президентів України та США в квітні 2010 року, та «Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом США стосовно співробітництва з питань ядерної безпеки», підписаного 26 вересня 2011 року.

 

Загалом на будівництво об’єкту американською стороною було виділено понад 80 млн. доларів як компенсацію за вивезення з України усіх запасів високозбагаченого урану.

 

Чому місцем спорудження обрали територію Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут»?

 

– Вибір місця здійснювався згідно з вимогами чинного законодавства України.

 

ННЦ ХФТІ було розроблене Техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) спорудження ядерної підкритичної установки. У документі був виконаний порівняльний аналіз трьох можливих варіантів розміщення «Джерела нейтронів».

 

Результати експертизи ТЕО, яка виконувалась державним підприємством «Укрдержбудекспертиза» (із-залученням до проведення експертизи питань ядерної та радіаційної безпеки Держатомрегулювання та ДНТЦ ЯРБ) підтвердили доцільність розміщення об’єкту на території ННЦ «ХФТІ», як з точки зору техніко-економічних показників, так і з точки зору ядерної та радіаційної безпеки.

 

У 2011 році Харківська міська рада провела загальноміські громадські слухання щодо будівництва об’єкту на майданчику ННЦ «ХФТІ». Згодом, у 2012 році Кабінет Міністрів призначив експлуатуючою організацією ННЦ «ХФТІ», схвалив вищезазначене ТЕО й погодив місце розміщення ядерної установки.

 

Які виклики стояли перед Держатомрегулювання на початковій стадії реалізації проекту?

 

На той час перед Держатомрегулювання стояли два основні виклики. По-перше, був відсутній досвід регулювання безпеки спорудження подібних установок. По-друге, не було нормативно-правових актів, що регулюють питання ядерної та радіаційної безпеки подібних установок.

 

Саме тому фахівці Інспекції, починаючи з 2011 року, приступили до вивчення міжнародного досвіду за напрямом. Крім того, протягом 2011-2012 років розробили нормативно-правовий акт «Загальні положення безпеки ядерної підкритичної установки», який був зареєстрований Міністерством юстиції України у квітні 2012 року.

Коли Держатомрегулювання видало ліцензію ННЦ «ХФТІ» на будівництво та введення в експлуатацію «Джерела нейтронів»?

 

– У грудні 2012 року рішенням Колегії Держатомрегулювання був схвалений висновок державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки попереднього звіту з аналізу безпеки ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів».

 

У травні 2013 року Кабінет Міністрів затвердив проект будівництва об’єкту. Вже в липні ННЦ «ХФТІ» одержав дозвіл на виконання будівельних робіт від Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

 

У жовтні 2013 року Держатомрегулювання видало ННЦ «ХФТІ» ліцензію на провадження діяльності з будівництва та введення в експлуатацію «Джерела нейтронів».

 

Пройшло вже більше чотирьох років, чому об’єкт так і не був введений в експлуатацію?

 

– На даний час роботи зі спорудження об’єкту знаходяться на завершальній стадії.

 

Відповідно до умов вищезазначеної ліцензії Держатомрегулювання, починаючи з 2013 року ННЦ «ХФТІ» здійснює будівельні та будівельно-монтажні роботи, а також роботи з розробки та погодження з Інспекцією технічних умов та технічних специфікацій на обладнання, важливе для безпеки ядерної установки. Також експлуатуюча організація продовжує розробку та погодження з ядерним регулятором експлуатаційної документації.

 

На сьогодні об’єкт не може бути введений в експлуатацію, адже ННЦ «ХФТІ» ще не отримав три окремі дозволи на перше завезення ядерного палива на промисловий майданчик ядерної установки, на фізичний пуск «Джерела нейтронів» та на його дослідно-промислову експлуатацію. Аби ці три дозволи одержати – експлуатуюча організація повинна надати до Держатомрегулювання повний пакет необхідних документів.

 

Проект спорудження ядерної підкритичної установки є спільним між Україною та США. Будівництво об’єкту фінансувалось американською стороною. Чому на сьогоднішній день фінансування США припинено? Хто у цьому винен? І в чому, власне, проблема?

– Думаю, це питання слід переадресувати ННЦ «ХФТІ», як експлуатуючій організації, а також НАН України, як органу державного управління.

Держатомрегулювання є незалежним органом регулювання ядерної та радіаційної безпеки. Питання фінансування «Джерела нейтронів» – поза межами нашої компетенції.

 

Гаразд, тоді питання, яке стовідсотково у Вашій компетенції. Після запуску ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів», чи зміниться радіаційний фон у Харкові?

 

– Результати державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки попереднього звіту з аналізу безпеки свідчать про те, що введення в експлуатацію та експлуатація ЯПУ «Джерело нейтронів» не призводить до погіршення радіаційного фону міста Харків. Допустимі рівні опромінення персоналу і населення, рівні викидів і скидів радіоактивних речовин і їх уміст у навколишньому природному середовищі при нормальній експлуатації, порушеннях нормальної експлуатації у випадках аварій відповідають вимогам, що встановлені нормами радіаційної безпеки України.

 

На даний час у ЗМІ є чимало повідомлень про те, що «Джерело нейтронів» установка унікальна й має непересічне значення для розвитку вітчизняної науки, енергетики й медицини. У чому саме ця унікальність?

 

– Так, насправді, «Джерело нейтронів» є інноваційною ядерною установкою з енерговиділенням в активній зоні до 300 кВт.

 

Існуючі на даний час установки у Бельгії, Китаї, Білорусії є так званими підкритичними системами «нульової потужності». В той же час, консорціум європейських країн (Бельгія, Франція, Швеція, Німеччина) планує створення підкритичної системи «Myrrha» з тепловою потужністю 100 МВт. В Китаї заплановано будівництво установки «Venus III» з тепловою потужністю 60 МВт.

 

Пропозиції використання підкритичних збірок з’явились у середині 50-х років минулого століття. Однак застосування таких систем тривалий час стримувалось через відсутність потужних можливостей генерації нейтронів. Проте з часом прискорювальна фізика й техніка розвивались. Не стояв на місці й розвиток ядерної енергетики, все частіше виникала необхідність проведення досліджень підкритичних систем. З’явився попит й на дослідження різних галузей науки та медицини.

 

Головне призначення ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів» – проведення наукових і прикладних досліджень у ядерній фізиці, радіаційному матеріалознавстві, біології й хімії. Крім того, завдяки установці можна налагодити в Україні власне виробництво медичних радіоізотопів. На сьогодні вони завозяться в Україну з інших держав.

 

А програма проведення досліджень на установці вже є?

 

– Не можу бути впевненим, так як ННЦ «ХФТІ» на сьогоднішній день нам ані бізнес-плану, ані програми проведення досліджень на установці не надсилали.

 

– Як відомо, у Бельгії, на сьогодні споруджується подібна нашій дослідницька установка «Myrrha», про яку Ви згадували раніше. Експлуатаційна та експериментальна складові там будуть розділені: дослідження на об’єкті зможуть проводити науковці різних дослідницьких організацій. Чи матимуть науковці зовнішніх організацій доступ на ЯПУ «Джерело нейтронів»? Адже це може принести додаткове фінансування?

– Завершення будівництва «Myrrha» заплановане на 2030 рік. Сподіваюсь, «Джерело нейтронів» буде введене в експлуатацію раніше.

 

Що стосується розділення експлуатаційної та експериментальної складових, то цей принцип є загальносвітовою практикою. Так чи інакше, в усьому світі безпека є завжди пріоритетом номер один, тому експлуатаційний персонал в будь-який момент може припинити експеримент, якщо буде виявлено хоч найменші ознаки негативного впливу на безпеку ядерної установки.

 

Знову ж таки, питання про доступ до об’єкту науковців сторонніх організацій Вам слід запитувати не в мене. В господарську діяльність ННЦ «ХФТІ» ми не втручаємось. Наше завдання – слідкувати за тим, аби усі дослідження, які проводитимуться на установці – здійснювались з суворим дотриманням вимог з ядерної та радіаційної безпеки.

 

– Відповідно до діючої нормативної бази експлуатаційному персоналу АЕС необхідна спеціальна підготовка та ліцензія Держатомрегулювання. Чи стосується це експлуатаційного персоналу ЯПУ «Джерело нейтронів»?

 

– Так. Експлуатаційний персонал «Джерела нейтронів», як, власне, й персонал будь-якої іншої ядерної установки, повинен проходити спеціальну підготовку за програмами, котрі погоджуються з Держатомрегулювання. Окрім того, ті посадові особи, які здійснюють організаційно-розпорядчі функції, пов’язані із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, – в обов’язковому порядку повинні мати персональні ліцензії Держатомрегулювання. Станом на 1 березня 2018 року ми видали чотири такі ліцензії ННЦ «ХФТІ».

 

– Який термін експлуатації «Джерела нейтронів»? І чи існує стратегія виведення об’єкту з експлуатації?

 

– Термін експлуатації установки 40 років. Основні принципи та стратегія зняття з експлуатації ЯПУ «Джерело нейтронів» були схвалені Держатомрегулювання у 2012 році.

 

– Григорію Івановичу, на сьогоднішній день якою є попередня дата фізичного пуску «Джерела нейтронів»? І чи встигне ННЦ «ХФТІ» одержати три окремі дозволи на перше завезення ядерного палива на майданчик ядерної установки, на фізичний пуск «Джерела нейтронів» та на його дослідно-промислову експлуатацію?

 

– Протягом останніх років дата фізичного пуску установки постійно переносилась. На сьогодні ми отримали від ННЦ «ХФТІ» інформацію, що дата пуску запланована на перше червня 2018 року.

 

Для того, щоб одержати окремий дозвіл на фізичний пуск установки – спочатку ННЦ «ХФТІ» має отримати окремий дозвіл на перше завезення ядерного палива. У свою чергу для того, щоб одержати окремий дозвіл на перше завезення ядерного палива – ННЦ «ХФТІ» повинен розробити та погодити з Держатомрегулювання низку обґрунтовуючих документів.

 

Чи встигне ННЦ «ХФТІ» надати нам на погодження повний пакет документів – я не знаю. Хочеться, вірити, що встигне й нарешті ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів» буде введена в експлуатацію.

 

 

 


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux