Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Людям із порушенням зору
A- A+
Українською
In English
WENRA
Опубліковано 17 вересня 2020 року о 16:32

WENRA є провідною та впливовою європейською організацією органів регулювання ядерної та радіаційної безпеки країн-членів ЄС з розробки єдиних стандартів регулювання ядерної та радіаційної безпеки всередині ЄС, а також з напрацювання умов забезпечення рівня ядерної безпеки в країнах, які планують стати членами ЄС.

WENRA заснована 04 лютого 1999 року й наразі налічує 18 країн-членів та 13 країн зі статусом спостерігачів.

У рамках WENRA двічі на рік проходять пленарні засідання керівників регулюючих органів країн-членів WENRA та країн-спостерігачів, а також засідання постійно діючих робочих груп:

  • з питань гармонізації реакторів (RHWG);
  • з питань поводження з РАВ та зняття з експлуатації (WGWD);
  • з розробки референтних рівнів для дослідницьких реакторів (WGRR).

Держатомрегулювання бере активну участь у діяльності WENRA з 2009 року після набуття Україною статусу спостерігача Асоціації. Керівництво Держатомрегулювання двічі на рік стає учасником пленарних засідань WENRA, у рамках яких висловлює позицію щодо стратегії та планів діяльності Асоціації. Також забезпечується участь (представники Держатомрегулювання, ДНТЦ ЯРБ) у діяльності та засіданнях робочих груп WENRA (RHWG, WGWD, WGRR), де обговорюються питання гармонізації європейських регулюючих вимог, розробляються документи та настанови щодо окремих технічних питань забезпечення ядерної безпеки в Європі (вимоги до нових АЕС, довготермінова експлуатація, періодична переоцінка безпеки, перегляд референтних рівнів з безпеки тощо).

Після аварії на АЕС «Фукусіма-Даїчі» Україна, у червні 2011 року, приєдналась до європейської ініціативи щодо проведення «стрес-тестів» для АЕС у країнах-членах ЄС та сусідніх країнах. У рамках діяльності RHWG WENRA представники Держатомрегулювання взяли участь у розробці технічних специфікацій для проведення «стрес-тестів» (13 травня 2011 р., Declaration of ENSREG, Annex 1 «EU “Stress-test” specifications»). Зазначені технічні специфікації були безпосередньо використані для проведення «стрес-тестів» на українських АЕС.

У 2013 році Держатомрегулювання розпочато процес аналізу відповідності національних вимог з ядерної безпеки України референтним рівням WENRA з реакторної безпеки (WENRA Reactor Safety Reference Levels. January 2008), з метою подальшої гармонізації національних регулюючих вимог із референтними рівнями WENRA. Самооцінка проводилась у відповідності до методології та критеріїв, визначених у документі «WENRA. Harmonisation of Reactor Safety in WENRA countries. January 2006». Партнерська перевірка результатів самооцінки та відповідного плану гармонізації проводилась у рамках реалізації Component B (UK/RA/09): “Harmonisation of regulatory requirements on nuclear and radiation safety” проєкту ЄК INSC U3.01/10 «Assistance to State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine (SNRIU) in regulation on safe radioactive waste management and harmonisation of regulatory requirements on nuclear and radiation safety» за участі представників регулюючих органів з ядерної безпеки Болгарії, Фінляндії, Чехії та Словаччини.

У березні 2015 року Україна стала першою країною не Європейського Союзу, що набула статусу повноправного члена WENRA. "Since they joined WENRA as an observer in 2009, Ukraine has contributed to the work of the WENRA and its working groups RHWG and WGWD in a constructive and cooperative manner. Ukraine has proved its able and willing to comply with WENRA safety reference levels and technical criteria for the safe operation of its nuclear power plants. It is therefore with great pleasure that we today can announce the inclusion of Ukraine as a new WENRA member" (WENRA Chair Hans Wanner,March 26, 2015, Geneva).

З метою забезпечення ефективної участі Держатомрегулювання в діяльності WENRA створена Комісія Держатомрегулювання з питань гармонізації національних норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки України до референтних рівнів WENRA, яку очолює Голова Держатомрегулювання. Основними завданнями Комісії є:

  • формування єдиних підходів щодо взаємодії Держатомрегулювання з WENRA;
  • розгляд та затвердження планів з гармонізації національних норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки України з референтними рівнями WENRA;
  • підготовка та надання пропозицій Комісії нормативного регулювання Держатомрегулювання щодо розробки та внесення змін до планів нормативного регулювання Держатомрегулювання;
  • розгляд проєктів змін до національних норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки України, розроблених з метою їх гармонізації з референтними рівнями WENRA;
  • організація та координація виконання задач, визначених на пленарних засіданнях WENRA та засіданнях робочих груп WENRA.

З часу набуття Україною членства в WENRA, питання гармонізації національних регулюючих вимог з ядерної та радіаційної безпеки з референтними рівнями WENRA є одним із пріоритетних напрямів діяльності Держатомрегулювання. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux