Меню
 • Людям із порушенням зору
 • A-
  A+
 • Українською
  In English
ENSREG
Опубліковано 24 березня 2020 року о 17:32

Європейська група регуляторів ядерної безпеки (European Nuclear Safety Regulators Group - ENSREG)

ENSREG (Європейська група регуляторів ядерної безпеки) – це незалежний авторитетний експертний орган, створений у 2007 році, що складається з представників держав-членів ЄС та Європейської комісії з метою постійного вдосконалення та налагодження взаєморозуміння у сферах ядерної безпеки та поводження з радіоактивними відходами.


Цілі та завдання

Головною метою ENSREG є розробка спільних підходів до безпеки ядерних установок, безпеки поводження з відпрацьованим паливом та радіоактивними відходами, а також до фінансування процесу зняття з експлуатації ядерних установок.

Крім того, завдання ENSREG включають:

 • Складання звітів про свою діяльність для Ради Європейського Союзу та Європейського парламенту.
 • Сприяння консультаціям, координації та кооперації державних регулюючих органів в ЄС;
 • Забезпечення високого рівня прозорості своєї діяльності та інформування громадськості про актуальні питання ядерної безпеки.

 

Участь в ENSREG

Кожна з 28 держав-членів ЄС представлена в ENSREG двома старшими посадовими особами державних регулюючих органів або органів ядерної безпеки. Також до групи у статусі членів входять представники Європейської Комісії. Рада Європейського союзу, МАГАТЕ, Агентство з ядерної енергетики при Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD/NEA), а також Швейцарія, Норвегія та Туреччина мають статус спостерігачів.

 

Участь України в ENSREGпереваги, очікувані результати

24 червня 2011 року Україна підписала Декларацію ENSREG щодо проведення комплексних оцінок безпеки та ризику атомних електростанцій («стрес-тести»). Цим самим Україна взяла на себе зобов’язання щодо проведення «стрес-тестів» для енергоблоків АЕС України у відповідності до вимог, порядку та обсягів проведення «стрес-тестів» для європейських АЕС, що були розроблені WENRA та узгоджені Європейською комісією та ENSREG.


Відповідно до узгоджених ENSREG та Європейською Комісією технічних вимог до проведення «стрес-тестів» (Declaration of ENSREG, Annex 1 «EU “Stress-test” specifications»), всі країни-учасники процесу, у тому числі і Україна, надали національні звіти щодо результатів проведення «стрес-тестів» АЕС до Секретаріату до 31 грудня 2011 року. Протягом 2012 року відбувалися партнерські перевірки «стрес-тестів». На основі результатів «стрес-тестів» та перевірок був складений Національний план дій, презентований 11-12 червня 2013 року на другій регуляторній Конференції «Ядерна безпека в Європі», організованій ENSREG.


Кожні 2 роки національні плани дій оновлюються і розміщуються зі звітами про їх виконання на сайті ENSREG. Україна також активно оновлює свої національні плани, які розміщуються на сайті ENSREG.

Фахівці Держатомрегулювання в якості запрошених експертів беруть активну участь в оцінці результатів стрес-тестів інших країн, зокрема Республіки Білорусь та Вірменії.


Участь України у першій тематичній партнерській перевірці за напрямом «управління старінням»

У 2017 році Україна приєдналась до першої тематичної партнерської перевірки, яку було організовано Європейською Комісією на основі пропозицій Західноєвропейської асоціації ядерних регуляторів (WENRA), погоджених Європейською групою регуляторів у сфері ядерної безпеки (ENSREG), за напрямом «управління старінням».

Перевірка охоплювала енергоблоки АЕС та дослідницькі реактори з потужністю більше 1 МВт, що знаходяться в експлуатації станом на 31 грудня 2017 року або будувались станом на 31 грудня 2016 року.

У рамках цієї діяльності Держатомрегулювання, за підтримки ДНТЦ ЯРБ, ДП НАЕК «Енергоатом», а також Інституту ядерних досліджень НАН України, у 2017 розроблений й оприлюднений на сайті ENSREG «Національний звіт до першої тематичної партнерської перевірки за напрямом «управління старінням»

Цей та інші звіти країн-учасниць було проаналізовано спеціалізованими експертними групами, організованими ENSREG для незалежної перевірки. Загалом до національних звітів було сформовано 2300 коментарі й зауважень, а у травні 2018 року у м. Люксембург проведено тижневий семінар, на якому обговорено результати самооцінки щодо першої партнерської перевірки. За результатами цього семінару ENSREG сформовано і оприлюднено два звіти з відповідними результатами:

European Nuclear Safety Regulator's Group ENSREG 1st Topical Peer Review Report "Ageing Management". October 2018;

− European Nuclear Safety Regulator's Group ENSREG 1st Topical Peer Review "Ageing Management" Country specific findings. October 2018.

У вищезгаданих документах для кожної країни-учасниці партнерської перевірки визначено статус виконання, приклади гарної практики, а також сформовані напрями, що потребують покращення, для яких кожною країною складається національний план дій із строками виконання відповідних заходів. Національний план дій має на меті забезпечити моніторинг прогресу щодо низки результатів досліджень, отриманих шляхом тематичної партнерської перевірки, та є документом, що інформує про подальші заходи з усунення виявлених недоліків за результатами тематичної партнерської перевірки.

Наразі ENSREG проводить вибір теми серед пропозицій WENRA для проведення 2-ї партнерської перевірки, що запланована на 2023 рік.

Оновлений Національний план дій за результатами «стрес-тестів» 2020

Ukraine National Action Plan_ENSREG

Ukraine National Action Plan_ENSREG_ukr

Оновлений Національний план дій (2015)

Національний план дій за результатами «стрес-тестів»

Основні положення національного звіту України щодо результатів проведення цільової позачергової оцінки стану безпеки АЕС

Про результати виконання цільової позачергової оцінки стану безпеки діючих енергоблоків АЕС та сухого сховища відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП) Запорізької АЕС з урахуванням подій на АЕС «Фукусіма-1» (стрес-тести)

Рекомендації за підсумками обговорення результатів  цільової оцінки безпеки АЕС (стрес-тестів) Громадською радою при Державній інспекції ядерного регулювання

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux