Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Людям із порушенням зору
A- A+
Українською
In English
Регуляторні акти Держатомрегулювання / Повідомлення про оприлюднення
від 07 червня 2010 р.
Київ
проект постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. N 813”

Повідомлення

про оприлюднення проекту постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. N 813”

 

Проект постанови розроблено відповідно до п.4 Плану заходів стосовно імплементації рекомендацій та пропозицій місії МАГАТЕ "Комплексний огляд регулюючої діяльності" (IRRS), затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. N 1307-р, та у зв’язку з необхідністю приведення Порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіонуклідних джерел іонізуючого випромінювання у незаконному обігу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. N 813, у відповідність до законів України “Про ратифікацію Поправки до Конвенції про фізичний захист ядерного матеріалу”, “Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання ” та “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку”.

У зв’язку з ратифікацією Україною Поправки до Конвенції про фізичний захист ядерного матеріалу, необхідно врахувати вимогу статті 2А зазначеної Поправки, а саме: “пункт 1, підпункт b): забезпечення вжиття оперативних та всеосяжних заходів з виявлення та, у належних випадках, повернення зниклого або вкраденого ядерного матеріалу;”. Аналогічна вимога щодо інших радіоактивних матеріалів викладена в Кодексі поведінки із забезпечення безпеки та збереженості джерел іонізуючого випромінювання, стаття 9: “Кожній державі належить забезпечити наявність відповідних технічних засобів і послуг в сфері радіаційного захисту, безпеки і збереженості…, необхідні для: а) пошуку зниклих джерел і забезпечення збереженості знайдених джерел;”. Зазначений Кодекс схвалено на Генеральній конференції МАГАТЕ у 2003 р., за участю України.

Також необхідно впровадити норму щодо забезпечення фізичного захисту виявлених у незаконному обігу ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання, відповідно до Закону України “Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання”.

Необхідність у внесенні змін виникла також в зв’язку зі зміною назви Міністерства екології та природних ресурсів (Мінекоресурсів) та створенням територіальних органів Держатомрегулювання - Державних регіональних інспекцій з ядерної та радіаційної безпеки, до основних завдань яких належить участь у заходах щодо запобігання незаконному обігу радіоактивних матеріалів.

 

Крім того, при розробці проекту постанови враховано досвід застосування Порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіонуклідних джерел іонізуючого випромінювання у незаконному обігу, та пропозиції центральних органів виконавчої влади, які беруть участь у запобіганні незаконному обігу (далі – Порядок).

В зв’язку з впровадженням до Закону України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку” визначення терміну «радіоактивні матеріали», яке охоплює, в тому числі, і джерела іонізуючого випромінювання, виникла необхідність внесення змін до назви та тексту Постанови. У поняття «джерела іонізуючого випромінювання» входять фізичні об’єкти, що містять радіоактивну речовину, та технічні пристрої, призначені для створення іонізуючого випромінювання. Відповідно до діючої редакції Постанови, поняття незаконного обігу не включає такі технічні пристрої, тобто, генеруючі пристрої типу рентгенівських установок та нейтронних генераторів, тощо. Зазначені пристрої не містять радіоактивну речовину, не становлять загрозу у випадку диверсії і, відповідно до законодавства, на них не поширюються вимоги фізичного захисту. Тому у зміненому визначенні незаконного обігу зазначені пристрої також виключено.

 

З прийняттям цієї постанови особи, що заявили про знахідку радіоактивних матеріалів, звільняються від фінансової відповідальності за витрати, пов’язані з перебуванням зазначених матеріалів у незаконному обігу. Також встановлюються вимоги фізичного захисту на всіх етапах поводження з даними матеріалами. Уточнено та доповнено перелік органів державної влади, які взаємодіють у разі виявлення радіоактивних матеріалів у незаконному обігу та їх функції у таких випадках.

Реалізація постанови дозволить:

- забезпечити ефективну взаємодію органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіоактивних матеріалів у незаконному обігу;

- виключити випадки неповідомлення органів виконавчої влади про виявлення зазначених матеріалів, зумовлені побоюванням фінансової відповідальності;

- підвищити радіаційну безпеку та фізичний захист зазначених матеріалів;

- прискорити повернення під регулюючий контроль радіоактивних матеріалів, виявлених у незаконному обігу.

 

Будемо вдячні за співпрацю щодо надання зауважень та пропозицій.

 

Проект НПА, пояснювальна записка, аналіз впливу регуляторного акта, розміщені на веб-сайті Держатомрегулювання у розділі "Нормативні акти", підрозділі "Регуляторні акти Держатомрегулювання", п.5 Проекти регуляторних актів.

 

Зауваження та пропозиції до проекту приймаються до 17 червня 2010 року за адресою: 01011 м.Київ, вул. Арсенальна 9/11.; тел. 254-35-17, або на електронну пошту Держатомрегулювання: kuzmyak@hq.snrc.gov.ua та/або kharchuk@hq.snrc.gov.ua.

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux