Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Людям із порушенням зору
A- A+
Українською
In English
Регуляторні акти Держатомрегулювання / Проєкти регуляторних актів
від 22 вересня 2015 р.
Київ
пояснювальна записка

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту постанови Кабінету Міністрів України

«Про внесення змін до Порядку видачі дозволу на здійснення

міжнародних перевезень радіоактивних матеріалів»

 

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Пунктом 188 Плану виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їх державами-членами, з іншої сторони, на 2014-2017 роки, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 року № 847-р., відповідно до статті 342 та додатку XXVII до Угоди передбачено імплементація Директиви Ради 2006/117/Євратом від 20 листопада 2006 р. про нагляд та контроль за перевезенням радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива (Офіційний вісник ЄС, L 337, 5 грудня 2006 р., с. 21-32).

Директива РАДИ 2006/117/ЄВРАТОМ від 20 листопада 2006 року встановлює систему нагляду та контролю Співтовариства за транскордонними перевезеннями радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива для забезпечення належного захисту населення, визначає процедуру узгодження перевезення радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива з компетентними органами країн під час міжнародних перевезень цих матеріалів.

Територією України здійснюються міжнародні перевезення (під час експорту, імпорту, транзиту) радіоактивних матеріалів, у тому числі радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива.

Статтею 59 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» передбачено, під час міжнародних і транзитних перевезень радіоактивних матеріалів територією України орган державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки попередньо узгоджує такі перевезення з компетентними органами всіх країн, територією яких здійснюватиметься перевезення. Порядок надання дозволів на перевезення радіоактивних матеріалів, включаючи узгодження відповідних документів для подання клопотання на одержання дозволу, надання дозволу, підтвердження про одержання такого дозволу, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 9 Положення про порядок здійснення перевезення радіоактивних матеріалів територією України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2004 р. N 1373 встановлено, що міжнародні перевезення радіоактивних матеріалів здійснюються за наявності дозволу Держатомрегулювання, який видається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, після попереднього узгодження з компетентними органами всіх країн, територією яких здійснюється перевезення. Однак, законодавством України не передбачено процедури такого узгодження, яка б відповідала Директиві РАДИ 2006/117/ЄВРАТОМ від 20 листопада 2006 року.

 

2. Мета і шляхи її досягнення

Проектом постанови Кабінету Міністрів України вносяться зміни до Порядку видачі дозволу на здійснення міжнародних перевезень радіоактивних матеріалів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2007 р. N 1196, що стосуються узгодження перевезення радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива між Україною та державами-членами Європейського союзу.

Проектом:

- визначена мета узгодження перевезення радіоактивних відходів чи відпрацьованого ядерного палива з компетентними органами - нагляд та контроль за такими перевезеннями для забезпечення належного захисту населення та навколишнього природного середовища;

- наведені значення термінів, що застосовуються в цьому проекті;

- встановлено, в яких випадках перевезення радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива необхідне узгодження компетентних органів;

- передбачено застосування при узгодженні перевезень стандартного документу, форма якого затверджується Держатомрегулювання;

- передбачено, що узгодження здійснюється в рамках видачі Держатомрегулювання дозволу на перевезення радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива

- передбачено порядок та строки розгляду Держатомрегулюванням заяви та прийняття рішення про узгодження у випадку перевезення радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива;

- передбачено дії Держатомрегулювання та власника у випадку, коли при вивезенні радіоактивних відходів або відпрацьованого ядерного палива виявилось, що перевезення не може бути завершене чи умови перевезення не відповідають виданому дозволу.

Крім того, проектом вносяться зміни щодо збільшення терміну, на який видається дозвіл на перевезення радіоактивних матеріалів, що відповідає політиці держави щодо спрощення умов ведення бізнесу, а також відповідає європейській практиці дозвільної діяльності при перевезення радіоактивних матеріалів.

 

3. Правові аспекти

Правовою підставою розроблення проекту акта є:

Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, ратифікована Законом України від 16 вересня 2014 р. № 1678-VII;

План виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їх державами-членами, з іншої сторони, на 2014-2017 роки, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 року № 847-р.;

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2015 р. № 110-р «Про схвалення розроблених Державною інспекцією ядерного регулювання планів імплементації деяких актів законодавства ЄС»

У сфері безпеки перевезень радіоактивних матеріалів діють такі нормативно-правові акти:

Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку»;

постанова Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2004 р. N 1373 «Про затвердження Положення про порядок здійснення перевезення радіоактивних матеріалів територією України»;

постанова Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2007 р. N 1196 «Деякі питання перевезення радіоактивних матеріалів».

Реалізація акта передбачає розроблення нормативно-правового акта Держатомрегулювання, яким буде затверджено форма стандартного документу для подання заяви на узгодження перевезення радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива, надання узгодження та повідомлення про підтвердження отримання заяви чи вантажу.

Проект акта не стосується прав та обов'язків громадян.

 

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Держатомрегулювання буде здійснювати функції по узгодженню перевезень з компетентними органами інших країн в межах коштів, передбачених на її утримання в державному бюджеті. Прийняття постанови Кабінету Міністрів України не потребує додаткового бюджетного фінансування для її реалізації.

 

5. Позиція заінтересованих органів

Проект акта потребує узгодження з Міністерством закордонних справ України, Міністерством економічного розвитку та торгівлі України та Міністерством фінансів України та проведення правової експертизи Міністерства юстиції, у тому числі на відповідність Acquis communautaire (довідка додається).

 

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

 

61. Запобігання дискримінації

У проекті акта немає положень, що містять ознаки дискримінації.

Правові підстави для проведення громадської анти дискримінаційної експертизи відсутні.

 

7. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

 

8. Громадське обговорення

Проект акта не потребує проведення консультацій з громадськістю.

 

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.

 

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект постанови є регуляторним актом, який повністю відповідає принципам державної регуляторної політики. Відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» до проекту постанови підготовлено аналіз регуляторного впливу.

 

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація проекту акта не впливає на ринок праці.

 

11. Прогноз результатів

Встановлення процедури узгодження перевезення радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива між Україною та державами-членами Європейського союзу з компетентними органами країн походження, призначення та транзиту буде сприяти нагляду та контролю за такими перевезеннями для забезпечення належного захисту населення та навколишнього природного середовища. Критеріями оцінки ефективності акта будуть відсутність ядерних та радіаційних аварій та аварійних ситуацій під час таких перевезень.

 

Голова С. БОЖКО

 

___ ____________ 2015 р.

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux