25 березня Державна інспекція ядерного регулювання України проводить протиаварійне тренування за сценарієм «Умовна аварія з втратою контролю над джерелом іонізуючого випромінювання на території України/Норвегії».
Метою тренування є відпрацювання дій і перевірка процедур у разі виявлення джерела іонізуючого випромінювання поза регулюючим контролем та/або у незаконному обігу.
Зокрема, відпрацьовуються такі питання та процедури:
- взаємодія центральних органів виконавчої влади України та інших організацій, залучених до проведення заходів, спрямованих на недопущення або мінімізацію заподіяння шкоди здоров'ю населення і довкіллю внаслідок радіаційного впливу закритого ДІВ, що виявлений поза регулюючим контролем та/або у незаконному обігу;
- наявність та дієвість процедур щодо дій центральних органів виконавчої влади України в разі надходження повідомлення про підвищення показників радіаційного фону та подальшого виявлення закритого ДІВ поза регулюючим контролем та/або у незаконному обігу;
- інформування міжнародної спільноти та ЗМІ у разі виявлення спроби незаконного переміщення/вивезення ДІВ;
- проведення експертних оцінок радіологічних наслідків події з ДІВ, яке перебуває поза регулюючим контролем та/або у незаконному обігу.
Тренування відбувається у рамках спільного українсько-норвезького проєкту «Зміцнення аварійної готовності та реагування в Україні» EXERCISES 2019-2021 та, підписаного у грудні 2020 року з Норвезьким агентством з радіаційної та ядерної безпеки, Протоколу щодо практичної реалізації процедур оперативного сповіщення про ядерні аварії та обмін інформацією про ядерну установку.
Під час тренування у Держатомрегулюванні частково активізовано Інформаційно-кризовий центр, із залученням Північної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки, Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки та за участю представників Національної поліції, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної прикордонної служби, Державної митної служби, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Державної екологічної інспекції, ДСП "Об'єднання "РАДОН".
Протиаварійне тренування проводиться у форматі штабного навчання та за допомогою відео зв’язку. Реальних дій з джерелами іонізуючого випромінювання не відбувається.
Довідково: Відповідно до Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. №363, Держатомрегулювання оперативно сповіщає через засоби масової інформації про радіаційні аварії на території України, а також за її межами у разі можливості транскордонного перенесення радіоактивних речовин; виконує функції єдиного національного пункту зв’язку згідно з Конвенцією про оперативне оповіщення про ядерні аварії, Конвенцією про допомогу в разі ядерної аварії або радіаційної аварійної ситуації та Конвенцією про фізичний захист ядерного матеріалу та ядерних установок та здійснює міжнародний обмін оперативною інформацією про ядерні події в рамках міжнародної шкали ядерних подій.