Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Людям із порушенням зору
A- A+
Українською
In English
Постанова Колегії Держатомрегулювання №4 від 15 липня 2016 року
Опубліковано 03 серпня 2016 року о 14:10

ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ

 

ПОСТАНОВА КОЛЕГІЇ

 

 

15 липня 2016 року м. Київ № 4

 

 

Про стан підготовки сьомої Національної Доповіді

«Про виконання зобов’язань України відповідно до Конвенції про ядерну безпеку»

 

 

 

Колегія Держатомрегулювання при розгляді питання «Про стан підготовки сьомої Національної Доповіді “Про виконання зобов’язань України відповідно до Конвенції про ядерну безпеку”»

відзначає:

20 вересня 1994 року Україна підписала Конвенцію про ядерну безпеку, яка ратифікована Законом України «Про ратифікацію Конвенції про ядерну безпеку» № 736/97-ВР від 17 грудня 1997 року із заявою та застереженням.

Україною підготовлено шість Національних доповідей про вжиті Україною заходи до виконання зобов’язань, передбачених Конвенцією про ядерну безпеку (перша-1998 р.; друга-2001 р.; третя-2004 р., четверта-2007 р., п’ята-2010 р. та шоста – 2014 р.), а також Позачергова Національна доповідь з уроків подій на АЕС «Фукусіма-Даічі» - 2012 р.

Делегації України брали участь у всіх нарадах країн-сторін Конвенції, у тому числі і у Позачерговій нараді, присвяченій подіям на АЕС «Фукусіма-Даічі» у 2012 році.

Чергова Сьома нарада країн-сторін Конвенції відбудеться 27 березня – 7 квітня 2017 року у штаб-квартирі МАГАТЕ у Відні.

Національна доповідь України про виконання зобов’язань України відповідно до Конвенції про ядерну безпеку (далі – Національна доповідь) до Сьомої наради країн-учасниць Конвенції про ядерну безпеку підготовлена робочою групою та групою верхнього рівня, відповідно до наказу Держатомрегулювання від 30.10.2015 № 195 «Про організацію підготовки Національної доповіді про вжиті Україною заходи до виконання зобов’язань, передбачених Конвенцією про ядерну безпеку та участі України в Сьомій нараді країн-сторін зазначеної Конвенції».

При розробці Національної доповіді головною метою було представлення об’єктивної інформації про стан безпеки ядерних установок і заходи, що впроваджуються для її підвищення, а також висвітлення змін і прогресу в законодавчій та регулюючій діяльності в ядерно-енергетичному секторі України за звітний період.

У Національній доповіді відмічається, що після Шостої наради країн-учасниць Конвенції в Україні набула подальшого розвитку законодавча та регулююча основа діяльності у сфері використання ядерної енергії, яка охоплює всі аспекти забезпечення безпеки.

Також у Національній Доповіді надано інформацію щодо викликів, які були поставлені перед Україною за результатами проведення Шостої наради країн-сторін Конвенції про ядерну безпеку. Ці виклики стосувались:

·   впровадження заходів К(з)ППБ.

Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (К(з)ППБ) затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 1270 від 07.12.2011р. Всі заходи К(з)ППБ передбачалося виконати протягом 2012-2017 рр., але через затримки з отриманням кредиту ЄБРР/Євратом на часткове фінансування К(з)ППБ, труднощі з проведенням торгів на закупівлю обладнання, збільшення кількості заходів за рахунок «постфукусімських» заходів термін дії зазначеної Програми був продовжений постановою Кабінету Міністрів України до 2020 року. Імплементація заходів К(з)ППБ дасть змогу підвищити рівень безпеки енергоблоків АЕС відповідно до міжнародних стандартів та створити необхідні умови для прийняття рішень щодо можливості продовження строків експлуатації енергоблоків АЕС;

·   розробки Керівництво з управління важкими аваріями (далі - КУВАзр РУ) та Басейн витримки та перевантаження для пілотних енергоблоків та адаптація до не пілотних.

На цей час завершена розробка та введено в дію КУВА для стану «зупин» енергоблока для пілотних енергоблоків № 1 ЮУАЕС, № 1 ЗАЕС, завершена розробка та триває погодження КУВАзр енергоблоку № 1 РАЕС.

Виконується розробка комплекту матеріалів КУВАзр енергоблоку № 2 РАЕС. Розроблено та погоджено ВП РАЕС звіт з аналізу вразливості енергоблоку в умовах важких аварій для стану «зупин», розроблено попередню редакцію комплекту КУВАзр та матеріали аналітичного та технічного обґрунтування.

Виконано адаптацію матеріалів КУВАзр енергоблоків № 3, 4 РАЕС на основі аналізу відмінностей від пілотного енергоблоку ЗАЕС-1. Виконано верифікацію і валідацію КУВАзр енергоблоків № 3, 4 РАЕС.

Укладений договір на розробку КУВАзр енергоблоків № 2-6 ЗАЕС.

Розроблені КУВАзр енергоблоків № 2, 3 ЮУАЕС, № 3, 4 РАЕС, № 2 ЗАЕС, № 1, 2 ХАЕС, проведено верифікацію та валідацію керівництв, розроблено звіти з верифікації та валідації. Розроблено технічне обґрунтування КУВАзр енергоблоків № 1, 2 ХАЕС. КУВАзр енергоблоків № 1, 2 ХАЕС проходять етап погодження з Держатомрегулювання.

Завершення розробки матеріалів КУВАзр непілотних енергоблоків, у відповідності до К(з)ППБ, заплановано до кінця 2016 року;

·   завершення розробки Звіту з періодичної переоцінки безпеки для семи енергоблоків.

У межах здійснення заходів щодо продовження проектного строку експлуатації розроблено звіти з періодичної безпеки енергоблоків № 1, 2 РАЕС, № 1, 2 ЮУАЕС. Виконано періодичну переоцінку безпеки енергоблоку № 4 РАЕС. Завершується розробка ЗППБ для енергоблоків № 1, 2 ЗАЕС, № 2 ХАЕС, № 3, 4 ЗАЕС, № 3 РАЕС. Розпочато роботи з розробки ЗППБ енергоблоку № 1 ХАЕС;

·   приділення уваги до безпеки поставок запасних частин і потенційного відволікання персоналу АЕС, приймаючи до уваги умови, що склались.

У рамках дії ліцензій на експлуатацію енергоблоків АЕС ДП «НАЕК «Енергоатом» отримує окремі дозволи на пуски енергоблоків АЕС після проведення планово-попереджувальних ремонтів з перевантаженням активної зони реактора. Затримок з проведенням ППР, викликаних нестачею запасних части, внаслідок проведення АТО у окремих районах Донецької та Луганської областей не було.

АЕС України укомплектовані персоналом відповідно до потреб. Дані щодо кількості ліцензійного персоналу представлені у Додатку 5 Національної Доповіді.

 

Структура та зміст Національної доповіді розроблено з урахуванням вимог МАГАТЕ до національних доповідей країн «Керівні принципи стосовно національних доповідей, що представляються у відповідності з Конвенцією про ядерну безпеку» (МАГАТЕ, Інформаційний циркуляр, INFCIRC/572/Rev.4, 16 квітня 2013 року), рекомендацій Підсумкового Звіту П’ятої наради з розгляду Сторін, що домовляються (CNS/RM/2011/6/FINAL), а також Віденської заяви про ядерну безпеку «Про принципи забезпечення досягнення цілей Конвенції з ядерної безпеки, що стосуються запобігання аварій та пом’якшення радіологічних наслідків» (прийнятої на Дипломатичній конференції країн-сторін Конвенції з ядерної безпеки, Відень, Австрія, 9 лютого 2015 року).

При ратифікації у 1997 році Конвенції про ядерну безпеку Верховною Радою України проголошено заяву і застереження, що положення ст. 3 Конвенції не застосовується до об’єкта «Укриття». Однак загальна інформація про діяльність на енергоблоках № 1-3 Чорнобильської АЕС та об’єкті «Укриття» наведена в Національній Доповіді.

Розглянувши та обговоривши хід підготовки Національної доповіді України до виконання зобов’язань, що випливають із Конвенції про ядерну безпеку, до Шостої наради країн-сторін Конвенції про ядерну безпеку, Колегія відмічає:

          матеріали Доповіді відображають прогрес у сфері ядерної безпеки в Україні за останні 3 роки;

          представлена редакція Доповіді відповідає вимогам до її структури, наведеної в Керівних принципах щодо форми та структури національних доповідей.

 

Заслухавши доповідь про стан підготовки сьомої Національної Доповіді “Про виконання зобов’язань України відповідно до Конвенції про ядерну безпеку” та беручи до уваги результати обговорення Колегія Держатомрегулювання

ПОСТАНОВЛЯЄ:

 

1.            Схвалити проект Сьомої Національної доповіді України про вжиті Україною заходи до виконання зобов’язань, передбачених Конвенцією про ядерну безпеку.

2.            Доручити Департаменту з питань безпеки ядерних установок доопрацювати проект Національної доповіді в частині посилань на Віденську заяву з ядерної безпеки (МАГАТЕ, Інформаційний циркуляр, INFCIRС/872, 9 лютого 2015), Директиву ЄС Директиви Ради 2014/87/ Євратом від 8 липня 2014 р. з ядерної безпеки та членства у WENRA.

 

Голова Колегії

С. БОЖКО

 

 

Секретар Колегії

Т. Княжницька

 

 


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux