17-18 листопада 2021 року у ВП «Запорізька АЕС» проводилось спільне з ДП НАЕК «Енергоатом» загальностанційне протиаварійне тренування за темою «Комунальна аварія у ВП ЗАЕС, що виникла в результаті надзвичайної геологічної ситуації в районі розташування Запорізької АЕС та призвела до течі теплоносія першого контуру, відмовам систем основного та резервного електропостачання на енергоблоці № 2 та відмови системи охолодження басейна витримки енергоблока № 5».
У ході тренування відпрацьовувались дії персоналу ВП ЗАЕС, підрозділів ДП «НАЕК «Енергоатом», Держатомрегулювання, територіальних та місцевих органів виконавчої влади з подолання та ліквідації наслідків умовної аварії, зокрема, щодо здійснення заходів із переведення ядерної установки АЕС у безпечний контрольований стан, захисту персоналу та населення.
На час проведення тренування у Держатомрегулюванні було активізовано Інформаційно-кризовий центр із залученням представників центрального апарату Держатомрегулювання, Інспекції з ядерної безпеки на ЗАЕС, Південно-східної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки, експертів Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки.
Держатомрегулюванням відпрацьовувався міжнародний інформаційний обмін у рамках Конвенції про оперативне оповіщення про ядерну аварію та відповідних двосторонніх договорів з іншими країнами з використанням інформаційної системи МАГАТЕ з обміну інформацією про інциденти і надзвичайні ситуації USIE, готувалися прес-релізи та інформаційні повідомлення для інших країн у рамках двосторонніх міжнародних договорів.
Експертами Інформаційно-кризового центру проводився аналіз оперативних даних щодо стану ядерних установок та моделювання процесів і розвитку подій на майданчику умовно аварійної АЕС, зокрема, виконувалося прогнозування напрямів і відстаней переносу радіоактивного забруднення та дозових характеристик із застосуванням системи прийняття рішень RODOS. Такі ж розрахунки проводилися паралельно спеціалістами Українського гідрометеорологічного центру і здійснювались порівняння результатів оцінки і прогнозу. Прогнозні розрахунки вперше проводились із застосуванням метеорологічних даних у режимі реального часу.
Також забезпечено реагування з використанням платформ для проведення відеоконференцій та виділених каналів телефонного та інтернет зв’язку.
Тренування проходило у дистанційному форматі, із дотриманням обмежувальних протиепідемічних заходів, з метою запобігання поширенню (розповсюдженню) гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2З.