Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Людям із порушенням зору
A- A+
Українською
In English
Держатомрегулювання заборонило експлуатацію енергоблоків №№ 3, 4, 5, 6 ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» на енергетичних рівнях потужності
Опубліковано 11 лютого 2023 року о 09:07

Державною інспекцією ядерного регулювання України видано розпорядження від 10 лютого 2023 року про обмеження експлуатації енергоблоків №№3, 4, 5, 6 Запорізької АЕС, як об’єкта державного нагляду, внаслідок неможливості усунення виявлених порушень вимог ядерної та радіаційної безпеки. Відтак експлуатація вказаних ядерних установок на енергетичних рівнях потужності є забороненою.

Держатомрегулюванням при виданні зазначеного розпорядження враховано, що промисловий майданчик Запорізької АЕС зазнає періодичних обстрілів, повітряні лінії зв’язку із енергетичною системою України зазнали пошкоджень. Крім того, виробничі приміщення ЗАЕС, зокрема інформаційно-кризовий центр, не можуть використовуватися за призначенням через розташування у них російських військових, внаслідок окупації експлуатуюча організація ДП «НАЕК «Енергоатом» немає належних можливостей для постачання товарно-матеріальних цінностей на Запорізьку АЕС.

Ці факти свідчать про порушення фундаментальних принципів забезпечення безпеки атомних станцій як реалізації стратегії глибокоешелонованого захисту, забезпечення культури безпеки, відповідальності експлуатуючої організації.

Також встановлено порушення вимог законодавства, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, документів дозвільного характеру, зокрема ліцензій на експлуатацію ядерних установок.

Внаслідок окупації російськими військовими промислового майданчику не забезпечується функціонування системи фізичного захисту ядерної установки.

Через окупацію і тиск (психологічний і фізичний), який здійснюють російські загарбники, не забезпечено укомплектування персоналом, який має право на безпосереднє управління реакторною установкою.

На промисловому майданчику відбувається незаконне будівництво російськими окупантами невідомих споруд (на території Сухого сховища відпрацьованого ядерного палива та поблизу резервної дизельної електростанції енергоблоку №6), що є порушенням проектної документації ЗАЕС.

Посадові особи, що здійснюють організаційно-розпорядчі функції із забезпечення ядерної та радіаційної безпеки, які мають відповідні ліцензії, передбачені українським законодавством, не допускаються загарбниками на майданчик ЗАЕС.

Через окупацію ЗАЕС експлуатуюча організація, з незалежних від неї причин, немає можливості для забезпечення постачання товарно-матеріальних цінностей для підтримки в робочому стані конструкцій, систем та елементів, важливих для безпеки, забезпечення аварійної готовності і реагування, що, в свою чергу, не забезпечує надійність та експлуатацію, відповідно до регламентів технічного обслуговування та ремонтів.

Враховуючи вищезазначене, розпорядженням Держатомрегулювання обмежується експлуатація:

 • енергоблоку №3 у стані «зупин для ремонту»;
 • енергоблоку №4 у стані «холодний зупин»;
 • енергоблоків №№5-6 у стані «гарячий зупин», з подальшим переведенням у «холодний зупин».

Обмеження діятимуть до усунення виявлених порушень.

Експлуатація вказаних ядерних установок на енергетичних рівнях потужності може бути дозволена тільки після детальної інспекції Держатомрегулювання промислового майданчику Запорізької АЕС, перевірки усіх конструкцій, систем та елементів атомної електростанції.

Така інспекція українського ядерного регулятора на Запорізькій АЕС стане можливою за умови деокупації, демілітаризації Запорізької АЕС та повернення її під повний контроль Уряду України.

Сподіваємося на максимальне розуміння і сприяння МАГАТЕ, світової атомної спільноти, вжиття рішучих засобів впливу на рф, яка окупувала український ядерний об’єкт та ставить під загрозу безпеку усього світу. Лише спільною і жорсткою позицією, тиском, санкціями сьогодні можливо повернутися до безпечної експлуатації Запорізької АЕС.

Нагадаємо, Держатомрегулювання внесло зміни до ліцензій на експлуатацію енергоблоків №1 та №2 ВП «Запорізька АЕС» 18 серпня 2022 року. Експлуатація енергоблоку №1 Запорізької АЕС дозволена лише у станах «перевантаження палива» - «холодний зупин». Енергоблоку №2 ЗАЕС - у стані «холодний зупин».

Крім того, розпорядженням від 28 жовтня 2022 року Держатомрегулювання заборонило виконання будівельно-монтажних та пуско-налагоджувальних робіт на майданчику Сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на ЗАЕС.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux