Держатомрегулювання та Центр з інцидентів та аварійних ситуацій МАГАТЕ провели он-лайн семінар з питань аварійної готовності та реагування
1 квітня 2020 року спільними зусиллями Держатомрегулювання та експертів Центру з інцидентів та аварійних ситуацій МАГАТЕ був проведений он-лайн семінар для широкого кола українських фахівців міністерств, відомств та інших організацій, що мають обов’язки із забезпечення ядерної та радіаційної безпеки.
Під час заходу експертами МАГАТЕ надавалась інформація за наступними темами:
- повідомлення та звітність щодо ядерних та радіологічних аварійних ситуацій: система МАГАТЕ USIE (система обміну інформацією про інциденти та надзвичайні ситуації) та система МАГАТЕ IRMIS (система міжнародного радіаційного моніторингу та інформації);
- процедури надання допомоги на запит країн-членів та координація з іншими міжнародними організаціями: система RANET (мережа МАГАТЕ з реагування та надання допомоги) та JPLAN (Об’єднаний план міжнародних організацій з управління радіаційною аварією);
- оцінка і прогнозування та інформування громадянського суспільства у випадку ядерних та радіологічних аварійних ситуацій;
- система МАГАТЕ EPRIMS (система з управління аварійною готовністю та реагуванням) та підтримка аварійної готовності та реагування для держав-членів МАГАТЕ через Програму технічного співробітництва.
Семінар об’єднав разом 5 експертів МАГАТЕ та 26 українських фахівців - представників Держатомрегулювання, Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Українського гідрометеорологічного центру, Державного агентства з управління зоною відчуження, Українського гідрометеорологічного інституту, Державного спеціалізованого підприємства «Екоцентр», ДСП «ЧАЕС», ВП «Рівненська АЕС» та Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Захід пройшов в дружній та творчій атмосфері. Усі учасники активно залучалися до обговорень. Підсумовуючи результати онлайн семінару, учасники погодились, що розширення можливостей подальшої взаємодії на державному і міжнародному рівнях у новому форматі шляхом застосування сучасних інформаційно-комунікаційних технологій і веб-можливостей є своєчасним, прийнятним і корисним.
Експерти Центру з інцидентів та аварійних ситуацій МАГАТЕ наголосили на готовності сприяти Україні в організації заходів з підтримки належного рівня аварійної готовності та надання експертної допомоги з розбудови та вдосконалення національної системи своєчасного та ефективного реагування на ядерні та радіаційні аварії.
Держатомрегулювання вдячна усім спеціалістам міністерств та відомств, хто висловив готовність та долучився до участі у семінарі. Разом ми будемо опановувати нові формати взаємодії, а також формувати спільне бачення до підходів забезпечення аварійної готовності та реагування на державному і міжнародному рівнях відповідно до рекомендацій МАГАТЕ та сучасних викликів.